Důležité upozornění!

Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.

Ministerstvo spravedlnosti využilo koronavirové paniky, a aniž to vyvolalo jakoukoli veřejnou odezvu, ve výpisech v infoSoudu přestalo zobrazovat účastníky řízení. To v praxi znamená, že se napříště už nedozvíme, jaká soudní jednání se kdy a kde konají. Jak se domnívá předsedkyně Úřadu pro ochranu osobních údajů Ivana Janů, veřejnosti musí stačit, že se soudy kontrolují samy, a vůbec, čím méně toho občan o fungování státu ví, tím je šťastnější a spokojenější a tím ochotněji platí daně.

Změna se promítla i do Právnických výpočtů, provozovaných např. zde, ve kterých přestalo fungovat sledování účastníků řízení a nově nařízená jednání se vypisují bez účastníků.

Proti opatření zvažujeme vhodný právní postup, je nám však jasné, že soudy budou krajně neochotné zasáhnout, protože tento stav vyhovuje i jim – a jim v prvé řadě, neboť lidé, notabilně pak novináři, se od nynějška nebudou justici moci dívat pod prsty: že se konalo důležité soudní jednání s některou veřejně známou osobností, se prostě už nedozvědí. A tak to má být, nebo ne?

Komentáře   

0 # b.o.y 2020-04-01 23:13
Jen na okraj, u některých řízení nebyli účastníci zveřejňováni již dříve. Nevím, čí vinou, jestli to byla práce konkrétního soudce, anebo liknavé administrativy.
0 # Filip Šudák 2020-04-02 02:06
A proč je přestaly soudy zveřejňovat? Je k tomu nějaký komentáře, prohlášení, nebo ticho po pěšině?

Toho, že to soudům bude vyhovovat, bych se nebál, arciť je to jistě pravda. Stejně bude pomyslný černý Petr ležet na soudu Ústavním, popřípadě, ESLP.
+2 # Jméno 2020-04-02 09:29
Ústava čl. 96 (2): Jednání před soudem je ústní a veřejné; výjimky stanoví zákon. Rozsudek se vyhlašuje vždy veřejně.
Teď stačí „chyba“ ve spisové značce na Infosoudu a z veřejného je soudní jednání tajné.
„Uvedené údaje jsou pouze informativní...,“ sichruje se předem MSp na infosoud.justice.cz/InfoSoud/public/searchBody.jsp
Jaký „vhodný právní postup“ máte na mysli?
+1 # Tomáš Pecina 2020-04-02 10:45
V úvahu přichází ústavní stížnost; zásahová žaloba je patrně vyloučena.
0 # Jméno 2020-04-02 10:56
Jaký právním dokumentem MSp nebo ministryně změnu učinila? Nic nemůžu najít.
-1 # Tomáš Pecina 2020-04-02 12:50
Interním aktem řízení. Ministerstvo dalo, ministerstvo vzalo.
+1 # Filip Šudák 2020-04-02 13:06
V tom případě, z logiky věci, připadá zásahová žaloba na pořad, pakliže by se tím IAŘ někdo řídil a zasáhl tím do Vašich práv. Což se nestane, takže leda ústavní stížnost.
+3 # Libor 2020-04-02 13:45
TP:
na druhou stranu na tom, že "čím méně toho občan o fungování státu ví, tím je šťastnější a spokojenější a tím ochotněji platí daně" je mnoho pravdy. Já kupř. vím o fungování státu (a jeho justice) celkem dost a moje ochota platit daně se díky tomu blíží nule. Obdobnou reakci ostatně pozoruji i u klientů, kteří jsou konfrontování se soudní mašinérií a jejichž závěr - a to i když vyhrají - je ten, že něco tak otřesného ještě nezažili a už to nechtějí opakovat.

Čili v tomto ohledu je postup MSp vlastně správný a přispívá k důvěře v právní stát.

PV
+3 # Behemot 2020-04-02 13:55
Blíží nule? To jste na tom ještě dobře. Řada ovčanů, meži než se ráčím řadit, má tuto ochotu poměrně daleko od nuly. V levé části číselné osy…

Ostatně, netřeba se potkávat hned se soudní mocí osobně. Ono úplně stačí se potkat s ouřadem, a ani to nemusí být hned správní řízení. Stačí se dovolit vrchnost obtěžovat a chtít, aby ten úřední panák posloužil, když je to účel jeho existence.
+6 # Filip Šudák 2020-04-02 13:59
Ano, ouřednický zákon:

1. Konat rychle trvá déle.
2. Konat levně se prodraží.
3. Konat v tajnosti je demokratičtější.
+3 # František 2020-04-02 14:26
A k čemu ten infosoud tedy nyní slouží? Abychom věděli, že soudci chodí do práce?
+1 # Filip Šudák 2020-04-02 14:36
Naprosto nesmyslná otázka, kterou ouředník nikdy nepochopí:

smyslem činnosti je vytvářet činnost. Pojem "výsledek činnosti" ouřad nezná.

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v pravém sloupci dole)