Důležité upozornění!

Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.

Ústavní soud dnes vyhlášeným nálezem vyhověl stížnosti Mgr. H. D. a zrušil usnesení Nejvyššího soudu ve věci její nedobrovolné hospitalisace, s tím, že dovolání bylo tímto soudem nesprávně posouzeno jako nepřípustné. Jak jsme referovali, stěžovatelka v mezidobí pozbyla – zatím nepravomocně – svéprávnosti a protože její opatrovnice si ze všeho nejméně přeje, aby H. D. ve svém sporu s bohnickou psychiatrickou nemocnicí uspěla, řízení zřejmě rychle skončí neúspěchem stěžovatelky.

Tento případ patří mezi vůbec nejsmutnější z těch, kterými jsme se v poslední době zabývali: soudy nejprve svou oběť nezákonně zbavily osobní svobody, a poté, aby se nemohla bránit, ve spolupráci se zlými lidmi, jejími příbuznými, kteří využili jejího zranitelného postavení a začali se postupně zmocňovat jejího majetku, ji připravily i o svéprávnost. Pro nás je to tedy jen další symbolická čárka, už zhruba dvacátá, pokud jde úspěchy u Ústavního soudu, ale pocit hořkosti a nespravedlnosti převažuje.

Aktualisováno.
Nález.

Komentáře   

+2 # Roman Skopal 2019-07-20 22:33
Zdravím, podle mě bod 3. již NS dávno judikoval (30 Cdo 5125/2016). To, že to půlka soudů ignoruje, je jiná věc. Mýlím se, nebo jste tím neargumentoval schválně (OS Pha podle něj těžko mohl postupovat, když je z roku 2017, ale v dovolání už ho měl podle mě NS zohlednit)?
0 # Tomáš Pecina 2019-07-20 22:46
Už nevím, zřejmě jsem si nepovšiml, že tento judikát vyšel, a omezil jsem se na právní názor Ústavního soudu.

Bohužel, to už je jen akademická otázka, stěžovatelka ztrácí svéprávnost a tím její další "právní osudy" končí: pro soudy bude dál už jen věcí.
0 # HonzaD 2019-07-28 22:58
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=53yjVmoJa 64[/youtube]

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v pravém sloupci dole)