Je báječné žít v zemi, kde je úcta k lidskému životu a zdraví tak samozřejmá jako v České republice. Posuďte sami: podle zprávy ČTK musí českobudějovická nemocnice zaplatit matce dítěte, které sestra upustila na zem, relutární satisfakci ve výši 100 000 Kč. Dítě bohužel přežilo a utrpělo pouze frakturu temenní kosti; škoda, jinak by matka měla nárok až na 240 tisíc [nežertuji, viz § 444 odst. 3 písm. c) ObčZ]!
Důležité upozornění!
Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.
V otázce odškodňování úrazů stále balkánské poměry
- Autor: Tomáš Pecina
- Kategorie: Úvahy a komentáře
- Počet zobrazení: 2513
Komentáře
Srovnejte tuto kauzu:
zpravy.idnes.cz/.../...
s Vámi zmiňovaným případem dítěte zamčeného omylem ve škole. Očividně je poškozené zdraví dítěte pro soudruhy z Vrchního soudu v Praze méně závažné než poukázat na něčí komunistickou minulost. Čest práci, soudruzi!
MR
Proč nežalovalo dítě, ale matka, je mu ovšem záhadou; normálně by se měla podat žaloba na bolestné (za zlomeninu lebeční klenby je to podle vyhlášky královských 1 200 Kč), na NM dítěte, NM matky, NM otce a NM případných sourozenců.
Žaloba na náhradu nemajetkové újmy dítěte by se z titulu ochrany osobnosti v případě újmy na zdraví vedle náhrady škody na zdraví správně podat neměla, resp. duplicitní úspěch takové žaloby by byl pochybením soudu (Rc 56/2011). U otce by záleželo, inter alia, na tom, zda se o pádu dítěte vůbec dozvěděl (a zda byl tedy v obavách o jeho zdraví). U případných sourozenců by kromě toho bylo nutno zohlednit, zda ve svém věku vůbec mohli celou situaci traumatizujícím způsobem chápat.
MR
Praktický příklad: klientka-lyžařka byla na sjezdovce sražena neopatrným lyžařem a bylo jí způsobeno těžké zranění kolene s trvalými následky, což se řeší u trestního soudu, včetně kompletní náhrady (bolestné, léčba, zásah do života…). Jestliže s celým nárokem neuspěje – což je velmi pravděpodobné – bude třeba se rozhodnout, jakou žalobu na kterou část nároku podat, s výhledem na stav judikatury za tři až čtyři roky. Asi budu muset zajít do Opletalky do Linde, zda nemají v sortimentu věštecké koule pro právníky…
Částky náhrad pomalu rostou, ale excesy se vyskytují spíš pravidelně než výjimečně.
MR
RSS kanál komentářů k tomuto článku