Důležité upozornění!

Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.

Jan A. Baťa

Slovenský Ústavní soud odmítl naši ústavní stížnost ve věci Jana Antonína Bati. Způsob, jakým to odůvodnil, arci vyráží dech. Prosím, čtěte, neuvěříte.

Tisková zpráva, přílohy: [1], [2], [3], [4], [5], [6].

Soudce Okresného súdu Bratislava I Pavol Tomík dnes dostal za to, že v rozporu s rozvrhem práce rozhodl po povolení obnovy trestního řízení ve věci Jana A. Bati i meritorně, peněžitý trest ve formě čtyř měsíčních srážek z platu ve výši 50 %. Baťa, jak víme, zůstává na Slovensku zločincem a po tom, co se stalo soudci Tomíkovi, si stěží některý slovenský soudce dovolí rozhodnout k nelibosti své vlády.

Můj komentář, reprodukovaný redaktorkou víceméně přesně, si můžete přečíst tady; je to přesně tak: jsou chvíle, kdy jsem rád, že žiji v přece jen o něco civilisovanější České republice než na Slovensku.

Aktualisováno.
Pokud by snad někdo chtěl argumentovat, že šlo o skutečné a závažné pochybení, doporučuji mu toto:

Podľa štatistiky z Okresného súdu Bratislava I, ktorú si vyžiadal disciplinárny senát, v rokoch 2006 až 2012 bolo na tento súd podaných 99 návrhov na obnovu konania. V 19 prípadoch bola povolená a v 14 prípadoch v rozpore so zákonom a rozvrhom práce po obnove konania ďalej rozhodoval ten istý sudca.

Takže z devatenácti případů se to samé stalo čtrnáctkrát, ale před kárný senát za to postavili pouze jednoho soudce: shodou okolností toho, který rozhodl jinak, než by si Ficova vláda představovala.

Konec října, příhodný čas na trochu třídní justice. Městský soud v Praze bude ve čtvrtek projednávat odvolání potomků Jana Antonína Bati ve věci náhrady za neoprávněně konfiskovanou vilu ve Zlíně. Na výkon soudružek soudkyň se můžete přijít podívat sami, vše potřebné obsahuje tisková zpráva.

Aktualisováno.
Výsledek nepřekvapil.
Jablko nepadá daleko od stromu: zlotřilí potomci zlínského vykořisťovatele Jana Antonína Bati však ani tentokrát neprošli. Proletariát má u českých soudů dodnes hlavní slovo, protože právo, jak víme, soudruzi, je do zákona vtělená vůle vládnoucí třídy. Autor videa: Jan Šinágl (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.)


Aktualisováno.
Rozhovor s Robertem Cholenským.
Ve čtvrtek 22. ledna od 14.15 hod. se u Obvodního soudu pro Prahu 2 koná další jednání v již pět let se vlekoucím sporu mezi dvěma větvemi potomků Jana Antonína Bati a Českou republikou. Předmětem sporu je náhrada za Baťův dům a přilehlé pozemky ve Zlíně, o něž podnikatel jako domnělý kolaborant a nepřítel lidu v r. 1945 přišel. Poté, co v r. 2007 rozhodl soud o obnově retribučního řízení a Baťa byl rehabilitován, se konfiskace stává nezákonnou a Baťovým dědicům tak náleží náhrada škody.

Ve čtvrtek by měl být vyhlášen mezitímní rozsudek, jímž bude rozhodnuto o základu nároku.

Zdroj: Wikipedie
Zde je podaná žaloba z r. 2010; požadovaná částka byla později, podle předběžných závěrů znaleckého ocenění, upřesněna s tím, že současná cena nemovitostí je cca 60 milionů korun a vzhledem k tomu, že s nemovitostí J. A. Baťa nemohl téměř 65 let nakládat, žalobci navrhli zvýšit náhradu na čtyřnásobek této částky, protože skutečnou ztrátu způsobenou ušlými příjmy již není možné s ohledem na časový odstup od konfiskace přesně vyčíslit.

Soudkyně Otílie Hrehová má z rozhodnutí zjevné obavy a snaží se ho pokud možno co nejvíc oddálit: není snadné být soudcem v postkomunistické zemi, kde je nezávislost soudce na jeho vládě stále spíš na papíře – jak jsme ostatně mohli nedávno sledovat, širokoúhle a v živých barvách, na Slovensku.

Aktualisováno.
Opravil jsem logo, protože to původní, s odděleným a typograficky nepřiměřeně titěrným háčkem nad ť, jaké je k vidění např. na pražské prodejně společnosti Bata na Václavském náměstí, se užívá až od r. 1989. S Janem Antonínem se pojí spíše modifikované logo z r. 1938, kde je místo háčku bambule. Mimochodem, je zajímavé, že společnost Baťa upravovala tento logotyp do místního písma země, kde působila, takže existují mutace ruská, arabská, thajská apod.