Důležité upozornění!

Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.

V lednu 2017 jsme napsali:

Dále mne šokovalo prohlášení Andreje Babiše, že svůj Agrofert převede do dočasné svěřenské správy. Tím by ale střet zájmů neeliminoval, protože měl-li by možnost svého vlastnictví se opět ujmout, měl by stejný zájem jako nyní, aby Agrofert prosperoval a jeho konkurentům se vedlo co nejhůř. Má dvě možnosti: Agrofert si ponechat a strpět pokles jeho výnosů v důsledku nemožnosti získávat určité druhy státního financování a účastnit se veřejných zakázek, anebo ho prodat, avšak bez jakékoli možnosti znovu ho přednostně získat, tedy např. bez předkupního práva.

Českým úřadům – ostatně již do značné míry personifikovaným právě v osobě Andreje Babiše – převedení majetku do svěřenského fondu stačilo, Evropské komisi podle všeho nikoli, ana, podobně jako my, naznala, že svěřenské fondy jsou pouhou rouškou halící skutečného vlastníka.

Pro tuto kůrovcem, řepkou a Agrofertem sužovanou zemi to arci není dobrá zpráva, protože evropskými dotacemi krmený Babiš byl aspoň částečnou zárukou, že se politika České republiky definitivně nepřeorientuje tam, kam by ji chtěla mít zaměřenu Babišova někdejší, tedy komunistická strana. Z hlediska dlouhodobé perspektivy by možná bylo nejlépe, kdybychom se mu na ty dotace složili.

Komentáře   

-8 # Neocon 2018-12-02 15:44
Presne tak a uplny souhlas-uz par tydnu si rikam, ze by vlastne bylo nakonec dobre, kdyby se nic nevysetrilo a Bures zustal i nadale u vesla, protoze jeho jediny duvod pro PRO-EU a PRO-US orientaci, jsou dotace a nic nez dotace.

Predstava, ze ANO zkolabuje, a u Vlady bude SPD, KSCM & ODS Klausovskeho kridla, tedy SPD 2.0, me desi.
-4 # zarni 2018-12-03 10:39
Však už piští, že svěřenecký fond je z hlediska našeho práva dostatečné opatření. Co jiného, než příprava zalepení případného výpadku dotací z EU dotacemi státními (tedy že se na to složíme) to může být... Měl by ale pak nějaký další důvod pro zachování Pro-EU orientace?
-7 # Neocon 2018-12-03 12:09
Obavam se, ze nikoliv.
+3 # Libor 2018-12-03 17:43
Úplně nejsmutnější na celé té analýze MSp je to, že ve skutečnosti říká pravý opak:
"Svěřenský fond nicméně může hrát roli non-subjektu, prostřednictvím nějž je uplatňován rozhodující vliv na obchodní korporaci (ovládanou osobu), která vlastní v obchodní společnosti – potenciálním příjemci dotace nebo investiční pobídky podle zvláštních právních předpisů – podíl představující alespoň 25 % účasti společníka v obchodní společnosti; pokud tomu tak bude, je na místě přistoupit i k aplikaci § 4c zákona o střetu zájmů. S ohledem na skutečnost, že svěřenský fond nemá právní subjektivitu a že rozhodující úlohu ve vztahu ke správě majetku ve svěřenském fondu má svěřenský správce, je možné vyvodit závěr, že rozhodující vliv by musel být uplatňován prostřednictvím svěřenského správce."

Jinak řečeno, pokud je AB osobou vlivnou ve vztahu ke svěřenskému správci (což ve smyslu § 74 a násl. ZOK nepochybně je), pak MSp samo potvrzuje, že se o střet zájmů jedná.

Protože se mohou spolehnout na to, že si to žádný z těch novinářů ani nepřečte, můžou si dokonce dovolit napsat tam i pravdu...

PV
0 # Tomáš Pecina 2018-12-03 20:03
Fakticky by ovšem sub specie těch kritérií, která uplatňuje Legal Service EK, nepostačilo ani vyloučit vliv Babiše na svěřenského správce, protože problémem je i to, že jeho rozhodování ve veřejné funkci má dopad na jeho vlastní příjmy, jako efektivního příjemce dotací. Z toho se nemá jak vykroutit.
-2 # Libor 2018-12-03 21:34
TP:
jak nedá vykroutit? Přece jste to slyšel, ne? Stanovisko EK je jenom "právní názor". A krom toho bylo všechno podle zákona a to potvrdila i analýza MSp!

PV
-2 # Tomáš Pecina 2018-12-04 06:44
Tak určitě!
-1 # Tomáš Pecina 2018-12-04 06:12
Cituji (str. 6):

Mr. Babiš is a sole beneficiary of two trust funds into which his shares in the company Agrofert and in the group Agrofert were transferred. The purpose of the trust funds is to manage the Agrofert company and the Agrofert group and to protect the interests of the founder of the trust funds (i.e. Mr. Babiš). / As a result, independently of the question whether his position as a beneficiary allows him to exercise control over these economic entities or not, it clearly represents an interest on the side of Mr. Babiš. Indeed, as a beneficiary of the two trusts, he has an interest in the economic success of Agrofert and the group Agrofert. This amounts to "economic interest" in the meaning of Article 61 (3) of the new Financial Regulation…

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v pravém sloupci dole)