Důležité upozornění!

Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.

Minule jsme si slíbili, že se dnes podíváme na Slovensko. Tento slib splníme, ale ještě předtím bude zapotřebí vyjasnit, co bylo motivem vraždy, protože jinak by bylo naše pátrání po slovenské spojce hledáním jehly v kupce valašského sena.

Nezávislost na státu je dobrá věc, ale má i své stinné stránky, protože když stát potřebujete, zjistíte, že se na něj nemůžete obrátit, jinak hrozí, že se o vás začne zajímat víc, než je vám milo, a jeho orgány se vás budou vlezle vyptávat na nejrůznější intimnosti z vašeho, zejména ekonomického, života. Něco podobného se nejspíš přihodilo i Miroslavu Sedlářovi. Nějaké 3–4 týdny před vraždou jej odvezla záchranka do zlínské nemocnice s těžkým úrazem, při němuž utrpěl mj. velkou ztrátu krve. Důvodem měl být pád se schodů.

Ty schody policisté při ohledání místa činu – tedy jeho vraždy – vyfotografovali a my si dovolíme jejich fotografii ze spisu převzít:

 

Dá se s takových schodů spadnout? Vypadají sice poměrně bezpečně, ale proč ne, patrně ano. Dá se s nich spadnout tak, že si zlomíte nohu, ruku nebo žebra? I to je možné. Dalo by se s nich sletět takovým způsobem, že utrpíte těžký otřes mozku, zlomeninu prsní kosti a téměř při tom vykrvácíte? To je značně nepravděpodobné. A konečně, může se stát, že s takových schodů spadnete, utrpíte shora vyjmenovaná zranění a za měsíc vás se k vám někdo náhodou vloupá a brutálně vás zavraždí, aniž by ty dvě události měly kausální souvislost? Téměř vyloučená věc: na některé náhody prostě nevěříme zhruba od doby, kdy jsme přestali věřit, že děti nosí čáp, dárky Ježíšek a pokrok a společenské blaho přerozdělování zdrojů, a taková náhoda daleko spíše maskuje něco jiného než prostý pád: že vás někdo zmlátil a vy jste nechtěli, aby to policie začala vyšetřovat a klást vám a vašemu okolí nepříjemné otázky.

Pokud jste si přečetli některé ze soudních rozhodnutí, která jsme minule vystavili, asi víte, že to nebyla jediná podezřelá náhoda kolem úmrtí M. Sedláře. Další bylo pětkrát po sobě z pensistova mobilu prozvoněné číslo slovenského recidivisty Ľ. Ch., osudný večer přibližně v osm hodin. Policie a soudy (a ovšem, těžítka-obhájci!) si nevšimli, že ve skutečnosti nebylo číslo ani prozvoněno, protože mu chyběla mezinárodní předvolba pro Slovensko +421 (případně 00421). Soudy z toho zkonstruovaly poněkud fantasmagorickou theorii, že pachatelé Sedlářovi telefon vzali a toto číslo vytočili sami, nejspíš aby svedli vinu na nějakého nevinného Slováka, když oni sami přijeli přece z Uherského Uhradiště – s premisou, že Ch. neměl s činem nic společného. A jak na to přišli, že neměl? Prosté, Watsone! Protože jim to sám při podání vysvětlení řekl a recidivisté přece nikdy nelžou, nejen ti ze Svitav. Dodejme pro informaci, že Ch. byl na Slovensku opakovaně trestán za ublížení na zdraví a vloupání do rekreačních objektů, ale nic, co by se brutalitou blížilo slopenské vraždě.

Existují-li různá vysvětlení téhož následku nebo jevu, bývá velmi často správné to nejjednodušší, říká pravidlo zvané Occamova břitva. Aplikováno na tento případ, znamená, že Ch.-ovo číslo zřejmě vytočil sám Sedlář, a že v té době byl silně nervosní, tak nervosní, že si neuvědomil, že číslo je slovenské a musí mu přidat předvolbu, a to ani poté, co mu ho telefon opakovaně odmítl; což je v souladu i s tím, že po televisních zprávách v osm nezavřel slepice, což by jinak byl jistě udělal. Důvod jeho nervosity? Věděl, že se k němu chystají nevítaní hosté.

Bylo tedy nutné zjistit, jaké kontakty měl zavražděný na Slovensku. Zdrojů bylo několik: informace o provozu jeho mobilu a pevné linky – které si arci experti ze Zlína nechali vyžádat jen od 21. 9. 2011, vedeni nám laikům nepochopitelným policejním instinktem, že tohle je přece normální loupež a nic víc nikdy potřeba nebude – informace o kontaktech a o komunikaci z jeho mobilu a konečně řada starších papírových telefonních seznamů, které se našly při domovní prohlídce v jeho dílně (ano, i policii nakonec došlo, že loupež nemusela být loupeží, arci fatálně pozdě: ostatně nic inkriminujícího by se nenašlo ani dřív, nezapomínejme, že první tři dny, do pitvy, se policie o vraždě ani nedozvěděla).

I policie takto zjistila tři slovenské kontakty a vyžádala si o nich od svých kolegů zprávu. Jenže minimálně u jedné z těchto osob se fatálně zmýlila, že si tyto zprávy dál neověřila a nechtěla další podrobnosti, spokojivši se s informací, že jde o osoby nestíhané a netrestané. Jedná se o T. M., tehdy 45letého Slováka z Pováží. Obchoduje s loveckými trofejemi a ve svých inserátech nabízí, že si pro ně přijede kamkoli na Slovensko nebo do České republiky. Když jsme se na něj zeptali v místě, kde žije, dozvěděli jsme se, že ne vše je zlato, co se v policejním raportu třpytí: T. M. se lidé v okolí bojí, v minulosti měl řadu problémů mj. se zbraněmi; ty za něj, dokud to šlo, žehlil jeho otec, vysoce postavený policajt. Také se o něm říká, že má úzké vazby na místní mafii, a jmenován je v této souvislosti Vasiľ Imrišek, mafianský boss, do jehož územní působnosti Pováží spadá. Sedlář a M. si volali celkem často, a zřejmě ještě častěji než na mobil na pevnou linku, jenže o tom, bohužel, nic nevíme.

Další osobou ze Slovenska, se kterou Sedlář udržoval kontakty, byl E. K., tehdy 58letý; o jaké kontakty šlo, napoví, co v přípravném řízení uvedla sousedka (ta, která nám poskytla důležitou informaci o bouchnutí dveří po půlnoci). Vezeme to v trochu širším kontextu, aby byly jasné souvislosti:

O Miroslavu Sedlářovi se vyprávělo, že chodí pytlačit. Ona sama mnohokrát slyšela, když se vracel domů a bouchly dveře. Jak uvedla, tak bydlí naproti a okna obývacího pokoje a ložnice mají do ulice a od domu Sedlářových je tedy dělí pouze silnice. Také v minulosti k němu jezdila vozidla se slovenskými registračními značkami. V těchto přijížděli starší muži, které Sedlář zval k nim domů. Když pak odcházeli, tak si odnášeli nějaké delší předměty, které však byly zabaleny v látkách tak, aby nebyly vidět. Ona sama však dovozuje, že se jednalo o zbraně k lovu zvěře. Tito muži sem přijížděli většinou v neděli dopoledne v době, kdy většina obyvatel obce Slopné byla v kostele. V neděli chodí do kostela téměř celá obec, ale pan Sedlář nikoli. Ona sama také chodí do kostela, ale v té době byla dlouhodobě nemocná, tak tyto dva muže viděla. V tuto dobu byl Sedlář doma vždy sám, jelikož jeho manželka chodí do kostela také. K popisu těchto mužů toho moc neví, jednalo se o starší muže ve věku kolem 50 let. Vozidlo, se kterým přijeli[,] bylo červené barvy a mělo slovenskou registrační značku. Znaky r. z. ani typ vozidla však neví. Toto se stalo asi před jedním a půl rokem.

Dodejme, že E. K. měl na sebe na Slovensku registrováno červené polo.

Možná tušíte, že opravy jakýchkoli střelných zbraní, včetně loveckých, jsou v České republice přísně regulovanou koncesovanou živností, a M. Sedlář neměl ani zbrojní průkaz. Rovněž je možné, že Sedlář zbraně jen neopravoval, ale načerno je prodával: kontakty v Uherském Brodě k tomu měl.

Tedy začínáme tušit, co se ve skutečnosti stalo, a k naší úvodní charakteristice, že na Valašsku je Bůh vysoko a státní orgány daleko, můžeme dodat třetí část: ale Slovensko zatraceně blízko.

(pokračování příště)

Komentáře   

-4 # Roman Konečný 2019-09-28 14:02
"Důvodem měl být pád se schodů." Se schodů?
Myslel jste "ze schodů", asi, protože slovní spojení "se schodů" jaksi nemá smysl.

"Dalo by se s nich sletět takovým způsobem, že utrpíte těžký otřes mozku, zlomeninu prsní kosti a téměř při tom vykrvácíte? To je značně nepravděpodobné."

S nich?
Myslíte "z nich"? A proč je to "značně nepravděpodobné"? Kdyby se na té nepravděpodobnosti shodlo aspoň pět soudních znalců z oboru biomechaniky, soudního lékařství atd a pod., potom by to tvrzení bylo relevantní, takhle je to pouze nepodložená teorie a subjektivní názor.
Mě osobně to schodiště přijde velmi strmé a nebezpečné už jenom z fotek a velmi, velmi snadno si dovedu představit že bych pádem z něj utrpěl těžký otřes mozku a další vyjmenovaná zranění.

"A konečně, může se stát, že s takových schodů spadnete, utrpíte shora vyjmenovaná zranění a za měsíc vás se k vám někdo náhodou vloupá a brutálně vás zavraždí, aniž by ty dvě události měly kausální souvislost?"

Ano, samozřejmě že se to může stát, to je jasné jakože v noci bude tma.
Souvislost, natož kauzální, bych tady nehledal ani dvě minuty.
Lidé ze schodů padají od jejich prvního postavení, každodenně, padali, padají a padat budou.
Že někdo spadne ze schodů a měsíc poté jej zavraždí má spolu souviset? Proč?
Myslíte že ten první pád nebyl pádem ale nedokonaným pokusem o vraždu který se pachatel po měsíci vrátil dokonat? Já nevím jak Vy, ale kdybych já chtěl někoho zavraždit, rozhodně bych to udělal už napoprvé, v žádném případě bych neriskoval že se to opět nepovede, že budu spatřen, že - doplňte si desítky dalších "že".
0 # Tomáš Pecina 2019-09-28 18:37
Měl jsem skutečně na mysli pád se schodů, ale nevadí mi, píšete-li -ze-.
Citace:
Myslíte že ten první pád nebyl pádem ale nedokonaným pokusem o vraždu který se pachatel po měsíci vrátil dokonat? Já nevím jak Vy, ale kdybych já chtěl někoho zavraždit, rozhodně bych to udělal už napoprvé, v žádném případě bych neriskoval že se to opět nepovede, že budu spatřen, že - doplňte si desítky dalších "že".
Oni ho nechtěli zavraždit ani poprvé, ani podruhé. Něco po něm vyžadovali, a on odmítal vyhovět. Risiko, že by to Sedlář ohlásil, bylo patrně velmi malé.
+2 # b.o.y 2019-09-28 22:41
Staromódnější, ale na tomto webu zcela konsistentní je padání shora dolů, tedy se schodů. Že vy jste nečetl nikdy Foglara? Každopádně jeden dotaz Googlem by vám ušetřil zbytečné ztrapnění. :-)
Mně připadá málo pravděpodobná ta teorie se zapomenutou mezinárodní předvolbou. Takovou chybu udělá buďto Slovák, který je zvyklý točit slovenská čísla bez předvolby, anebo někdo, kdo si to číslo někde bez předvolby přečte. Zavražděný, pokud na to číslo volával, ho nikdy nemohl vytáčet bez předvolby a nejspíš ho bez předvolby ani neznal.
Když volám příbuzným do Švýcar a Francie, vlastně ani stoprocentně nevím, kde končí předvolba a začíná samotné číslo.
0 # Tomáš Pecina 2019-09-29 04:43
Do sešitu si M. Sedlář slovenská čísla zapisoval s 00421.

Na to číslo se podle sdělení slovenského operátora už řadu měsíců volat nedalo, bylo deaktivováno, takže verse, že chtěli volat komplici, že v pořádku dorazili, asi padá. Volal někdo, kdo to nevěděl, což mohl být nejspíš poškozený.
0 # Pepek Vyskoč 2019-09-29 12:12
Bohužel musím potvrdit, že pád se schodů nemůže způsobit takto mnohočetná poranění, která byla popisována. Je možné si zlámat ruku, zlomit nohu, mít 1-2 rány na hlavě s otřesem mozku. Zlomeninu prsní kosti lze mít například v případě, že vám někdo do hrudníku kopne nebo na vás stoupne, když ležíte na zemi. Obvykle to svědčí o velmi brutálně vedeném útoku. Zlomenina prsní kosti je také typickým zraněním nepřipoutaných motoristů (úder hrudního koše v přímém násilí o hranu volantu), kde ranivé síly jsou signifikantně vyšší než je pouhá gravitace.

Pane fízl, jste hlupák (ostatně kdo jiný by bránil tu chamraď a zároveň neuměl pravopis, za použití vulgarismu se omlouvám, ale když čtu tohle, otvírá se mi kudla v kapse).

Pamatuji na kauzu z Polska, kde tamní záchranky úmyslně nezachraňovaly pacienty, neboť od pohřebních služeb za dodání těla dostali víc. U nás jsou ovšem fízlové placení královsky, stejně jako soudci, navíc jich je jako much. Takže opravdu racionální motivace jejich konání je založena na tom, že nejenže berou za svou práci královský plat ale zároveň jsou za prasecký výkon práce zcela nepostižitelní.

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v pravém sloupci dole)