Důležité upozornění!

Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.

Blog

S potěšením svým čtenářům oznamuji, že jsem, v termínu, který mi dovolily pracovní povinnosti, dokončil migraci všech tří blogů ze systému Blogger, který jsem neměl pod kontrolou a příliš mi nevyhovoval, na Joomlu, která mi nevyhovuje také, ale pod kontrolou ji mám a mohu si ji aspoň upravovat tak, aby mi nevyhovovala snesitelnějším způsobem.

Všechny tři blogy jsou nyní hostovány na společném šifrovaném virtuálním serveru s 10GB SSD.

Prosím čtenáře o kontrolu, že blogy vypadají – zhruba – tak, jako na obrázcích, a pokud ne, a nepomůže ani tvrdý reload (např. Ctrl+F5), o informaci a optimálně o zaslání screenshotu, abych mohl závadu, není-li na vašem přijímači, opravit.

Paragraphos
Slepecká hůl
Retro

Aktualisováno.
Protože mi v Joomle chyběla možnost prohledávat jednoduše obsah blogu podle roku/měsíce, napsal jsem si příslušný modul v PHP/JavaScriptu s využitím AJAXu sám (najdete ho v levém sloupci, pod kategoriemi, jako Archiv). Dojmy z práce s dokumentací tohoto CMS jsou tedy značně nevalné, ale snad si časem zvyknu.

Rozhodl jsem se, že budu pokračovat v psaní svého před dvěma lety zrušeného blogu Slepecká hůl.

Důvodem je, že jsem i tento blog musel přesunout na vlastní server, a nechtělo se mi trávit poměrně dost času jeho pouhým přebalsamováním.

Dobrá zpráva je, že kdo nechce, Slepeckou hůl číst nemusí, a ani to ostatně nikomu neradím: četba čehokoli mnou vyprodukovaného je depresivním a nevděčným prožitkem, způsobujícím v menších dávkách ztrátu ilusí, ve větších pak nevratné poškození schopnosti být loyalním a demokratickou vrchnost obdivujícím občanem.

Bez větších technických potíží jsem dokončil migraci svého blogu do nového CMS, jímž je Joomla. Přenesl jsem cca 2 500 článků a 51 tisíc komentářů, včetně přesměrování starých linků, které by nyní měly vést na nový blog. Do Paragraphu jsem nově zařadil i několik desítek článků věnovaných právu ze Slepecké hole, umístěných tam v době před rozdělením blogu na dvě větve. To vše, aniž bych byť na jedinou minutu musel pozastavit funkčnost blogu.

Zatím layout blogu víceméně kopíruje to, na co jste zvyklí, ale to by se mělo změnit: chtěl bych zde mít mnohem víc polí, např. linky na nejnovější kausy, poslední dokumenty, rubriku krátkých glos nazvanou Zaujalo nás apod.

Poněkud odlišnou podobu mají komentáře, s modifikací jejichž layoutu ještě nejsem hotov. Možné je vnořování na více úrovních, snadná podpora citací a zvýrazňování jiným typem písma. Doporučuji založit si uživatelský účet, abyste nemuseli vyplňovat údaje; nebudou se pak na vás vztahovat některá omezení, např. maximální délka příspěvku, a budete moci používat více možností formátování. Samozřejmě lze i nadále komentovat anonymně.

Váš
Tomáš Pecina

Z České republiky prozatím ještě ne, pouze z Bloggeru. Z různých variant jsem se rozhodl pro Joomlu, která je sice vytvořena v nemilovaném PHP, ale má poměrně široké možnosti konfigurace, takže programovat snad nebudu muset tak často.

Tento text je tak pravděpodobně poslední ve starém systému. Import článků je hotov a jakmile se, zřejmě v pátek, vrátím zpět do Prahy, blog přesunu a poté začnu novou instalaci dolaďovat. Systém komentářů se nemění, stále bude možné komentovat anonymně, přibude rozdělení článků do kategorií, které nebudou kopírovat tagy, ale budou se s nimi částečně překrývat. Nově by měl blog zhruba jednou týdně rozesílat přihlášeným odběratelům e-mailový bulletin s novými články.

Aktualisováno.

Migrace probíhá hladce, právě jsem dokončil přesměrování ze starých URL, začal upravovat styly a vstoupil do náročné a sensitivní fase vytváření systému kategorií. Dosavadní pokusy velmi připomínají Borgesovu čínskou taxonomii zvířat, s neblahým důsledkem, že nad správným zatříděním článku jsem schopen strávit i několik minut. Článků je celkem 2600, zatím jsem u šestého.

Až kategorisaci dokončím, je na řadě import a obnovení komentářů.

Čas od času mne přepadne touha tento blog ukončit, leč představiv si radost některých nejmenovaných čtenářů, myšlenku, ledva pojatou, opustím. Tak tomu bude i tentokrát, arci určité změny uskutečním.

Především přenesu blog na jiný systém; ne snad, že by mi Google cokoli vnucoval nebo mi za téměř desetileté blogování v čemkoli bránil, ale už to, že není schopen pro blogy na cizí doméně zajistit přístup přes HTTPS, jeho systém poněkud diskvalifikuje a činí nedostatečně zabezpečeným proti kpt. Šmídovi z pražské kriminálky a jeho přátelům.

Možnost, že bych se uchýlil na sociální síť, jsem zavrhl v incepčním stadiu, či spíše ještě předtím, než mne napadla: sociální sítě jsou nestálé, vrtošivé a jako soukromý business plně závislé na vůli – a mnohdy oportunismu, resp. zbabělosti – svých vlastníků.

Přemigruji tedy všechny články včetně příspěvků v debatách jinam. Nyní řeším, jaký systém zvolit: ty nejpopulárnější, jako Drupal, WordPress nebo Joomla, jsou psány v PHP, což je skriptovací jazyk, na který trpím alergií tak silnou, že nebylo-li by mi po programování v něm podáno do pěti minut antidotum, velmi pravděpodobně bych zemřel v strašlivých křečích. V Django CMS jsem vytvořil mj. web našeho spolku a předpokládám, že dlouhodobě bych s ním byl spokojen nejvíc – ovšem na druhé straně bych si asi musel leccos doprogramovat.

Čtenáře budu o dalším vývoji informovat, neočekávám, že by se jich migrace výrazněji dotkla, ani budou hladce přemigrováni se zbytkem blogu.