Důležité upozornění!

Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.

V případu Mgr. H. D., nedobrovolně hospitalisované v bohnické léčebně, o němž jsme obiter dicto informovali v souvislosti s jinou obdobnou kausou, se snad konečně schyluje k obratu: rozhodně by měl být v úterý vyhlášen nález Ústavního soudu v její věci. Ústavní stížnost, o něco obsáhlejší, než jaké obvykle koncipujeme, odráží míru frapantního porušování snad všech práv, která nedobrovolnému pacientu psychiatrického zařízení svědčí.

Další osud stěžovatelky, bohužel, příliš růžový nebude, bez ohledu na případný úspěch u Ústavního soudu, tak jako se děje většině pacientů, kteří se dostanou svou nekvalitou proslulé české psychiatrii do spárů a mají jakýkoli majetek. Její příbuzní využili nedobrovolné hospitalisace a nechali stěžovatelce omezit svéprávnost, takže i kdyby za dva měsíce strávené nezákonně v Bohnicích obdržela jakoukoli náhradu, té si užije její příbuzná, jež byla stěžovatelce ustanovena opatrovnicí a její majetek by měla, přirozeně bez jakékoli efektivní soudní kontroly, spravovat; česká psychiatrie tak bude mít v H. D. další oběť.

Komentáře   

+4 # Jméno 2019-07-12 10:50
Spíš bych zkusil navrhnout změnu/zrušení rozhodnutí o omezení svéprávnosti. Tam je ze zákona účastníkem SZ, zpravidla zcela nečinné - to se dá použít. Žádal bych soud o zrušení omezení práva osoby rozhodnout si sama, kdo bude její opatrovník.
+2 # Tomáš Pecina 2019-07-12 11:17
To je nereálné, rodina ji má zcela pod kontrolou, nedokáže jí vzdorovat. Jen byste ji tím trápil.

Dokonce si myslím, že to v té rodině budou pokládat za tragedii, pokud Ústavní soud vyhoví. Jsou to skutečně odporní lidé, ani se mi o tom nechce psát.
+4 # Jméno 2019-07-12 16:25
Tak soudu navrhněte, aby určil opatrovníkovi povinnost předkládat soudu pravidelně podrobné vyúčtování. Se zmocněním k nahlížení do spisu si ho tak sám pohlídáte. Snížíte tím jeho motivaci k dalším akcím proti klientce.
+4 # b.o.y 2019-07-12 21:31
Rodina ji má zcela pod kontrolou, ale vy jí píšete ústavní stížnost? Tam mi něco nesedí.
+4 # Tomáš Pecina 2019-07-13 07:04
V době podání stížnosti tomu tak ještě nebylo.

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v pravém sloupci dole)