Počátkem ledna vydala Česká advokátní komora následující doporučení advokátům:
Představenstvo ČAK důrazně doporučuje advokátům – obhájcům, aby nevnášeli do věznic na návštěvu svých klientů mobilní zařízení. Takové jednání je považováno za vysoce rizikové.
Nahodilý, jakýmsi informačním šumem podmíněný úlet
? Nejspíše nikoli: jsou tu, bohužel precedenty, jako ten s dlouhodobým prostorovým odposlechem poradní místnosti ve Věznici Kuřim, jemuž přítrž musel učinit až Ústavní soud.
Představa, že policie bude při špehování advokátů využívat Vězeňskou službu a než obhájce dokončí poradu s klientem, ta pro ni provede zálohu dat z mobilu, který advokát povinně odevzdal u brány, se tak nejeví příznakem úvah těžkou paranoiou stiženého jedince, nýbrž je to s největší pravděpodobností běžná, každodenní součást policejní práce, tak jako jí je, jak jsme poznali v našich dvou řadách Nevyšetřovatelů, fabrikace důkazů za účelem usvědčení osoby, o níž kriminalisté musejí spolehlivě vědět, že se šetřeného činu nedopustila.
Vítejte v demokratickém právním státě 30 let od změny režimu!
Komentáře
A pokud ke kopírování dat skutečně dochází, je to ideální příležitost pro subverzi. V připraveném telefonu podstrčit vhodné údaje, ať se orgán honí za přeludem či vlastním ocasem...
Ale to, že situace dospěla do stavu, že ČAK má potřebu vydat takové varování, to je hnus.
Ta zprava me napadla v tom smyslu, aby advokati nepasovali telefony trestancum.
Co kdybyste zacal u pana Ing. Bc. Ludka M. z Policejni akademie, nebo plk. Ing. Jana H. z Narodni protidrogove centraly a podobne. Timto nerikam, ze to delaji, ale oni sami vi, proc se jich na to muzete zeptat.
RSS kanál komentářů k tomuto článku