Důležité upozornění!

Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.

Jen klid, chlapci, s námi jste v bezpečí. Copak jste si mysleli, že vás v tom necháme a začneme vás skutečně stíhat? Musíme si přeci pomáhat, no ne? pravil, nejasno, zda jen fiktivně nebo s určitou modifikací i skutečně (arci druhá možnost jeví se mnohem pravděpodobnější než první), vrchní komisař brněnské kriminálky kpt. Ing. Ivo Palička ke skupině mužů, kteří před čtyřmi lety zorganisovali a provedli únos Zuzany Vybíralové, dcery kroměřížského podnikatele v oboru daňových podvodů Radomíra Vybírala.

Těmito pachateli, jak víme z předchozích dílů naší serie, jsou, inter alia, Ivo Lorenc, Josef Ševčík, Vladimír Zavadil, Tomáš Salvet, Josef Štolfa a Jakub Steidl, a velmi pravděpodobným objednatelem únosu je Vybíralův někdejší společník Richard Banát. Jen osoba stižená fatálním nedostatkem zkušeností s Policií České republiky by si mohla myslet, že když tato obdržela trestní oznámení obsahující přesné údaje o pachatelích, včetně toho, jak jim lze i dnes trestnou činnost prokázat, podnítí ji to ke změně postoje a ke snaze svou chybu napravit a únos vyšetřit. Tůdle-nudle, přátelé!

Že Palička nic vyšetřovat nebude, bylo jasné i z toho, co pravil mimo protokol po výslechu Ladislava Faltýnka, jediného skutečně usvědčeného pachatele; ten se poté, co se dozvěděl o našem seriálu a naznal, že mu teče do bot, rozhodl vyjít ven s versí svého příběhu Smolíček 2.0, ve které je sice stejně křišťálově nevinný jako ve versi první, ale minimálně v ní potvrdil identitu všech nám známých pachatelů (a jednoho dalšího, o kterém jsme nevěděli, doplnil). Palička po jeho výslechu naznačil, že v úspěch vyšetřování nevěří: jak by také mohl, policie sice má, naší péčí, celou skupinu pohromadě, včetně informací, kde kdo v určité době byl a komu telefonoval, má i novou detailní výpověď Faltýnka, ale chybí jí to hlavní, co je k objasňování zločinů v této zemi potřeba – vyšší zájem věc vyšetřit.

Jak ovšem nevyšetření v této, z hlediska manévrovacího prostoru, řekněme, poněkud zúžené době, zařídit, představovalo určitý problém. Ale i to se podařilo vyřešit. Kdo má největší motivaci, aby se pachatelé nenašli, položil sám sobě otázku kapitán Palička, a hned si na ni odpověděl: no přece ten, který odsouzení nevinného zařídil. A celou věc poslal do Zlína na stůl Janu Ovčáčkovi a jeho kolegům, přestože dobře věděl, že tomuto útvaru vyšetřování už jednou, v prosinci 2014, pro podezření z nedostatku nestrannosti státní zástupce odňal. Jak prosté, ale jak účinné!

Jak si J. Ovčáček při vyšetřování vlastní trestné činnosti povede, budeme čtenáře informovat v některém z následujících dílů (už nyní ovšem přijímáme sázky na výsledek, s kursem na vyšetření 1 : 15), avšak nedá nám, abychom řečené obecenstvo neoblažili ještě jednou písemností. Tou je vyjádření státního zástupce NSZ k dovolání Michala Šnajdra a Ladislava Faltýnka (ten by měl být, dle našeho informovaného soudu, rád, že vyvázl s pětkou, arci jsme daleci myšlenky upírat mu procesní práva). Soudruh prokurátor, tedy pardon, pan státní zástupce Michal Basík se faktem odhalení skutečných pachatelů nedává vyvést z rovnováhy a s nonšalancí muže, který už poslal do vězení mnoho jiných nevinných (tak proč si kazit den?), navrhuje, aby Nejvyšší soud podané dovolání odmítl. Odsouzený reaguje replikou.

Předchozí díly:

I. Zločin
II. Pátrání
III. Prokurátorské intermezzo
IV. Pachatelé
V. Komplot
VI. Trest
VII. Partička

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v pravém sloupci dole)