Důležité upozornění!

Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.

Zdroj: ČAK

Že Katka během zácviku zapomněla na okurku, je roky tradovaný fakt. Česká advokátní komora se nyní vydala do Katčiny minulosti a ve formě poučného komiksu (zvětšíte kliknutím) nám sdělila, co předcházelo jejímu nástupu k McDonald's. Autor námětu: výrazná osobnost exekučního a insolvenčního průmyslu v této zemi Michal Žižlavský – co dodat…

O thematu exekucí píšeme na zdejším blogu roky, a zdůrazňujeme, že základní problémem spočívá ve třech faktorech: 1. vymáhány jsou často nedluhy, částky, které by spravedlivé soudnictví nikdy nemohlo oprávněnému a na něj nabaleným parasitům – minimálně v takové výši – přiznat; 2. exekuční titul nevznikl jako produkt spravedlivého procesu, ale mnohdy byl generován víceméně automaticky s využitím různých pochybných rozhodců ad hoc nebo fikce náhradního doručení; a 3. nad výkonem exekuční činnosti není dostatečná kontrola, soudy se např. rozhodly tolerovat, jestliže exekutoři pojímají do soupisu věci, o kterých nemohou mít ani stín pochybnosti, že nejsou vlastnictvím povinného, a sankce za porušení zákona v kárném řízení jsou obvykle jen symbolické.

Problém dětských dluhů, bezesporu existentní, arci poněkud účelově zveličovaný Člověkem v tísni, je prostým mediálním kitschem: o co hůř je na tom dítě v exekuci než dítě povinného nebo povinných? Snad jen v tom, že problém nepomine, ani když dítě dospěje a společnou domácnost s rodiči opustí.

Komentáře   

0 # Behemot 2020-01-25 21:18
Stojím teď na opačné straně barikády, a sice uháním neplatiče, tak uvidíme, jak strašně důsledný soud bude, až se konečně něco bude dít. Jistě, nárok v podobě ústní dohody se může zdát pochybný, na druhé straně, ve slušné společnosti (kterou tato zjevně není) to stačí, pár dalších nepřímých důkazů máme taky a ještě existuje řada svědků (akorát že, kdo by se dneska kvůli komusi cizímu tahal na soud, že? no správně, nikdo).

Pan dlužník samozřejmě dál pokračuje ve své činnosti, jako kdyby se nechumelilo, ačkoli na své adrese sídla nepřebírá poštu. Žádnou. Ani soudní obsílky. Pokud tu máme henty fikce, tak by člověk čekal, že to soudu bude stačit ke konstatování, že dlužník je zjevně zmrd, co si vytírá s kýmkoli, kdo na něj nemá papír (a často i s těmi), protože to tak dělá běžně, a nárok uzná a vydá rozkaz, ale jelikož ach tak spravedlivý soud se řídí především vlastní úvahou, tak při našem štěstí bude mít POCHYBNOST a já sem zvědavej, jak budu nějakýho svědka kopat k tomu, aby nám tam přišel…
0 # Behemot 2020-04-12 21:17
Tak asi nastal zázrak, nicméně dle zastupující advokátky nám soudružka předsedající vyhověla na prvním jednání a vydala rozsudkem platební rozkaz. Tak se nejspíš pustíme do exekučně-vymáhací mašinérie, jakmile to všechno trochu poleví a vůbec exekuce znovu spustí, s ohledem na dosavadní průběh totiž neočekávám, že se tč. již povinný vůbec uráčí s rozsudkem seznámit, natož podle něj konat.

Ale tedy, přijemné překvapení :D
0 # Filip Šudák 2020-04-12 23:23
Žalovaný se bude muset s obsahem platebního rozkazu seznámit. Pokud se doručuje poštou, doručuje se v obálce typ II, tj. s vyloučením vložení do schránky. Pokud se nepodaří doručit, soud platební rozkaz zruší a ve věci nařídí jednání.

Předvolání k jednáním už doručit fikcí jde, takže pokud se žalovaný nedostaví, bude Váš nárok uznán, naprosto stejně, co do podstaty i výše, tzv. rozsudkem pro zmeškání.
0 # Behemot 2020-04-12 23:31
Jednání právě už proběhlo, to píšu, tč. se vyhotovuje rozsudek obsahující rozkaz. Nicméně s ohledem na dosavadní, kdy na sídle je nejspíš jen mrtvá schránka, neočekávám, že rozsudek někdo převezme a bude s ním něco dělat, takže po nabytí právní moci a případném kolečku výzev to stejně skončí u exekutora.

No nevadí, zatímco jsou (nebo asi v blízké době budou) exekuce pozastavený, tak aspoň proběhnou lhůty a pak se to předá hned jakmile je zase spustí.
0 # Tomáš Pecina 2020-04-12 23:34
Nechci působit zbytečně mentorsky, ale rozsudek a platební rozkaz jsou dva různé druhy rozhodnutí, nelze jedno včlenit do druhého.
0 # Behemot 2020-04-12 23:56
Ach tak. Rozhodnutí jsem zatím neviděl, mám jen představu, obchodními spory jsem se dosud nezabýval, tak pokud vyrábím paskvilní sdělení, jen do mne…
0 # Filip Šudák 2020-04-12 23:50
Aha, ale vy jste psal o "platebním rozkazu", to je úplně něco jiného, než jakýkoli rozsudek.

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v pravém sloupci dole)