Důležité upozornění!

Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.

Jen klid, chlapci, s námi jste v bezpečí. Copak jste si mysleli, že vás v tom necháme a začneme vás skutečně stíhat? Musíme si přeci pomáhat, no ne? pravil, nejasno, zda jen fiktivně nebo s určitou modifikací i skutečně (arci druhá možnost jeví se mnohem pravděpodobnější než první), vrchní komisař brněnské kriminálky kpt. Ing. Ivo Palička ke skupině mužů, kteří před čtyřmi lety zorganisovali a provedli únos Zuzany Vybíralové, dcery kroměřížského podnikatele v oboru daňových podvodů Radomíra Vybírala.

Těmito pachateli, jak víme z předchozích dílů naší serie, jsou, inter alia, Ivo Lorenc, Josef Ševčík, Vladimír Zavadil, Tomáš Salvet, Josef Štolfa a Jakub Steidl, a velmi pravděpodobným objednatelem únosu je Vybíralův někdejší společník Richard Banát. Jen osoba stižená fatálním nedostatkem zkušeností s Policií České republiky by si mohla myslet, že když tato obdržela trestní oznámení obsahující přesné údaje o pachatelích, včetně toho, jak jim lze i dnes trestnou činnost prokázat, podnítí ji to ke změně postoje a ke snaze svou chybu napravit a únos vyšetřit. Tůdle-nudle, přátelé!

Že Palička nic vyšetřovat nebude, bylo jasné i z toho, co pravil mimo protokol po výslechu Ladislava Faltýnka, jediného skutečně usvědčeného pachatele; ten se poté, co se dozvěděl o našem seriálu a naznal, že mu teče do bot, rozhodl vyjít ven s versí svého příběhu Smolíček 2.0, ve které je sice stejně křišťálově nevinný jako ve versi první, ale minimálně v ní potvrdil identitu všech nám známých pachatelů (a jednoho dalšího, o kterém jsme nevěděli, doplnil). Palička po jeho výslechu naznačil, že v úspěch vyšetřování nevěří: jak by také mohl, policie sice má, naší péčí, celou skupinu pohromadě, včetně informací, kde kdo v určité době byl a komu telefonoval, má i novou detailní výpověď Faltýnka, ale chybí jí to hlavní, co je k objasňování zločinů v této zemi potřeba – vyšší zájem věc vyšetřit.

Jak ovšem nevyšetření v této, z hlediska manévrovacího prostoru, řekněme, poněkud zúžené době, zařídit, představovalo určitý problém. Ale i to se podařilo vyřešit. Kdo má největší motivaci, aby se pachatelé nenašli, položil sám sobě otázku kapitán Palička, a hned si na ni odpověděl: no přece ten, který odsouzení nevinného zařídil. A celou věc poslal do Zlína na stůl Janu Ovčáčkovi a jeho kolegům, přestože dobře věděl, že tomuto útvaru vyšetřování už jednou, v prosinci 2014, pro podezření z nedostatku nestrannosti státní zástupce odňal. Jak prosté, ale jak účinné!

Jak si J. Ovčáček při vyšetřování vlastní trestné činnosti povede, budeme čtenáře informovat v některém z následujících dílů (už nyní ovšem přijímáme sázky na výsledek, s kursem na vyšetření 1 : 15), avšak nedá nám, abychom řečené obecenstvo neoblažili ještě jednou písemností. Tou je vyjádření státního zástupce NSZ k dovolání Michala Šnajdra a Ladislava Faltýnka (ten by měl být, dle našeho informovaného soudu, rád, že vyvázl s pětkou, arci jsme daleci myšlenky upírat mu procesní práva). Soudruh prokurátor, tedy pardon, pan státní zástupce Michal Basík se faktem odhalení skutečných pachatelů nedává vyvést z rovnováhy a s nonšalancí muže, který už poslal do vězení mnoho jiných nevinných (tak proč si kazit den?), navrhuje, aby Nejvyšší soud podané dovolání odmítl. Odsouzený reaguje replikou.

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v pravém sloupci dole)