Důležité upozornění!

Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.

Tak jak je to s tebou, soudruhu? Musíš se rozhodnout, na čí straně stojíš. Jsi s námi, nebo proti nám?

Já se tedy přiznám, soudruzi: jsem proti vám!

Abych to objasnil. Se mnou se to má tak, že jsem se kdysi, už je to docela dávno, učil jedno takové odvětví mathematiky: říká se mu mathematická statistika. Je to nudná disciplina, která vyžaduje, aby nám poskytla použitelné výsledky, splnění spousty a spousty předpokladů, které jsou v praxi dosahovány jen zřídka, pokud vůbec kdy. Od doby, kdy jsem principům statistiky a jejímu instrumentariu jakž-takž porozuměl, dívám se s notnou skepsí na to, co je nám presentováno jako statistický údaj, odhad nebo dokonce predikce.

Pokud se týká koronavirové krise, nejde tu arci jen o statistiku, nýbrž je důležité uvědomit si, že příchodem viru politika nezemřela, že se dál bojuje o voličské hlasy, případně o možnost nahradit systém zahrnující ty otravné periodicky opakované volby něčím pro politiky příjemnějším, a že z hlediska dlouhodobého vývoje jsou v Praze dvě důležitá místa: sokl pod někdejší Stalinovou sochou na Letné a Věznice Pankrác. Obratný může mít sochu zachránce národa na prvně jmenovaném místě, neobratný skončí s nepěkným trestním obviněním na místě druhém.

Jak často říkám, živelní pohroma nebo epidemie, to je svátek každého politika, který je u moci, a trudný den pro ty, kteří mají tu smůlu a zbyl na ně Černý Petr oposice, protože ti první se budou neomezeně vystavovat kamerám a mikrofonům, ti druzí mohou v nejlepším případě, za nezájmu veřejnosti, vládě přikyvovat a prohlašovat, že sami by to zvládli ještě líp. Ovšem i tento divadelní genre má svá pravidla a může se stát, že politik, který včas nepochopí, že musí vystupovat se starostlivým výrazem, nejlépe v khaki oblečku jako někdejší premier Gross, a dopustí se neuváženého výroku, tak jako v r. 2002 Igor Němec stran nadmíru výtečné povodňové situace, svou šanci promarní.

V tomto světle tedy hodnoťme všechna fakta, která jsou nám předkládána k věření.

Prvním a zřejmě klíčovým tvrzením vlády je, že kdyby nepřistoupila k rasantním opatřením, vydala by se Česká republika italskou/španělskou cestou a zakrátko by došlo ke kolapsu systému zdravotní péče.

V tomto ohledu se mi jeví podstatným to, co se zjistilo nejprve porovnáním dat o koronaviru mezi Španělskem a Portugalskem, a poté v Německu, mezi starými a novými spolkovými zeměmi. Data ukazují, že tyto populace, i když byly vystaveny zcela srovnatelné regulaci, vykazují dramaticky rozdílnou zjištěnou míru nákazy. A také, že jsou méně nakažené země bývalého východního bloku. Přemýšlelo se, čím to může být, a vznikla hypothesa, že ve všech těchto zemích se dříve očkovalo proti tuberkulose jednou a tou samo látkou a toto očkováni mohlo ovlivnit imunitu populace proti Covidu-19. Pokud je to tak, a tato domněnka se jeví být rozumnou, protože jinak lze zmíněné rozdíly, které jsou téměř řádové, obtížně vysvětlit, znamenalo by to, že Česká republika má proti Německu a Rakousku významnou konkurenční výhodu, protože i kdyby jen kopírovala opatření v těchto dvou zemích, dospěla by k několikanásobně nižšímu počtu nakažených na milion obyvatel, a tím i k nižší zátěži pro zdravotnictví.

Z konkurenční výhody lze ovšem velmi snadno učinit konkurenční nevýhodu, například tím, že ve snaze stát se premiantem v boji s koronavirem restringujeme ekonomiku víc než sousední země. Česká republika se tak může stát jednou ze zemí, kde bude úmrtnost na respirační nemoci během pandemie dokonce ještě nižší než v jiných letech, ale přiškrcení nákazy a její rozložení do delšího období povede k tomu, že křivka nikdy nedostoupí k mezi kapacity zdravotního systému – a v současné době, kdy se blížíme plateau nákazy, lze přidanou zátěž zdravotnictví hodnotit jako velmi nízkou, prakticky zanedbatelnou – zato však bude několikanásobně delší, protože to, co se odehrálo v Německu nebo v Rakousku za jeden týden, bude v České republice trvat dva nebo tři. A skutečně, v těchto zemích už počty nakažených klesají, v České republice stále, i když jen mírně, rostou.

Co to znamená? Jen jedno: že vláda je v pasti vlastní strategie, protože nemůže opatření rychle uvolnit, aby se neukázalo, že byla zbytečná a z hlediska boje s nakažlivou nemocí spíše kontraproduktivní, a bude-li v nich pokračovat, stane se vítězem, avšak zároveň se ocitne v posici krále spálené země. Německo a Rakousko už budou vyrábět, ale české podniky budou stále čekat na to, až bude boj s pandemií definitivně dobojován, k čemuž výrazně přispívá i pomalé tempo testování, které samo o sobě proces potlačování nákazy brzdí. Výsledek bude drastický: neschopnost dodávat kontrahované zboží, zpřetrhání dodavatelských řetězců, nutnost hledat místo českých náhradní dodavatele.

Interpretace samotných čísel presentovaných jako počet nakažených vyžaduje přitom mimořádnou obezřetnost, protože kriteria, podle kterých se testy provádějí, jsou nejasná a v čase a možná i v závislosti na místě proměnlivá. Tvrdá čísla ovšem přijdou vzápětí: meziroční propad HDP, počet nezaměstnaných, inflace, to vše jak absolutně, tak v porovnání s těmi zeměmi, které to podle mínění většinového koblihomyslného Čecha dělají hůř než my.

Jak praví klasik: měli jsme ty nejlepší úmysly, ale dopadlo to jako vždycky.

Komentáře   

0 # Josef Novák 2020-04-12 07:50
Na odkazu je mimořádně hutný článek s analýzou dat: www.osel.cz/.../
+1 # Tomáš Pecina 2020-04-12 09:21
To je to, o čem píšu v předposledním odstavci. Článek je postaven na chybné premise, že zjištěné počty infikovaných jsou relevantní, a dokonce mají relevanci v mezinárodním srovnání. Ve skutečnosti to tak není, kdo bude testován, je výsledkem složitého a proměnlivého rozhodovacího procesu, který se navíc zemi od země liší.

V těch grafech není vlastně správně vůbec nic: počet úmrtí souvisí s koronavirem jen volně, protože někteří by zemřeli stejně, u jiných by měla podobný účinek jakákoli jiná zátěž, počet infikovaných neznáme ani přibližně, stejně jako počet vyléčených. Přesně známe snad jen počet obyvatel.
0 # Josef Novák 2020-04-12 09:52
V článku tuto nejistotu uvádí. Výborná je i diskuse.
+1 # Tomáš Krystlík 2020-04-12 10:44
Brožův článek je zářnou ukázkou blbosti - porovnávat čísla a grafy, které jsou v principu své odlišné metodiky získání nesouměřitelné. Už jen počet zemřelých na coronavirus: Byla těla zemřelých pitvána a byly stanoveny diagnózy, které vedly k úmrtí, a posloupnost jejich závažnosti pro exitus? V Německu se například pitvá, pomineme-li edukaci mediků, jen pro účely kriminalistiky a to ještě musí nařídit pitvu soudce, protože pitvy jsou drahé. Takže se může zdát, že Němci si tak uměle zvyšují počet mrtvých na coronavirus - jednou diagnostikovaný, platí automaticky za hlavní příčinu smrti! A hlupák Brož si takových věcí vůbec nevšímá! Počet nakažených je vysloveně hausnumero, protože je závislý na počtu provedených testů.
+1 # Josef Novák 2020-04-12 12:19
Podle mne je doba, kdy si nemusíme za každou cenu honit ego, ale snažit se z té šlamastiky společně dostat ven. Má-li tam chyby, poukažte na ně, opravte je. Má-li tam dobré myšlenky (a o ty mu hlavně jde), propagujte je.
+2 # Tomáš Pecina 2020-04-12 12:59
Je to pečlivé zpracování údajů s minimální vypovídací hodnotou. Co víc k tomu chcete dodávat?
-2 # Josef Novák 2020-04-15 12:38
-3 # Filip Šudák 2020-04-15 17:06
Když vy máte znalosti ars medicinæ méně, než nulové.

Pak vás překvapuje, že pneumonia je závažné onemocnění, i když je způsobené bacillum streptococcus pneumoniæ, ne tak pneumonia atypicca, že pneumonia normálně zabíjí lidi a její léčba trvá měsíce až léta. A, ano, že někdy mají lidé po prodělané pneumonii trvalé, nebo dlouhodobé, následky.

Možná je to, že nejen třeba já se toho vůbec nebojím, protože vím, že lidi umírají běžně, hloupě, na přechozenou influensu, na nemocniční infekce, na hloupost, lenost, vlastní, či jiných.

Pak si, logicky, nemůžeme absolutně porozumět. Já se na to dívám z patra, jakoby se mne to netýkalo. Neřeším, co není, až to budu mít, budu to řešit. To mi dává klid, nadhled a schopnost dívat se na věc sine ira et studio.
0 # Filip Šudák 2020-04-12 14:42
Navíc pracuje se stereotypy typu, že za rozšíření viru může špatná hygiena na lidově demokratických tržištích.

Není tomu tak, nehledejme třídního nepřítele, protistátní záškodnickou skupinu. Neexistuje.

Na vině je naše touha všecko vidět, pokud možno hned, rychle a in personam. Lezeme do míst, kam se kdysi nikdo nedostal, a k tomu překonáváme vzdálenosti rychlostí, která je několikanásobně vyšší, než byla v minulosti.

Zatímco kdysi by k nám nový virus cestoval, s nějakým cestovatelem, několik měsíců a let, dneska valí fofry letadlem a je tu za pár dnů.

To je ale vlastnost, nikoli vada. Zase máme systémové kortikoidy, antibiotika, sulfonamidy, intubaci, plicní ventilátory, mimotělní oběh, kdežto při epidemii ruské, nebo španělské influensy měli lékaři k disposici chinin, klystýr, aspirin, výprask, mokré prostěradlo a polní mši.

Jsme přecitlivělí, děláme vědu z toho, jestli při epidemii umře tisíc, nebo pět tisíc lidí dopředu, i když ještě ani nikdo neleží na prkně. Přitom víc lidí zabije tady ta hysterie kolem toho, nemocniční infekce, zcela zbytečné dopravní nehody a já nevím, co ještě, dohromady.

Závidím Švédům, kteří normálně žijí, vláda tam ani nedisponuje pravomocí nějaké takové zrůdnosti zavádět. U nás vlastně taky nedisponuje, ale poněvadž, prozatím, to lůze vyhovuje, a naše slavné soudy dosud nezasáhly, disponuje. Ani nevíme, jestli je to bude, v konečném důsledku, stát pár životů navíc, nebo naopak ušetří životy tisíců lidí, které zlikviduje bankrot, ke kterému mílovými kroky směřujeme.

Prostě se už smiřte s realitou: náhubek z tepláků je k ničemu, kdo má být oběšen, ten se neutopí, pro zranitelné stejně protektorátní vláda udělala akorát tak prd, a žádné instantní řešení, které by byli s to pochopit a oučinně realisovat jedinci s IQ 80 a nižším, tedy gro lůzy, neexistuje.
+2 # Josef Novák 2020-04-12 16:59
Nezávidím Vám Vaše jistoty. Víte, kdo si je něčím zcela jist, obvykle věci vůbec nerozumí. Roušky považuji za užitečné, i když ne všespasitelné. Ta omezení nějaký a zřejmě ne úplně malý vliv mají. Ne že bych z nich byl na větvi a všechna adoroval, ale nějak to nastavili a šíření té brebery to zpomalilo. A ta řešení, která neexistují, se budou muset najít a začít používat, jinak zůstaneme v zemljankách navěky.
-2 # Behemot 2020-04-12 17:02
Nemají.
-1 # Tomáš Krystlík 2020-04-12 18:28
Je pro Čechy symptomatické, jak se snaží různými články v médiích, vzájemně podpořit, že WHO konečně uznala genialitu Čechu v ochraně proti nakažení, že začali nosit roušky. Dokonce to jde tak daleko, že se vyrábějí roušky s vrstvou nanovláken, která zadrží až 97 % coronavirů. Cožpak o to, ona vrstva může dosahovat takové účinnosti, jenže k čemu to je nositeli, kterému neodstranitelnými mezerami danými konstrukcí roušky vlétnou mezi rouškou a obličejem coronaviry do nosu nebo do úst? A on si je vlivem nenacvičenosti při sundavání roušky z jejího vnějšku rozmaže po rukou a obličeji. A to nemluvíme o zanešení virů prsty do očí.
0 # Filip Šudák 2020-04-12 18:41
Ano. A když ne při tom, tak při manipulaci s náhubky celé rodiny večer, při společném vyváření.

Ani respirátor N100 / FFP3 není blízko 100%. Respirátor ano, ale uživatel ne. Oproti ochranné masce se u respirátoru moc nedá zkontrolovat, jestli těsní. Co si budeme říkat, respirátory N95 / FFP2 a vyšší nejsou zrovna ideálním řešením na delší čas, obzvláště ty, které nemají výdechový ventil.

Není v nich podtlak, takže všecko závisí na dokonalé přilnavosti na obličeji. Ochranné masky se vyrábí nejméně ve třech velikostech, plus dětské k tomu, respirátory nikoli. Neexistuje respirátor, který by seděl na každém gesichtu, plus vyžaduje hladké oholení, plus musí uživatel správně umístit šňůrky na hlavně, aby to alespoň mohlo přiléhat, plus ty šňůrky musí být stavitelné, plus uživatel musí zvládnout správně tu délku nastavit, plus mít tu soudnost a nosit to správně nasazené, i když ho z toho bolí huba a blbě se mu v tom dýchá.

Theorie je hezká, praxe je ale úplně jinde.
0 # Behemot 2020-04-12 18:55
Ještě jsem matně zaznamenal nějaký nesmysle o hadře přes ventil, trotlol. Ne že bych to nějak sledoval, ty režimní kokoťárny jsou mi od začátku naprosto volný, ale…začíná to být k pláči. A bohužel ne od všeho toho smíchu…
0 # Filip Šudák 2020-04-12 23:20
Tak původní záměr protektorátní vlády byl, že nakoupí chirurgické ústenky a každý občan obdrží jednu poštou do schránky, a pak že bude, tedy, jejich nošení povinné vždy a všude.

Nicméně, protože jihočeské matky se toho ujaly samy a začaly šít zázračné závoje že všeho, z čeho je to jen trochu možné, a protože jihočeské matky mají velení nad manžy i fakany, okamžité byly ulice plné lidí se zázračným závojem: jihočeské matky jej nosily, anžto rozkaz zněl jasně: nesmí přijít za žádnou cenu. Manžové proto, že by jim jinak nebylo umožněno vstoupit na společné lože a vykonat na jihočeské matce skutek. Fakani podle zásady: může komsomolec kritisovat politiku ÚV VKS(b)? Může, ale škoda mladého života.

Proč by, tedy, protektorátní vláda utrácela nějaké peníze na lůzu, když je lůza aktivní a poradila si sama, že? Tak protektorátní vláda usnesením nařídila všem zakrývat si ústa a nos, například respirátorem, rouškou, šátkem či šálou, kdekoli mimo místo jeho bydliště.

Pak si někdo z protektorátní vlády všiml, že většina respirátorů má výdechový ventil. Výdechový ventil odporuje doktríně protektorátní vlády "nesmí projít za žádnou cenu", neboť takový respirátor sice ochraňuje jeho nositele, ovšem nijak extra nechrání jeho okolí.

Proto soudruh spasitel Prymula vydal doporučení, aby každý, kdo nosí respirátor s výdechovým ventilem, přes něj jest roušku. Ale je to přání protektorátní vlády, nikoli Befehl.
0 # Behemot 2020-04-12 23:35
V těch jejich nesmyslech, jak už jsem uváděl opakovaně, aby se čert vyznal, ale pokud to nezvládli ani dát na papír, tak asi o to lepšejšejší…
-1 # Tomáš Krystlík 2020-04-12 23:38
...eo ipso máme potvrzenou blbost vedení státu a odhadem tak 98 % obyvatelstva. Jak to, že ostatní státy si poradily bez povinného nošení roušek? Kdo nemá roušku na hubě, není Čech! Hip, hip, hip! Na velmi restriktivní česká opatření nakonec zhyne ekonomika státu, protože BRD najede na běžný provoz, kdežto v ČR bude stále ještě trvat epidemie, kdy se nebudou moci restrikce odvolat a přejit do normálního fungování výroby, aby se nevyvolal překotný vývoj epidemie, která ještě neodezněla.
-2 # Filip Šudák 2020-04-12 23:46
Existují, sice, velmi černé odhady epidemiologů, že by, prý zabila nijak neřízená epidemie covidu 10,000 - 30,000 obyvatel, ovšem to jsou epidemiologové, co zjevně absolutně nepochopili, co že to ten Covid je, například vůbec nechápou, že prozatím je potvrzeno, že neexistuje přímá úměra mezi množstvím virionů a závažností symptomů, a například tvrdí, že jim rouška pomůže nakazit se "málo" a ustát tak své promoření.

Existuje americká prognosa, která se jeví velmi přesná, například na předevčír, kdy jsme měli 129 zmřelých, oni præsumovali 144.

Oni odhadují celkový počet obětí covidu u nás na něco kolem 350 minimálně a 990 nejvíce.

Jak to tak sleduju - jeb, v domově alzheimer v Ostravě 40 pacošů nakažených, tam ve starobinci 20 důchodců a 10 pracovníků, a když patřím na věkové složení zmřelých, opravdu mi nepřipadá, že by extrémně restriktivní a devastační opatření protektorátní vlády nějak rapidně snížila celkový počet obětí.

I kdyby, i kdyby se jim podařilo zachránit - teď - zhruba 600 životů, tak cena za úplnou devastaci ekonomiky bude minimálně desetinásobná.

seznamzpravy.cz/.../...
-1 # Tomáš Krystlík 2020-04-13 00:06
Už k tomu Ćesko směřuje: parlamentnilisty.cz/.../...
-1 # Filip Šudák 2020-04-13 00:15
Protože soudruhu spasitel Prymula se dal slyšet, že anžto burani o prodlouženém weekendu nerespektovali nařízení protektorátní vlády, prý se tím zvýší Ne mocnosti na mor italský už po příštím weekendu, a že náhubky budou povinné asi do podzimu.

Hamáček, protektorátní ministr vnitra, by taky nic moc nepovoloval, že prý byla chyba povolit nenošení náhubků uprostřed lesa, že lidem moc otrnulo.

Obdobně se vyjadřuje státní president Protektorátu Čechy a Morava, že každý život dobrý, že cokoli uvolňovat je špatně.

Protektorátní ministr zdravotnictví je to samé, jeden den by "už v květnu" otevřel hospody, ovšem obsluhovat tam mají kosmonauti, nesmí se tam podat ni kapka alkoholu, hosté budou muset sedět každý v jiné galaxii (kdo tam pak poleze, že?).

Jim už regulérně hrabe.
0 # Behemot 2020-04-13 00:53
Myslím že helicopter money extrémně uškodí obrovskou inflací právě eurozóně a koruna proti euru posílí, což se v praxi projeví tak, že si banda kriminálníků u našeho kormidla taky šíleně napůjčuje, ale právě s ohledem na natištěné biliony eur to nebude úplná katastrofa.

Naopak všichni, co mají soudnost, se budou křižovat, eště že do toho ojroletadla nenastoupili. Teď si možná krátkodobě nakoupí cetky, auta apod., jenže předčasně ukojená poptávka letos zabije prodeje příští rok a poté, na trhu se objeví další desítky milionů ojetin a jiných použitých věcí, což zabije ceny a zničí celá odvětví a hlavně, extrémně stoupnou ceny nemovitostí. Takže za pár let budou mít ve všech zemích eurozóny desítky milionů bezdomovců. Takový další SF, LA apod.
-2 # Filip Šudák 2020-04-13 01:06
Tady se nebavíme "příští rok".

Zatím není vakcína. Vakcína, asi, bude, ale než bude bezpečná a komerčně dostupná, to je minimálně rok, rok a půl, a to by to muselo jít hodně rychle.

Do té doby se bude Covid vracet. Samozřejmě, každá další epidemie bude slabší a slabší, dá se očekávat, že určitá část populace si vytvoří imunitu (arciť vůbec nevíme, jak velká část populace, a jak dlouhodobá imunita bude), nicméně i tak - pokud teďka zabije, dejme tomu, zhruba 30,000 Italů, další zabije tisíce Italů. A další stovky.

Podle všeho, co prozatím protektorátní vláda poušti do etheru, oni míní tento přežívací mód držte velmi dlouho, minimálně do podzimu. Ano, do té doby míní otevřít většinu obchodů, a některé restaurace, kde budou obsluhou kosmonauti a hosté budou sedět každý v jiné galaxii, ale jinak nic moc nemíní měnit.

Je asi nad slunce jasné, že pokud budou prakticky hermeticky uzavřené hranice, automobilový průmysl spadne extrémně, poněvadž nemá, jednoduše, už teď komu prodávat, nebudou mít lidé za co nakupovat v těch znovuotevřených obchodech.

Otázka je, pokud se stát zadluží, k čemu rozumnému lze ten dluh, v tom přežívacím módu, využít. Nic moc mne nenapadá.
-2 # Filip Šudák 2020-04-12 17:12
Historia magistra vitæ.

Všecko už tu bylo, nějaký nový virus není ani něco nového, ani překvapivého. Pokud si myslíte, že plenka z tepláků může nějak výrazně ovlivnit šíření viru o šířce 0.08 um, pomíjíte zcela exaktní fakta i empirickou zkušenost. To je, arciť, Vaše plné právo, potud, pokud nebudete nutit jiné, aby se tomu podřizovali. Protože u nějaké pleny, nebo tepláků, na gesichtu nelze očekávat, že většina bude s to zajistit jejich bezpečnou likvidaci, či dezaktivaci a desinfekci. Pak, ovšem, svou hloupostí ohrožujete nikoli jen sebe, ale i své okolí. A to už dávno jen Vaše věc není.

Musíme přijmout fakt, že západní medicína rozhodně není tak daleko, jak si většina lidí myslí, a fakt, že, stejně jako naši předkové, jsme proti určitým věcem absolutně bezmocní. Poněvadž nějaký Covid je nic, to je "nová chřipka", časem proti němu bude vakcína, kterou se ale stejně většina nenechá očkovat, a nějaká oučinná antivirotika, která pomohou zachránit nějakou část těch, které zasáhne virus na život ohrožujících částech organismu. Může přijít něco, jako byly pravé neštovice, něco, na co umře 998 z 1,000 lidí, kterým se to dostane do těla. A přijmout to jako nezměnitelný fakt. Pokud něco nemohu změnit, je bezpředmětné o to usilovat.

Řešení epidemie není hra a nejde o dílčí úspěchy. Je úplně nepodstatné, jestli nějaká plena na gesichtu, nebo zmrazení země, ušetří pár životů. Společnost je celek, organický celek, ve kterém je jeden na druhém závislý. Pokud zachráníme pár stovek, dobře i tisíc, životů za cenu likvidace hospodářství, jde o sysyfofské vítězství. Ta ekonomická devastace zabije, nakonec, mnohem více životů, než tady ta virosa.
-2 # Behemot 2020-04-12 11:48
Rovněž zajímavá mi přišla úvaha nad genotypy obyvatelstva, ukazuje se, že určitý genotyp je výrazně více náchylný nákaze, než jiný, protože podle všeho zatím téměř plně koresponduje tím vyšší počet nakažených a zemřelých, čím zastoupenější tento je. V případě zájmu dohledám. U nás je tento genotyp rovněž zastoupen spíše méně, v severských zemích skoro vůbec, proto tam žádná zombie apokalypsa není i přes to, že to mají docela na salámu.
-2 # Filip Šudák 2020-04-12 12:08
Ale ona "zoombie apokalypsa" nebyla ani v té Itálii, to je potřeba si uvědomit.

Oficiálně se uvádí zhruba 20,000 mrtvých, na ten nový virus. I kdyby to byla pravda, což není, tak je to zhruba 2x tolik, co tam zabije ročně influensa, nebo nemocnici infekce.

Na to, že je to nový virus, že si na něj prostě musíme zvyknout, a že to jsou mafie - spaghetti - černý knír, to tak strašné není.
0 # Filip Šudák 2020-04-17 02:26
Opravdu nekonala:

denik.cz/.../...
0 # Behemot 2020-04-12 12:18
0 # Filip Šudák 2020-04-12 12:04
Jediným, alespoň poněkud relevantním, ukazatelem je počet hospitalisovaných. Pokud někoho hospitalisují, jest to drahé, takže tam, kde je nějaký veřejný zdravotnictví systém, což je v rámci UE a satelitů všude, nehospitalisují jenom tak někoho.

Patřil jsem na rozhovor se zdravotní sestrou z kraje LA: youtu.be/XFpzpptmZ_I. Utvrdila mne ve dvou věcech, nad kterými už delší dobu přemýšlím.

1. Je to samotný Covid test, který pracuje s miniaturním vzorkem RNA. Tu máme v těle všickni, a jediné, čím se liší Covid positivní pacient, je určitý řetězec, který po sobě Covid, v RNA, zanechává. Aby bylo možno ho odhalit, musí se vzorek několikanásobně namnožit, a pokud někdo udělá chybu někde na začátku, chyba se řetězí.

Žádný laboratorní test není stoprocentní. Bavil jsem se o tom, kdysi, s otorhinolaryngologem. Žrát antibiotika, jako antiperle, rozhodně tělu neprospívá, přesto antibiotika prvního řádu indikujeme na základě klinického stavu. Pak se udělají stěry, odběry, počká se na výsledek z laboratoria, a podle jeho výsledku se antibiotická léčba upraví, zacílí. Jenže, co když ve výsledku nejsou žádné bakterie a pacient přesto positivně reaguje na antibiotickou léčbu? No, u krve to problém není, ale u stěru, nebo třeba sputta, je to o štěstí, o záchytu.

Protektoratni vláda nakoupila zjednodušené testy z lidově demokratické Číny, a ukázalo se, že mají zhruba 80% chybovost. I když to zastupující Říšský protektor dementoval, že máme byť rádi za 20% přesnost, ne všichni odpovědní jsou absolventy C. K. Ústavu pro vzdělávání blbů, někteří mají dokonce i pomocnou školu, takže moudře rozhodli, že se jejich výsledky nebudou započítávat do celkových statistik.

To je milé, ale nikdo se nezabývá tím, jakou chybovost má standardní procedura testování. Stoprocentně není absolutně nic.

2. V Horních Uhrách zavřeli hranice, a omezili nějak pohyb obyvatelstva, asi týden zpátky, do té doby tam vůbec takto restriktivní opatření, jako my, neměli. Přesto jsou tam dva mrtví a desítky hospitalisovaných.

3. Kolem covidu je hysterie, panika, strach. Všickni se bojí, neví, včetně odborného personálu. Nemocnice horečnatě přesouvaly pacoše, navyšovaly kapacitu JIP, sháněly se respirátory, ústenky, mundury a rukavice.

U nás zemře ročně na nemocniční infekce kolem 10,000 osob. V Itálii je to kolem 11,000 osob, nicméně třeba v celém Německu něco kolem 2,700 osob.

Nemocničním infekcím se nedá na 100% zabránit, ale u nás je prokazatelně minimálně 50% zbytečných. Nejenom viktoriánské nemocnice a chorobince zabíjely pacienty, i dneska je lépe, pokud to jde, se hospitalisaci vyhnout obloukem, 10,000 lidí nezabije u nás ani Covid, ani pnæumoniæ, ani influensa.

Statisticky 30% zdravotnického personálu si neumí správně sundat rukavice. Nejméně stejné procento lidí si neumí správně umýt ruce.

Pokud je všeobecný strach, hysterie, lidé spěchají a dělají chyby.

Kdo zjistí, za kolik pnæumonií může skutečně Covid, za kolika stojí jiné virosy, a za kolika nemocniční infekce, třeba v Itálii? Nikdo. Byl Covid positivní = zmřel na Covid. Hotovo.

Počet positivně testovaných je absolutně nic neříkající údaj. Stejně, jako počet vyléčených.

U testování jde o to, že ne každý, kdo má Covid příznaky, se k testu dostane. Pořád nemáme protestováno ani 1% populace.

Na jednoho positivního pacienta připadají minimálně 3 testy - prvním se Covid zjistí, a druhými dvěma, s 24 hodinovým odstupem, potvrdí, že Covid nemá. V reálu je to ale mnohem více, poněvadž ne každý, kdo už je bez symptomů, je Covid negativní. Takže se testuje, testuje, testuje. Takže pokud máme dneska provedeno celkem nějakých 125,000 testů, tak máme-li otestováno 25,000 lidí, je to moc.

Že jsou všecka ta děsivá opatření k ničemu, pomalu vylézá na světlo:

Většina umrlců i hospitalisovaných jsou důchodci z různých ústavů, s četnými zdravotními problémy.

Na sociálních sítích kolují fotky mladých z urgentních příjmů, kteří se chrání obyčejnou ústenkou a štítem, nic víc nemají.

Co chvíli je tam 150 nakažených v nemocnici, 40 ve starobinci...

Když se rozbujel Covid v Července a Litovli, protektorátní vláda města neprodyšně uzavřela a poslala tam lidem feldkuráty. Teďka expanduje Covid ve třech okresech. Co na to protektorátní vláda? Nic.
0 # Filip Šudák 2020-04-13 16:31
google.co.uk/.../...

Tohle jsme věděli už někdy v únoru, že tam něco takového je, zde je ten mechanisms lépe popsán.

Prozatím nevíme, jestli je to jeden z kmenů covidu, který je tak zákeřný, nebo jsou to nějaké disposice pacienta, které toto způsobí.

Ukazuje se, totiž, že není nějaká úměra mezi lethalitou a drastičností opatření. Švédsko nedělá téměř nic (ve skutečností dělá, ale myslím téměř nic co do veřejnost omezujících opatření), jsou tam řádově stovky mrtvých. My máme Protektorát II, a máme skoro 150 mrtvých, Slováci zavřeli hranice a omezili pohyb těsně před Velikonocemi, a mají jednotky mrtvých. Belgie měla velmi podobná opatření jako Švédsko, na sumu obyvatel tam je nejvíce mrtvých v Evropě.

Budu se snažit zjistit, co dělala Belgie pro starobince, a vůbec pro staré a risikové. U švédského ouřadu, který má takové záležitosti na starost, to vím, oni zakázali návštěvy, distribuovali ochranné pomůcky, oproti např. Dutchs udělali hodně, akorát to není vidět.
0 # Behemot 2020-04-13 21:08
No, a tudle sem přemejšlel, co vlastně se školama? Že by otevřely před prázdninama nebo během nich ani málo nečekám.

Jenže co v září? Ta věc tady zůstane. Ať udělají cokoli, i kdyby rozdávali na každou hodinu FFP3ky (což nehrozí, maximálně zase direktivně nakážou prosraný spoďáry), stejně s ohledem na to, že 90 % lidí to neumí používat, s ohledem na prostředí a kumulaci lidí po takovou dobu, se to roztočí zase jako blázen. Tak 90 % nebude mít ani příznaky a 9,9 % to přechodí jako rýmičku, ale budou to roznášet všude, po ulicích, rodinách, obchodech.

Co s tím? Realisticky by museli všechny studenty ráno navlíct vojáci do skafandru a odpoledne je z nich vyslíct a prohnat dezinfekční sprchou, jak v nějakejch thrillerech. Nic z toho se nestane. Takže to bude buzerace, která ne že nebude mít smysl, bůhví, jakej sajrajt se v těch proslintanejch náhubcích rozšíří eště mimo tohoto. Esli se toho někde chytne nějakej horší stafylokok, tak to budou masakry. No, takže nejpozději od září tady budem mít další kolo, další mediální pakárnomasírka 24/7, další koncentrák? Co? Otázky, samý otázky…
0 # Filip Šudák 2020-04-13 21:23
Mají být otevřený v půli května, fakani mají ve škamnách sedět se zázračným závojem, a s metrovým odstupem od sebe.

Ovšem, vyjadřovali se k tomu ze školství, že to nemají jak technicky udělat, aby fakani seděli metr od sebe.

A jihočeské matky, partyzáni, hrdinové Velké vlastenecké války, členové Klubu ostrahy státní hranice, zasloužilí členové VKS(b) sepsali petici proti otevírání škol a poslali jí zastupujícímu Říšskému protektorovi.

Takže, fakt nevím. V tom je takový zmatek, že i bordel je slabé slovo.
0 # Behemot 2020-04-13 21:29
No jak řikám, moc to nehrozí, pokud to otevřou před prázdninama, tak se to roztočí víc, než kdyby tady žádnej koncentrák celou dobu nebyl, vyjma těch zavřených škol (ale jinak normální provoz jinde ve společnosti). Nicméně je fakt, že spoustě rodičů - a svobodným matkám zejména - z toho začíná hrabat už teď, natož za další víc jak měsíc, nejdřív (a nedejbože fakt až v září).

I v tom září to bude masox. Teda samozřejmě hlavně pro věrchušku, mě je naprosto jasný, že to je prostě přirozený a nemůžeme, lidově řečeno, chcát proti větru, věčně. Prostě se vir protočí, trochu se to promoří, slabý maso odpadne a pojedeme dál. Ale to se setsakramentsky nehodí, aspoň některým, do krámu :)
-2 # Filip Šudák 2020-04-13 21:36
Tak zastupující Říšský protektor, a ta banda budižkničemů kol něho, jsou populisté, kteří parasitovali na ekonomickém růstu, tedy i rostoucích příjmech státní kasy a populistickými gesty si kupovali přízeň voličstva, aby se nahoře mohli udržet co nejdéle, a tedy si i mohli co možná nejvíce nakrást.

Nic víc neumí.

Takže, jihočeské matky psaly protektorovi na fuckbook, že fakani potřebují boty a penál, zastupující Říšský protektor dal rozkaz: otevřou se obuvi a papírnictví!

Když bude silný ohlas proti otevírání škol, nechají školy zavřené. Když, naopak, budou demonstrace za otevření škol, školy otevřou.
+4 # Filip Šudák 2020-04-14 01:03
U jakýchkoli opatření té bandy trotlů, která se zove vláda, jakoukoli komplexnost, racionalitu, či proporcionalitu, očekávat nejde.

Zavřeli drobné obchody, u kterých bylo risiko přenosu rozhodně menší, nebo srovnatelné, jako v běžné Jednotě. Za to nechali otevřeny velké hypermarkety, které prodávají všecko možné i nemožné, takže, zcela logicky, suplují funkci těch maloprodejen, které vagabundi zavřeli. Takže do těch olbřimích hypermarketů bude mířit více lidí, než kdyby byly všecky obchody otevřeny.

Jde, samozřejmě, o diskriminační opatření vůči drobným obchodníkům. Tesco prodává boty. Pepa má obchod a prodává boty. Tesco smí prodávat boty. Pepa nesmí prodávat boty. Proč?

Zavřeli hobbymarkety, zahradnictví, květinářství, a podobné prodejny, kde se prodává herberk na výrobu sádrových trpaslíků, lopaty, motyky, sekery, pily a další herberk, který potřebují zahrádkáři. Většinu z toho nemají ani hypermarkety, takže se, logicky, začali zahrádkáři, kutilové a výrobci trpaslíků bouřit.

Tak trotli povolili otevřít hobbymarkety a spol. Ve čtvrtek před Velikonoci, ergo, prodlouženým weekendem. No, to může vymyslete jenom blbec!

Přirozeně, čtvrtek - pátek se rovnal útoku na hobbymarkety.

Takže, až bude Prymula publikovat ty svoje nesmysly, že se zvýšil počet nakažených, protože lidi seděli venku u okénka s pivem a měli zázračný závoj na bradě, nebo proto, že jezdili bez zázračného závoje na cyklostezce, nebo proto, že jsou erupce na slunci a soudruzi v NDR rozdojili kozla masáží vemene, nejde o nic jiného než o oficiální propagandu.
0 # Filip Šudák 2020-04-14 19:55
seznamzpravy.cz/.../...

Silničáři jsou překvapení velice, že sníh zasypal jim silnice.

Mám tu ještě jeden zajímavý odkaz:

youtu.be/UOi5GScYQTo

Tady jede holka, do stanu za sněhulákama, na test na koronavirus. Nevím, kde vzala tu představu, že jí budou strkat špejli do krku skrze nos, to není potřebné, ani anatomicky možné. Pro nás je podstatná jediná věc: jediným vstupním sekretem byl stěr v krku.

I. Nevíme, jak přesný je standardní test na Covid, respektive nevíme, nezveřejňuje se, jakou průměrnou chybovost vykazuje. Každý laboratorní test má procenta chybovosti.

II. Každý zkušený otorhinolaryngolog vám potvrdí, že laboratorní vyšetření stěru je o záchytu, tedy o štěstí, a že léčba pacienta se řídí klinickým stavem pacienta.

Když má pacient zanícené tonsily, obdrží penicillinové antibiotikum. A udělají se stěry. Než přijdou výsledky kultivace z laboratoria, penicillin by měl zabrat. Pokud zabere, je relativně jedno, co vyšlo na kultivaci. Pokud nezabere zkusí se antibiotiky druhého řádu, poněvadž pacient může mity na penicillin resistivitu. A udělá se další stěry. Když ani pak nic Ne vyjde, a další antibiotika jsou bez therapeutické odezvy, je třeba dělat další vyšetření, např. tonsillithis může způsobit i onkologický problém.

III. Když udělají sněhuláci stěr jenom v krku, a sekrety jim vyjdou jako Covid negativní, vůbec to neznamená, že pacienta Covid negativní je. Krom chybovosti testu, která vždy hrozí, je tu jisté risiko, že se prostě ve vzorku sekretu viriony nezachytí. Proč nevím, nemusíme vědět všecko. Máme empiricky ověřeno, že tomu tak je, to nám musicie stačit.

III. Je trestuhodnou lehkovážností nechat holku tři týdny doma, pak jí, jeden den, udělat jeden stěr, a když v tom jednom stěru nic nevyjde, poslat jí mezi lidi.

Absolutně nechápu, proč neodebírají krev, tam je risiko nezáchytu minimální, a proč test neopakují alespoň 2x po sobě. U nemoci, která je zařazena mezi nemoci, jejichž šíření je trestné, se to zdá nepochopitelné.
-2 # Filip Šudák 2020-04-15 06:02
eurozpravy.cz/.../...

Velmi zajímavá studie.

My pořád nemáme odpověď na základní otázky. U influensy také scripta uvádí, že k symptomatické nákaze postačující její 2-3 viriony, ovšem stejně tak scripta uvádí, že aby se člověk nakazil skrze kapénkovou infekci, je potřeba relativně ouzký kontakt 10 minut.

Pořád nevíme, proč my máme na cca 6,000 zjištěných případů cca 160 mrtvých, Israel má na dvojnásobek zjištěných případů cca 120 mrtvý habe, a Švédské Království, při zhruba stejném počtu případů, jako má Stát Israel, má umrlců přes tisícovku.

Pokud se Němci ale nemýlí alespoň u většiny společnosti, pak je naprosto jasné, proč máme, přes extrémně přísná opatření, poměrně značný počet nakažených.

Přenáší se to mezi lidmi v rámci zaměstnání, a pak rodin.

Lidi se pořád navštěvují, tomu žádné nařízení protektorátní vlády nezabrání. Musíme si uvědomit, že gro naší společnosti je naučené formálně plnit sebebisardnější nařízení. Naučili se to za Protektorátu, pokračovali v tom za Gottwalda, a absolutní korunu tomu dala noemalisace - tam se to, doslova, vyžadovalo - myslet si můžeš, co chceš, já si taky myslím svoje, ale tady nám podepíše souhlas se vstupem vojsk / že nesouhlasíš s Chartou atp.

Na ně je to moc složité, prostě strana a vláda nařídila, tak plní, ale to je všecko jenom proto, aby měli klid a mohli si okopávat zahrádku a měli peníze na sádru na trpaslíky. Z kriminálu se zahrádka okopává špatně, a po několika pokutách za absenci zázračného závoje by nebylo na sádru na trpaslíky. Ale kdo jim co řekne kvůli návštěvě? Navíc, návštěvy v rodinách jsou povoleny.
-1 # Filip Šudák 2020-04-15 20:53
eurozpravy.cz/.../...

"Má pravdou, ten chlapec!", jak by řekl pan učitel Igor Hnízdo.

První plán byl, že v hospodách budou obsluhovat sněhuláci, hosté budou sedět po jednom, a každý v jiném koutu hospody, a nesmí se podat ani kapka alkoholu. Teďka chtějí otevři jenom zahrádky (ty mohly být otevřeny klidně pořád, při trošce selského rozumu a péče venku žádná nákaza nehrozí), ovšem to je závislé na počasí. Soudruzi, svého času, říkali, že poručí větru, dešti, asi to má v plánu i protektorátní vláda a vnitřek až 8. června (a určitě po jednom, sněhuláci, nechlastat).

Ano. Ve fitness budou zvedat činky, šlapat do rotopedů, atp., fuňet u toho, jak sentinel v největším zápřahu, ale chcát budou chodit ven ke stromu / zdi / křovině, a umýt se mohou tak PETkou venku, u té zdi / stromu / křoviny.

Úchvatná vize!
+1 # Filip Šudák 2020-04-16 06:00
novinky.cz/.../...

To je na prosto typické. Typické pro náš, asi i slovenský a ruský ouřední šiml. Nikde jinde, v takové míře, toto není.

Pokud je někde u nás, v legislativě, uvedeno, že něco stát smí povolit, výjimku, prakticky to znamená to samé, co zákaz.

Svého času jsem četl nějaké stránky věnující se pomoci muklům, zejména čerstvě propuštěným a prvně žalářovaným. Byly tam i, myslím že docela reálně, a až s překvapivou hloubkou, popsány běžné reálie vězeňského života. Ty reálie se netýkaly jen soužití s dalšími trestanci, ale i s ouředním šimlem - VSČR, vězeňským zdravotnictvím, vychovateli atp.

Jednoznačně z toho vyplynula jednoduchá poučka: pokud je někde napsáno, že VSČR může to a to umožnit, udělit výjimku atp., zapomeň, to je to samé, jako že se to nesmí. Prostě to neudělají, vždycky to nějak "odůvodní".

Já opravdu nevím, jak přesné ty testy jsou, ty lidově demokratické měly 80% chybovost. Ale pokud jsou bezpečné, což asi budou, poněvadž vypadají velmi podobně testům na CRP hormon, které jsou volně prodejné v každé lékárně, a asi i proto, že je sama protektorátní vláda nakoupila, proč bránit někomu si je, za své peníze, koupit? A ještě v situaci, že ani nechat se otestovat za své peníze není jednoduché, ba často je to prakticky nemožné, neboť laborarorií je málo, ne všecky toto nabízí, a když už i ano, mají omezenou kapacit pro samoplátce, musí plnit kvóty pro vládu.

Možná je důvod mnohem prosaičtější. Že by spousta lidí zjistila, že už to dávno má a dožadovala se oficiálního testu?
0 # Behemot 2020-04-16 20:50
Je to marný, je to marný, je to…marný. I když…

Dneska jsem si experimentálně ověřil tu ideu o tom náhubku jakožto amuletu. Máte pravdu pravďoucí, fakt to funguje naprosto stoprocentně jako amulet!

A mimochodem, když jsem po sedmé odjížděl z hokny, u restaurace za rohem na chodníku rušné hlavní ulice v oné pražské čtvrti, stálo asi 15 lidí s náhubkem na půl žerdi s plastovými půllitry a cigáry v rukách a jiných částech těla. Asi zachraňovali hospodu :o)
-1 # Filip Šudák 2020-04-16 21:24
Ono něco nařídit, nebo zakázat, je jednoduché, to umí každý blbec. Klidně jsme mohli být jedinou zemí na světě, kde by nikdo na Covid nezemřel. Jak? Jednoduše. Stačilo nařízením vlády zakázat každému, kdo je Covid positivní, zemřít. Pak by nebylo příčinou úmrtí onemocnění, ale neuposlechnutí nařízení protektorátní vlády.

Je to stejný případ, jako nařídit všem použít zadní světlo do mlhy "za mlhy, sněžení, nebo hustého deště". Pak jede po Praze autoškola, normálně prší, že to je tak tak na trvalý cyklus stěračů, dohlednost 10 mi (kdyby tak daleko bylo v noci videt) a autoškola má zapnutou zadní mlhovku. A oslňuje. Zadní světlo do mlhy, schválené podle předpisu č. 38, musí mít alespoň 150 cd in axis, 150 cd na červené odpovídá, subjektivně, 750 cd na bílé, no a 750 cd v noci většina lidí vnímá jako oslňující světlo. Proto většina států nějak omezuje použití zadního světla do mlhy. My nařizujeme, to jest musí, z toho a contrario vyplývá, že mimo situaci, ve které musí, řidič užít nemusí, ergo smí. To může vymyslet jenom komplexní a úplný blbec.

Část lidí bude k Covid opatřením přistupovat velmi odpovědně, u nich nějaký bagatelní smysl ty náhubky mít budou, ale tito lidé by je nosili i bez nařízení a obavy z represe.

Části lidí to bude, proto nebo proto, úplně jedno, a kdyby jim to nikdo nenařizoval, nosit to nebudou. Takto budou, nasraní na celý světlo, a vyperou to, možná, až to bude smrdět, jako kšíry starého kozla. Bylo by jistě lépe, kdyby nenosili nic, a s tím žádné pitomé nařízení nic nezmůže.

No a část lidí nebude nosit nic prostě proto, protože nebudou nikdy nic dodržovat. A s tím taky žádné pitomé nařízení nic neudělá. Na to je málo opicajtů a MěStaPáků, aby to mohli změnit, správní ouřady, které to, případně, budou projednávat jsou většinou neschopné a nevýkonné, a s tím taky žádné nařízení vlády nic nezmůže.
-1 # Tomáš Krystlík 2020-04-16 23:02
Čeští zákonodárci jsou v oblasti pravidel ježdění na silnici (silniční zákon) spolehlivě nejblbější v Evropě. Zadní mlhovky se na západ od hraničních hor smějí zapnout pouze za mlhy a viditelnosti pod 50 m - zjišťuje se podle patníků, jejichž vzdálenost na dálnici a na silnicích pro motorová vozidla obnáší v celé Evropě 50 m, na ostatních silnicích 25 m. Rozsvítím-li za těchto podmínek zadní mlhovku(-y), jsem povinen pak jet (i na dálnici) max. 50 km/h. Nejsem příliš citlivý na oslnění, byť jet v noci po německé dálnici k hranici, kdy za podzimního počasí svítí každý český blbec zadními mlhovkami, není nic příjemného.

Další. V najižděcím pruhu smím být mimo obec rychlejší než rovně projíždějící vozidlo jen tehdy, je-li přerušovaná čára dvojnásobně tlustá. Jinak ne! Míjení v souvislých pruzích na dálnicích je povoleno jen do 80 km/h. Jinak ne. Minimální odstup od vpředu jedoucího vozidla je polovina údaje tachometru v km/h. Příkazy se zrušují značkou, ne tedy křižovatkou jako v ČR. To má ale v ČR výhodu, protože můžete odbočku k pumpě, obecně každou odbočku neoznačenou červenými patníky s bílou odrazkou považovat za křižovatku, která ruší veškeré zákazy.
0 # Filip Šudák 2020-04-17 00:50
Nemůžete. Rozdělení pozemních komunikací ve smyslu zákona o pozemních komunikacích nemá žádnou relevanci k posouzení hlavní a vedlejší pozemní komunikace ve smyslu zákona o podmínkách provozu na pozemních komunikacích, tedy ani k tomu, jestli je daný "střet" komunikací křižovatkou, nebo jenom vyústění účelové komunikace na místní komunikaci, či silnici.

U dálnic je to jednoduché, to samé platí o silnicích I. třídy, ty vlastní vždy ŘSD, jako orgsnisační jednotka státu, u silnic II. a III. třídy relativně taky, ty vlastní kraj.

Všecko ostatní, pomineme-li lesní a polní cesty, co vlastní obec je místní komunikace. Co nepatří obci, ale plní funkci místní komunikace, je pozemní komunikace nezařaditelná pod žádnou ze zákonem specifikovaných kategorií, a co neplní, je účelovou komunikací.

Jenže silniční zákon má kriteriony naprosto odlišné. Cyklostezka, či chodník, jsou vždy místní komunikací IV. třídy, či pozemní komunikací nezařaditelnou pod žádnou ze zákonem specifikovaných kategorií, plnící funkci místní komunikace IV. třídy. Přesto, pokud z takové komunikace vyjíždíte, musíte dát přednost v jízdě všem motorovým i nemotorovým vozidlům, jezdcům na zvířeti i organisovaným útvarům chodců.

V tom je problém. Přednost na křižovatkách se neřídí přirozeným pravém, máme přednost zprava, a zároveň v každé obci je spousta křižovatek, kde je dopravní značení nedostatečné, nebo i vadné. I když jedete po silnici, a ta ouzká cesta z boku, tak-tak nějak pofiderně zpevněná, která vypadá, jako polňačka, budí zdání, že je vedlejší, tak ve skutečnosti je to průjezdná cesta od baráků, tedy místní komunikace, a vozidlo z ní vyjíždějící má přednost zprava. V normálním státu by takovou křižovatku označili značkami, u nás tomu často není.

Konec omezením je konec omezení, tam není o čem diskutovat, je to cedule. O pojmu křižovatka mohou mít opicajti, o MěStaPu ani nemluvě, absolutně odlišný "právní názor", než jaká je realita. A pokud nemáte místní znalost, problém je na světě.
-1 # Tomáš Krystlík 2020-04-17 10:22
Ale můžete se účinně bránit, že to byla křižovatka, která zrušila předchozí příkazy a omezení, pokud není účelová komunikace vybavena červenými patníky. Příklad: přikázáno jet max. 30 km/h, vlevo pumpa. Za pumpou mě změří, že jedu více než 30 km/h. Ale výjezd od pumpy (na Západě i vjezd, neplatí tam pravidlo pro příjezd k pumpě po směru), není-li označen dvěma červenými patníky, je křižovatkou.
0 # Behemot 2020-04-17 16:57
Většině lidí hrábne, nebo se pak na to vyto. V tom co se děje - zatím je relativně studenej vzduch, ale už peče slunko, a pokud někdo vykonává větší pohyb, než že jde strnule dopředu, to se vůbec nedá.

Viděl jsem dneska stěhováky s tím chvílu bojovat, jak to dopadlo bylo jasný.

Přičemž životnost té věci v tomdle počasí není ani tři minuty, to je tak metr a 60 sekund.
+1 # Filip Šudák 2020-04-17 17:53
Máme tady tu středověkou šaškárnu už zhruba měsíc. Velkoobchodní cena chirurgické ústenky se pohybovala, před touto kolektivní hysterií, kolem Kč 0.50, to jest, běžná krabice ana 50 ks stála Kč 25.00, cena pro konečného spotřebitelé byla maximálně stovka.

Dneska stojí 1 ks ústenky kolem Kč 75.00 - Kč 100.00, pokud koupíte celou krabici Kč 1,300.00 - Kč 2,000.00. Tady nejde jenom o ten mor italský, já potřebuji krabici ústenek, mám je běžně v příruční lékárničce, a to samé platí o vyšetřovacích rukavicích, které taky nejsou.

Když nejsou s to opatřit ústenky za regulovanou cenu v dostatečném množství (maximálně Kč 200.00 za krabici 50 ks), tak kdo jim vůbec da a morální právo po lidech vyžadovat cokoli nosit venku? Jsou trapní.
-2 # Izak 2020-04-21 08:51
Ockovaci lobby zase mele nesmysly.
Zadne ockovani mrtvymi viry nefunguje, vliv na to ma genetika a fakt, ze v nasich koncinach jsme na respiracni onemocneni zvyskli a lecime to saunou, caji a alkoholem ;-)
Dale CR je nejme proockovanou populaci v Evrope, skoro nikod se tady nencha ockovat pravidelne proti chricpcem zatimco takova Italie je diky propganmde vzornym favoritem. Umiraji hlavnepravidelne ockovani lide, coz se vi a je to v naprostem souladu s vedou a s tiim, co se vi uz pres 10 let, ze parvidelne ockovaneho cloveka proti chripce skoli i vyssi davka pilu nebo prachu a ze kdyzby lidi chodili s chripkou mezi zdravotniky, tak je zdecimuji.

Dale na to ma vliv GENETIKA, tak jako cernoch neumi tvorit v Evrope vitamin D a tak ma problem i s vapnikem, nebot cim vice pigmentu, tim mene se vyrabi a tim vice slunce potrebuje a jak znamo, zde jej proti africe moc neni ... atd. atd.

Dale se vi, ze nikotin je lek proti mnoha virum, jenze ne kourit, ale podavat jinak nez s dehtem .. tedy bud vapovat, nebo snupat ;-)

Prestante proto sirit hlody, ze nejaka vakcina pomaha proti biologicke zbrani z laboratori, ono je to jinak, kazda geneticky mofifikovana vec v prirode degraduje, tak jako se GMO plodiny nejsou schopny po max. 3 generaci mznosit a uz 1 mnozeni doprovazi komplikace, tak se tento virus mutaci bud znici, nebo oslabne do neskodne formy. A jako kazda biologicka zbram, je to tez o mire zasazeni, mirne zasazeni clovek ustoji, masivni davce muze probehnout a jak znamo, v CR nejsme ekologove a nerekuperujeme vsude vzduch a uz vubec ne v panelacich a starych bytech ... misto toho neekologicky vetrame a tak nerozsirujeme viry a bakterie, nebot soudruzi z EU zapomneli dat do vantilaci UV zaric a nejaky poradny chemicky filtr, vetsinou je tam jen nejaka hruba uhlikova matrace alias filtr.

Nevim co porad neko mele o tom, ze Rakousko je na tom spatne, ja tady ziji, zadne omezeni pohybu, rousky se zde nenosi, jen do obchodu, kde se fasuji pred vchodem zdarma fasuji, lide tady zacinaji covid oznacovat za velky hoax a zacinaji proti opatrenim protestovat a to si tady nedovolili drakonicky lidem prikazovat a zakazovat, teda nejsou masove akce, taky kde co zvareli atd. - jenze ty stat ODSKODNIL, na rozdil od CR.

Ale co se osobniho zivota tyce, vse je jen doporuceni, ze v pracich maji udrtzovat rozestupy, neshlukovat se a chovat se zodpovedne, sportovat doporucuji, posili to imunitu a zlepsuje naladu. Lide jsou vyzivani, aby se chovali zodpovedne a ohleduplne.
Zadne pretizene nemocnice zde nejsou, nekdo ma rousky, nekdo ne, nikdo to nehroti, kdyz si vezmu profi respirator, tak se mne hodne lidi boji, ale uz jej nensim, pochopil jsem taktez, ze uz jsem virus stejne davno mel z MHD, kdyz zde byl pred vanoci a cela Viden uz kasle od listopadu, coz z CR neznam, asi se taky nekdo nechal naockovat proti chripce ;-)) ... vazne mi prislo divne, ze v prosinci uz kaslal skoro kazdy a ja byl jeden z mala co ne a nechapal jsem , proc kdyz jsou nemocni nemaji jako v asii rousky ;-))

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v pravém sloupci dole)