Důležité upozornění!

Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.

Ve středu 30. ledna vyhlásí ústavní soudce Jan Musil svůj poslední nález a poté odejde do pense, před uplynutím funkčního období a ze zdravotních důvodů. Jeho odchod je velkým dnem pro české právo a justici, protože v historii Ústavního soudu tam nepůsobil tak špatný soudce, jakým byl Musil, předtím profesor policejního práva. Mnohá z jeho rozhodnutí jsou tak nekvalitní, že je běžně nerespektovaly ani jiné senáty Ústavního soudu. O tom, že právě Musil sterilisoval zákon o svobodném přístupu k informacím, jsme psali vícekrát, avšak jeho zásluhy o destrukci právního státu jsou širší.

Pokud šlo o civilistickou problematiku, tam se Musil obvykle do větších akcí nepouštěl a ústavní stížnosti, včetně zjevně důvodných, až na výjimky s absurdním odůvodněním odmítal. V trestním právu pak rozhodoval prakticky vždy ve prospěch policie a ostatních trestních orgánů a v neprospěch stěžovatelů, přičemž míra, v níž nerespektoval základní práva stěžovatelů, včetně těch zcela fundamentálních, procesních, bývala jen stěží uvěřitelná.

Je jen dobře, že tento člověk opouští justici, byť je nám samozřejmě lidsky líto, děje-li se tak nedobrovolně, ze zdravotních důvodů.

Komentáře   

+3 # Libor 2019-01-28 16:25
Možná, že to zahrocujete až příliš osobě: většinu své činnosti (vč. nálezu o InfZ) konal jako člen senátu (IV. ÚS). Nikoliv tedy sám.

PV
+1 # Mirek Vorlický 2019-01-29 07:29
Není hrot jako hrot. Možná, že vyhrotil, pak ale lidsky zaoblil.
0 # Petr Kadlec 2019-01-31 18:14
Je tento odchod takovým velkým dnem i při vědomí toho, že jej nahradí právě Aleš Gerloch? Nota bene autor toho „sua sponte“ zaslaného stanoviska podporujícího zmiňovanou sterilizaci v IV. ÚS 1378/16?
0 # Tomáš Pecina 2019-01-31 18:22
Srovnávat ty dva jako právníky vůbec nelze, takže ano, velikost dne neumenší ani toto vědomí.
-1 # PJC 2019-01-31 19:16
Cituji Petr Kadlec:
Je tento odchod takovým velkým dnem i při vědomí toho, že jej nahradí právě Aleš Gerloch? Nota bene autor toho „sua sponte“ zaslaného stanoviska podporujícího zmiňovanou sterilizaci v IV. ÚS 1378/16?


Ales Gerloch pracoval jako advokat jine strany a za ne napsal vyjadreni. Ze to nejaky idiot nazval "sua sponte," to nic nemeni na tom, ze Ales Gerloch v tomto pripade byl pouze advokat (a evidentne dobry). Ze Musil asi mel problemy s elementarni logikou a nasmeroval Ceskou republiku k tomu, aby prohrala u ESLP (pokud nezasahne plenum), za to Gerloch nemuze.

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v pravém sloupci dole)