Důležité upozornění!

Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.

Šťastná země, která řeší podobné problémy: ředitel teplického gymnasia Zdeněk Bergman byl zřizovatelem onoho učiliště potrestán, protože v reakci na nejnovější tranši veřejně pronesených vulgarit presidenta republiky přikázal školníkovi, ať již dříve sejmuté podobizny sprostého státníka zahrabe do kompostu. Na jeho místě bychom školníkovi přikázali, aby obrazy okamžitě vyhrabal a vyvěsil ve třídách.

Ale vážně: úcta k autoritě nesmí být chápána jako něco jednou provždy daného a bezpodmínečného, protože jinak bychom se mohli ocitnout v roli profousů, kteří dohlížejí na vězněné vojáky při kázání opilého feldkuráta Katze. Est modus in rebus, sunt certi denique fines, a president, který při státním aktu málem pozvrací svatováclavskou korunu a do medií se v přímém přenosu vyjadřuje jazykem pomocného asfaltéra, podrývá autoritu úřadu natolik, že není na místě vynucovat ji mocensky.

Komentáře   

+1 # Jan Šinágl 2018-10-26 21:04
Morální jednání v nemorální době je nutně nemorálními považováno za nemorální.

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v pravém sloupci dole)