Důležité upozornění!

Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.

Příležitost posílit svou prestiž a prokázat nezávislost na momentálním politickém zájmu a diktátu propásl Evropský soud pro lidská práva, který neshledal porušení Úmluvy v případě rakouské občanky Elisabeth Sabaditsch-Wolff. Ta se oprávněně pozastavila nad tím, že podle většiny hadísů pojal prorok Mohammed za manželku Aišu v době, kdy jí bylo šest let, a toto manželství bylo konsumováno (tzn. došlo k prvnímu pohlavnímu styku), když Aiše bylo devět. Označila proto proroka za pedofila, za což byla odsouzena k pokutě 480 euro.

Odůvodnění rozsudku je značně nepřesvědčivé až trapné, a neméně trapné je, že žádný ze soudců se proti němu neodvážil disentovat.

Domníváme se, že ochrana citů věřících má v liberálně-demokratické společnosti místo zejména v podobě ochrany náboženského kultu, tedy příkladmo práva na nerušený výkon náboženských obřadů. Stát však nesmí zajišťovat nikomu ochranu jeho víry před kritikou, vždyť ostatně moderní pojetí svobody slova se zrodilo ve Francii právě v souvislosti s právem kritisovat katholickou církev a její dogmata. Vedle toho je tu zjevné, že se opět neměří stejným metrem: islám je náboženství, jemuž přísluší vyšší stupeň ochrany než příkladmo křesťanství; jinak by totiž musel být pokutován každý, kdo zpochybňuje starozákonní, kreacionistická dogmata.

Komentáře   

-12 # Mirek Vorlický 2018-10-27 12:08
Pan Pecina píše v množném čísle.

Je
1) důvod se domnívat, že někteří soudci při rozhodování podlehli strachu,
2) a z čeho?
-2 # Miloslav Ponkrác 2018-10-27 16:36
Zajímavé je složení soudců podle národnosti, kteří to rozhodli. Zřejmě bylo speciálně vybráno, aby to dopadlo tak jak to dopadlo:

Němka (šéfka), Francouz, Irka, Litevec, Rakušanka, Azerbajdžánka, Gruzínec.

Seznam soudců Evropského soudu pro lidská práva:

www.echr.coe.int/Pages/home.aspx?p=court/judges&c
-1 # Neocon 2018-10-27 16:53
"Odůvodnění rozsudku je značně nepřesvědčivé až trapné, a neméně trapné je, že žádný ze soudců se proti němu neodvážil disentovat."

Tohle je vazne smutny a predevsim nepochopitelny,
0 # Jan Šinágl 2018-10-28 10:23
youtu.be/vBiyz38PSdQ - tesat do kamene!
0 # Jiří 2018-10-28 10:38
Krásná ukázka dnešní doby, kdy lidský život a spravedlnost neznamená nic, ale práva menšiny znamenají vše. Vrah může dostat takřka vždy maximálně dvacet let. Naopak někdo řekne věc, která je možná pravdivá, dostane takovouto pokutu. Mohammed nemusel být pedofil, ale to co dělal je odpornost, za kterou dle mého trestního zákona hrozí 15 až 30 let vězení a ne dnešních směšných pět až dvanáct let a pak propuštění.

A to se hraje na svobodu slova a demokracii, jenže dneska už svoboda slova příliš není.
Rasismus je špatný, rasistická diskriminace obzvláště špatná, jenže dnes se za rasismus považuje mnoho věcí, které s rasismem nemají nic společného, jako třeba řeč té Rakušanky.
A nebo Němci hanobí krásné české historické vzdělávací dílo, počítačovou hru Kingdom Come, kvůli tomu, že tam nejsou černoši a muslimové a to se ta hra odehrává v roce 1403.
Bohužel již brzy budou i pedofilové menšinou, na něž se bude vztahovat trestný čin Hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob. Sice za svou poruchu samotnou nemohou, ale za jakékoliv zneužívání děti mohou, jelikož se k němu zcela svobodně a dobrovolně rozhodli.
Naprosto s Vámi souhlasím
0 # Karel 2018-11-07 14:34
Citace:
Vedle toho je tu zjevné, že se opět neměří stejným metrem: islám je náboženství, jemuž přísluší vyšší stupeň ochrany než příkladmo křesťanství; jinak by totiž musel být pokutován každý, kdo zpochybňuje starozákonní, kreacionistická dogmata.
independent.ie/.../...
elpais.com/.../1536826207_551868.html
-2 # Jiří 2019-01-30 00:29
www.theguardian.com/.../muhammad-aisha-truth
ona údajná pedofilie je notoricky známa pouze notorickým ultrapravičákům
1. dospělost byla chápána jako nástup měsíčků, k tomu : 33-letý anglický král John si vzal 12-letou Isabellu z Angoulême...přípustný věk se výrazně proměňoval, vemte si Abraháma, Davida, Marii, francouzští králové, ti souložili i s vlastními dcerami
2. věk, ve kterém si Aišu bral je udáván různými zdroji různě v rozmezí 9 až 19 let..věk Aiši se udává různě ve velmi širokém rozmezí, mohlo jí být dokonce 18 až 18 let, podle historických záznamů jí mohlo být víc než 14 let (Maulana Muhammad Ali)
čili každý si vybere notoricky známou "historickou pravdu" jako klacek dle svého gusta, že? :-)

ad "většina hadísů" - V islámu hadís je považován až za sekundární zdroj po Koránu. Zatímco Korán je považován za doslovné slovo o bohu, hadísy byly předány v průběhu času podle nikoliv neomylné metodiky.

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v pravém sloupci dole)