počítačemje přirozeně slavnostní: předsedá mu bývalý člen KSČ Tomáš Stuchlík a členy jsou další předlistopadový komunista Jan Sváček a známý soudce-konsultant a, považte!, nekomunista Bohuslav Horký. Nic horšího už u městského soudu vybrat nemohli, takže výsledek je předem jasný. Obhajuje Petr Kočí, ale ten nyní nemá mnoho možností, jak svým klientům pomoci: po výroku Komory např. nemůže vznést námitku podjatosti vůči soudci Stuchlíkovi, který soudil a odsuzoval politické delikventy, včetně známých disidentů, už na konci 80. let.
Aktualisováno.
Ačkoli Ústavní soud nahodilé obsazování trestních senátů Městskému soudu v Praze opakovaně vytkl, stalo se i tentokrát, a místo Sváčka s Horkým v něm zasedli Jindra Junková a Jaroslav Pytloun (oba bývalí komunisté). Odvolání obžalovaných bylo podle předpokladů zamítnuto, takže zbývá dovolání k Nejvyššímu soudu. Po zpracování zveřejníme zvukový záznam z odůvodnění rozhodnutí.
Aktualisováno.
Zvukový záznam. Provedení minimalistické (délka pouze 6:30 min.), dikce urválkovská, významnější míra korelace s odvolacími body nebyla zjištěna.
Komentáře
Mmch. mě napadá otázka, k čemu ČAK vůbec je a je-li vůbec k něčemu. Možnosti obhajoby by beztak mělo být, alespoň dle mého názoru, dáno samotným právem a neovlivnitelné libovůlí jakési rádoby Rady Nejmoudřejších.
nic nebrání advokátovi, aby námitku na židovský původ a obřezanost znalce sepsal a klient ji podal svým jménem
Můžeme nesouhlasit s tím, že by v daném případě byla námitka nemravná (IMHO nemravná v daném případě nebyla), ale určitě na základě zatím známého závěru Komory nelze rozumně dojít k pateticky ukřivděným závěrům, že obhajoba je nemožná. To je nesmysl.
Jan Pavelek
Na druhou stranu zcela evidentně existují též případy obhajoby, která je principem Kočí značně okleštěna.
Pravidelně slýchávám, že komoru máme proto, aby nás chránila proti zlému státu, když proti státu zastupujeme ty obžalované. Nemít komoru, nemohli bychom je náležitě hájit, protože stát by na nás za zdařilou obhajobu mohl být zlý.
No, tak to ve světle posledních událostí vypadá skutečně jako dobrý fór.
Kausu Šlégrová by jistě šlo pojmout z hlediska obhajoby podstatně agresivněji a zřejmě i účinněji, jen se k tomu v této zemi už nenajde ochotný obhájce-sebevrah.
Jinak bych docela rád věděl o – aspoň hypothetickém – příkladu, kdy by klientu pomohlo nazvat soudkyni starou k.vou
hypotetický případ 2: soudkyně takto nazvaná se prohlásí podjatou, načež nastoupí nový soudce, který vyhlásí osvobozující rozsudek...
hypotetický případ 3: soudkyni to polichotí...
jenda
1) V jednom civilním sporu (soudkyně) pominula to, že již vynesla rozsudek a znovu svolala veřejné jednání.
2) (Soudkyně) si nevšimla, že jí soudní podatelna mylně přidělila pracovněprávní spor, který nespadal do její pravomoci.
Zdroj: ostrava.idnes.cz/.../...
Takže žádné hypoteticky, pane kolego Prý má soudkyně v práci bossing... asi kvůli tomu, že musí pracovat!
Advokát za neetičnost samozřejmě zcela spravedlivě doživotně vyloučen z komory.
jiný jenda
Nebyl by prosím odkaz na konkrétní nález Ústavního soudu? Dík
Dík
denik.cz/.../...
Na každý pád ukázka myšlenkové bídy české justice.
RSS kanál komentářů k tomuto článku