Nabízí se sice řada dalších aktuálních právních themat, příkladmo právo na přesochání (což by se nám mohlo hodit posmrtně), potřebnost Senátu, hnízdo reakce a ideodiversní centrála v pražské kathedrále a právo na kultivovaný protest proti ní, leč budeme se věnovat jiné otázce, jež nás rovněž zaujala.
Jak referuje BabišPress, společnost T-Mobile dostala od Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) spíše kosmetickou, půlmilionovou pokutu za to, že vymáhala po svých zákaznících prostřednictvím inkasních agentur smluvní pokutu domněle, leč neplatně sjednanou ve všeobecných obchodních podmínkách. V tom se, dle našeho názoru, zrcadlí bída českého právního řádu hned v několika rovinách.
Jestliže vymáhám po druhém pohledávku, o které s určitostí vím, že neexistuje, dopouštím se trestného činu, nikoli správního deliktu, který by měl řešit ČTÚ (T-Mobile se brání rozhodnutím Nejvyššího soudu, které však podle udané spisové značky ani data nelze na webu vyhledat, a i kdyby existovalo, platí princip většího razítka
a precedenčních účinků publikovaných nálezů Ústavního soudu). Za druhé, i kdyby operátor takto vymohl pětisetkorunovou pokutu po tisíci a jednom zákazníku, vyplatí se mu to: právní řád, který neumožňuje postihnout deliktní jednání dostatečně citelnou sankcí, neplní svůj účel a je delikventovi oprávněně pro smích. Za třetí by podobné excesy neměl trestat ČTÚ, ale postižení by měli mít možnost bránit se hromadnou žalobou; hromadná žaloba je arci zatím ve stavu legislativního procesu, a to v podobě, která z ní dělá místo efektivního prostředku ochrany práv lidí lukrativní business několika velkých kanceláří, s nesmírným prostorem pro korupci.
Právo zaplakalo, úřední šiml radostně zařehtal, a karavana utrápených jde dál.
Komentáře
RSS kanál komentářů k tomuto článku