Důležité upozornění!

Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.

Götterdämmerung, jak víme z Wagnera, neboli Ragnarök, byla podle severské mythologie bitva bohů, jakási mythická battle royale (odporné sousloví!), z níž povstává nový svět; prý se v historii vyskytli lidé, kteří onu operu vydrželi sledovat celou: nu, snad, ale já k nim rozhodně nepatřím…!

Cosi na způsob soumraku bohů se začíná odehrávat v této zemi v rovině praktického – aplikovaného – ústavního práva. Jde o svého druhu persifláž dělby moci: premier, opírající se o proměnlivou a nepevnou parlamentní většinu, se dostal do posice, ve které si nemůže dovolit pohněvat presidenta, protože zakrátko by mohl být v situaci, že bude mít na výběr mezi potupným přijetím milosti nebo pobytem v cele, dobře věda, že milost mu může být dalším presidentovým vrtochem odepřena, a tak působí, předstoupiv před novináře, dojmem čerstvě zmoklé slepice, předseda druhé vládní strany při téže příležitosti projeví druhdy deklarovanou neústupnost snad jen na zlomek sekundy vzpurně pozdvihnutým obočím, a tomu sekundují naoko vzteklým ňafáním předáci oposičních stran, kteří pro změnu připomínají pejsky ze známého videa s odsouvající se branou.

Shodnout se lze jen na tom, že panuje ústavní krise, ovšem taková, ze které není cesty ven: de constitutione lata je jedinou možností, jak umravnit přímo voleného presidenta, impeachment, ovšem na rovinu, země, kde je jeden president zbaven funkce a poté jej v další přímé volbě nahradí president ještě horší, není ideálem snad už ani v Jižní Americe, a pro změnu Ústavy se sice najde snadno kvalifikovaná většina, problémem je, že nikdo s nikým se neshodne, jaká změna by to měla být.

Nezbývá než se pohodlně usadit a sledovat, jak tento souboj titánů dopadne, koje se přitom útěšnou myšlenkou, že v této zemi nebývají žádné, ani ústavní krise řešeny cestou občanské války, ale zvykem je nechat problémy náležitě vyhnít. Jen kdyby ty produkty ústavní hniloby tak hrozně nezapáchaly…

Komentáře   

-4 # Miloslav Ponkrác 2019-07-09 09:10
Já žádnou ústavní krizi nevidím ani v nejmenším. Ňafání a zpochybňování různých subjektů mezi sebou (skrze různá média či jinak) je něco, co se děje v každém místě světa - každý den a každou hodinu. Ovšem dělat z toho ústavní krize, to by každý stát a každé místo na světě bylo v ústavní krizi nepřetržitě už mnoho století.

Mám vůbec dojem, že dnešní doba je zblblá tím, že situace hodnotí podle míry hysterie, kterou pár lidí či média vyplodí. Nikoli podle obsahu události samotné.
+3 # Tomáš Pecina 2019-07-09 09:12
Jestliže ústavní činitel neučiní, co je z Ústavy povinen, a systém ho k tomu nedokáže přinutit ani jej vyměnit, to už bych za ústavní krisi označil.
-3 # Miloslav Ponkrác 2019-07-09 10:05
To jste si ale neráčil všimnout, že toto je asi padesátá repríza téhož - a děje se to po celých 30 let.

Na začátku bylo zbožštění, nanebevzetí a prohlášení za svatého Václava Havla. Jemu se psala Ústava na míru tak, aby Václav Havel mohl vše, a nebyl v ničem omezován. Proto je Ústava taková jaká je.

Že je někdo z Ústavy povinen, ale systém ho k tomu nedokáže donutit - to není chyba Ústavy, ale její záměr kdysi psaný pro Václava Havla. Jak se říká v IT - to není chyba, to je feature. Tuto vlastnost Ústavy už mnohokrát využili Václav Havel, Václav Klaus a další. Je podivné, že vám to vadí až teď.
+2 # Miloslav Ponkrác 2019-07-09 13:02
Mimochodem z druhé strany: Ústavní soud se plete do politických záležitostí čím dál více. Překračuje tedy evidentně své pravomoci - a není síla ani postup v systému, která by to napravila.

***

Poprvé jsem si toho všiml, když Ústavní soud rozhodoval o Lisabonské smlouvě v roce 2009, kdy Ústavní soud nařídil prezidentu republiky Václavu Klausovi podepsat Lisabonskou smlouvu. To je mezinárodní politický akt, který logicky nepřísluší žádnému soudu řešit.

Letos dokonce předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský dělá opakovaně a mnohokrát politiku v médiích. Řeší témata, která jsou nebo brzy mohou být předmětem rozhodování Ústanívho soudu. Jediná správná reakce na toto je, aby Pavel Rychetský složil funkci Ústavního soudce, neboť ji nedokáže zastávat jak náleží.

Nebo to úžasné rozhodnutí, kdy v zákoně je sice zakázána diskriminace, a tisíce lidí platilo pokuty za nejrůznější ptákoviny typu "vybral jsem si, že nepronajmu byt Rómovi", ale Ústavní soud posvětí diskriminační akci ostravského hotelu. Dokáže toto systém řešit?

***

Jinak řečeno, Ústavní soud se plete do politiky, a nahrazuje funkci lídra, což mu nenáleží. To vás zřejmě nijak neznepokojuje. Český systém toto nedokáže nijak řešit.

Prezident Miloš Zeman dělá funkci lídra státu - a tu by podle vás měl dělat kdo? 1) Měl by jí nahradit Minář a hysterický řev na Letné? 2) Měl by ji nahradit Rychetský mediálními vyjádřeními? 3) Nebo by měl funkci státu nahradit Hamáček? 4) Měl by lídra státu nahradit a řídit jako loutku Česká televize či Člověk v tísni? 5) Nebo by měl lídra státu dělat počítač s Linuxem nějakým algoritmem?
-9 # Josef Dobrák 2019-07-09 13:27
Existuje nějaký legální způsob jak se zbvit Senátu ČR?
Že prý jedině rozhodnutím ústavní většiny senátorů i poslanců? Nebo jeho "vyhladověním" - tj. snížením jeho rozpočtu na minimum (na nulu?), jak navrhl prezident Zeman? Jak by se to muselo odehrát?
+1 # Tomáš Pecina 2019-07-09 18:50
TNT? Nenapadá mě, co jiného k vašemu textu napsat...
-8 # Josef Dobrák 2019-07-09 18:55
Myslel jsem jak by to "vyhladovění" asi muselo proběhnout? Kdo senátu schvaluje peníze? Co by se muselo udělat, aby neměl senát na výplaty a na provoz? Jako třeba firma co špatně pracuje, tak nemá příjmy a musí zákonitě zaniknout? Jen mě zajímá co by se muselo odehrát k toumu "vyhladovění"?
+1 # Tomáš Pecina 2019-07-09 19:01
Pokusil jsem se naznačit, o jak velkou pitomost se jedná. Institucionální vyhladovění ústavní právo nezná.
-10 # Josef Dobrák 2019-07-09 19:04
Takže se lid České republiky zbaví svého senátu pouze násilnou revolucí - se domnívám. Nevábná budoucnost!
+6 # hh 2019-07-09 21:09
Postrádám souvislost s příspěvkem, ale dokud zde pan domácí OT trpí, mohu vědět, co vám na existenci Senátu natolik vadí, že bez jeho ať již ústavního či násilného zrušení by zemi měla čekat nevábná budoucnost?
-12 # Josef Dobrák 2019-07-09 21:13
Vypadá to, že náš holubičí národ čeká jen nevábná budoucnost se senátem.

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v pravém sloupci dole)