Důležité upozornění!

Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.

Advokacie je zároveň jedním z nejkrásnějších a jedním z nejodpornějších povolání. Ke stinným stránkám profese patří, že pokud klient zavelí, musí advokát odhodit všechny zábrany a zapomenout na zásady, které mu vštěpovali na škole, a začít např. tvrdit, že vražda je morální, úplatek byla jen provise (a peníze ve škatuli jen trochu jiné víno), případně že sražený chodec obviněnému lstivě a v sebevražedném úmyslu skočil před automobil, když řečený projížděl kolem tramvajového ostrůvku stošedesátikilometrovou rychlostí.

Přinášíme pěknou ukázku, kam až může advokát při obraně zájmů klienta zajít, aniž by se zarděl, v podobě vyjádření Městské části Brno-střed v kause rozpuštěného prvomájového pochodu. Komentovat nemíníme, nechť si soudný čtenář udělá o žalovaném představu sám, a omezíme se toliko na repliku, jíž jsou největší nesmysly vyjádření uváděny na pravou míru.

Komentáře   

0 # Libor Petříček 2019-08-19 14:34
Já to ani nečetl, takže k věcnému obsahu se nebudu vyjadřovat.
Ale otevřel jsem si to a povšiml si, že kolega Mgr. Vít Křížka si na svých údajích asi zapomněl opravit číslo ČAK 40577 (předpokládám, že toto ČAK číslo měl jako koncipient) a na správné /podle Seznamu advokátů ČAK/ č. ev. 17868/. Právní význam to žádný nemá, ale opravit by si asi měl. Nadto z toho usuzuji, že půjde o kolegu mladého a tudíž - tak to zpravidla bývá - tedy i nabytého "vervou". Proč ne.
Jinak s tím, že advokát je "hlásnou troubou klienta" je samozřejmě potíž, a to v obou "směrech". Někdy je klient mírnější povahy a agresivní/asertivní/důraznější přístup advokáta se mu nelíbí, či naopak a požaduje být "drsnější ("bijte je, doktore, bijte je").
Vzpomínám si to, jak to jeden kolega obhájce (nevzpomínám si ale již ani na jméno ani na causu), schytal, když v médiích řekl něco v tom smyslu, že klient je vinen a že není co jeho případ hájit (šlo o nějaké vraždy, myslím).
Já sám jsem jednou v takové situaci byl, kdy klient (skončilo to doživotím), vše doznával, důkazní situace byla jasná, vše pro doživotí křičelo, polehčující okolnosti žádné (přitěžujících mnoho), takže nakonec bylo jako přilehčující jen úplné doznání a to a že poškozený/á (=anonymizace) při usmrcení trpěl/a "standardně" neboť nebyl/a usmrcen/a "mimořádně mučivým způsobem".
Obhajoba v této části pak spočívala v tom, že nechat se udusit je prima, a žádné mučivé útrapy tam nejsou. Uff.
No, z exkrementu bič neupleteš.
0 # Tomáš Pecina 2019-08-19 15:04
Nebyl to obhájce heparinového vraha Zelenky?
0 # Libor Petříček 2019-08-19 17:09
Ano, myslím, že ten případ, kdy obhájce se "nešikovně" vyjádřil pak to "schytal" od ČAK byl vskutku případ "heparinového vraha" Zelenky. Díky za připomenutí.
0 # Jiří Fassbinder 2019-08-28 00:52
Nikoliv. Byl to případ pohlavního zneužití a následné vraždy devítiletého Jakuba Šimánka z H. Brodu. Vrah Antonín Novák dostal v únoru 2009 u KS v Hradci Králové doživotí a jeho advokátem byl JUDr. Rudolf Fori. Ten po peripetiích s ČAK rezignoval na členství v komoře.

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v pravém sloupci dole)