Důležité upozornění!

Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.

Blog

Přesně před 10 lety, 13. října 2008 v 9.13 hod., jsem na svůj blog napsal první text, nazvaný Jaký je nejlepší francouzský film 50. let?

Od té doby jsem na své tři blogy umístil celkem 2711 článků, s předsevzetím, že když mi to nepůjde, prostě toho kdykoli nechám (Ale běda vám, jestli mi to nepůjde!). Na to, že jsem celoživotně plachý introvert, mi to vydrželo poměrně dlouho…

S potěšením svým čtenářům oznamuji, že jsem, v termínu, který mi dovolily pracovní povinnosti, dokončil migraci všech tří blogů ze systému Blogger, který jsem neměl pod kontrolou a příliš mi nevyhovoval, na Joomlu, která mi nevyhovuje také, ale pod kontrolou ji mám a mohu si ji aspoň upravovat tak, aby mi nevyhovovala snesitelnějším způsobem.

Všechny tři blogy jsou nyní hostovány na společném šifrovaném virtuálním serveru s 10GB SSD.

Prosím čtenáře o kontrolu, že blogy vypadají – zhruba – tak, jako na obrázcích, a pokud ne, a nepomůže ani tvrdý reload (např. Ctrl+F5), o informaci a optimálně o zaslání screenshotu, abych mohl závadu, není-li na vašem přijímači, opravit.

Paragraphos
Slepecká hůl
Retro

Aktualisováno.
Protože mi v Joomle chyběla možnost prohledávat jednoduše obsah blogu podle roku/měsíce, napsal jsem si příslušný modul v PHP/JavaScriptu s využitím AJAXu sám (najdete ho v levém sloupci, pod kategoriemi, jako Archiv). Dojmy z práce s dokumentací tohoto CMS jsou tedy značně nevalné, ale snad si časem zvyknu.

Rozhodl jsem se, že budu pokračovat v psaní svého před dvěma lety zrušeného blogu Slepecká hůl.

Důvodem je, že jsem i tento blog musel přesunout na vlastní server, a nechtělo se mi trávit poměrně dost času jeho pouhým přebalsamováním.

Dobrá zpráva je, že kdo nechce, Slepeckou hůl číst nemusí, a ani to ostatně nikomu neradím: četba čehokoli mnou vyprodukovaného je depresivním a nevděčným prožitkem, způsobujícím v menších dávkách ztrátu ilusí, ve větších pak nevratné poškození schopnosti být loyalním a demokratickou vrchnost obdivujícím občanem.

Bez větších technických potíží jsem dokončil migraci svého blogu do nového CMS, jímž je Joomla. Přenesl jsem cca 2 500 článků a 51 tisíc komentářů, včetně přesměrování starých linků, které by nyní měly vést na nový blog. Do Paragraphu jsem nově zařadil i několik desítek článků věnovaných právu ze Slepecké hole, umístěných tam v době před rozdělením blogu na dvě větve. To vše, aniž bych byť na jedinou minutu musel pozastavit funkčnost blogu.

Zatím layout blogu víceméně kopíruje to, na co jste zvyklí, ale to by se mělo změnit: chtěl bych zde mít mnohem víc polí, např. linky na nejnovější kausy, poslední dokumenty, rubriku krátkých glos nazvanou Zaujalo nás apod.

Poněkud odlišnou podobu mají komentáře, s modifikací jejichž layoutu ještě nejsem hotov. Možné je vnořování na více úrovních, snadná podpora citací a zvýrazňování jiným typem písma. Doporučuji založit si uživatelský účet, abyste nemuseli vyplňovat údaje; nebudou se pak na vás vztahovat některá omezení, např. maximální délka příspěvku, a budete moci používat více možností formátování. Samozřejmě lze i nadále komentovat anonymně.

Váš
Tomáš Pecina

Z České republiky prozatím ještě ne, pouze z Bloggeru. Z různých variant jsem se rozhodl pro Joomlu, která je sice vytvořena v nemilovaném PHP, ale má poměrně široké možnosti konfigurace, takže programovat snad nebudu muset tak často.

Tento text je tak pravděpodobně poslední ve starém systému. Import článků je hotov a jakmile se, zřejmě v pátek, vrátím zpět do Prahy, blog přesunu a poté začnu novou instalaci dolaďovat. Systém komentářů se nemění, stále bude možné komentovat anonymně, přibude rozdělení článků do kategorií, které nebudou kopírovat tagy, ale budou se s nimi částečně překrývat. Nově by měl blog zhruba jednou týdně rozesílat přihlášeným odběratelům e-mailový bulletin s novými články.

Aktualisováno.

Migrace probíhá hladce, právě jsem dokončil přesměrování ze starých URL, začal upravovat styly a vstoupil do náročné a sensitivní fase vytváření systému kategorií. Dosavadní pokusy velmi připomínají Borgesovu čínskou taxonomii zvířat, s neblahým důsledkem, že nad správným zatříděním článku jsem schopen strávit i několik minut. Článků je celkem 2600, zatím jsem u šestého.

Až kategorisaci dokončím, je na řadě import a obnovení komentářů.