Proti rozhodnutí o odstranění jmen účastníků z infoJednání podáváme ústavní stížnost s návrhem na nařízení předběžného opatření.
Důležité upozornění!
Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.
Podána ústavní stížnost na infoJednání
- Autor: Tomáš Pecina
- Kategorie: Právnické výpočty
- Počet zobrazení: 3849
Komentáře
Ano, první, kdo by měl "řvát", jsou účastníci jednání. V jejich zájmu je, aby veřejnost měla možnost jednání kontrolovat, to je svatá pravda. Myslím, že má stížnost velkou naději na úspěch. Právo na informace je tzv. primární právo, na to nezapomínejme.
Zároveň pokud MSp omezuje právo na informace, mělo by k tomu mít nějakou zákonnou oporu (na základě zákona, v jeho mezích...+ omezení jen na základě titulů zakotvených v Listině/EÚLP), a tu zde jaksi postrádám.
(Podle mě jde o výsledek nějakého zákulisního jednání mezi Janů a Benešovou, když si ÚOOÚ neuměl poradit s těmi právnickými výpočty; to pozadí by bylo zajímavé zjistit. Byť v nějaké uměřenější verzi by to mohl a měl provozovat sám stát. Ovšem podobný způsob reakce, kdy pak raději zakážeme všechno všem, protože si ouřad neumí poradit s jedním "potížistou", který nastaví zrcadlo neschopnosti několika ješitných byrokratů, to je jak ze Švejka. Nebo z Kafky. Až zas objeví nějakého advokáta, který si skrytě nahrával poradu podjatého senátu, nedivil bych se, kdyby advokátům pro jistotu zakázali vstup do soudních budov...)
Zda-li a kdo se mýlil uvidíme, jestli se Ústavní soud uráčí tuto causu připustit k projednání.
Anonymizace soudních rozhodnutí v registru však bylo možné dosáhnout místo toho anonymizací spisové značky. Nehledě na to, že registr všech rozhodnutí okresních a krajských soudů zde ani po 18ti letech slibů stále nemáme. Prošetřování oznámení dle nařízení vlády č. 145/2015 Sb. může dospět k závěru, že MSp zneužilo stanovisko ÚOOÚ jako záminku k omezení veřejnosti soudních jednání.
RSS kanál komentářů k tomuto článku