Policejní provocateur Jan Vyvial je nevinen, útočníkem byl Štepán Reich. Právě tak a nejinak musíme interpretovat sdělení policejní kontroly, která důkladným a zcela objektivním prověřením kompletního obsahu spisového materiálu
dospěla k závěru, že vše bylo jinak, a navrhuje státní zástupkyni obnovu řízení v Reichův neprospěch.
Aktualisováno.
Pro úplnost, Vyvialovo chování pokrylo i Ištvanovo Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. Vše bylo v pořádku, policie smí na demonstracích beztrestně mlátit lidi. Přesně tak, jako před Listopadem. Stěžejní pasáž stojí za citaci in extenso:
Státní zástupkyně VSZ v Olomouci nezastírá, že jednání policisty Vyviala při demonstraci se podle videozáznamů jeví neprofesionálním a bez jednoznačné identifikace této osoby jako příslušníka Policie ČR by nebylo možno poznat, že nejde o agresivního účastníka demonstrace na straně jedné z na sebe útočících stran. V tomto směru lze naprosto souhlasit s výpovědí člena antikonfliktního týmu nprap. Daniela, že totožnost neznámého muže, který nebyl označen jako policista a proti němuž byl nucen zasáhnout, zjistil až následně. Nevhodné a agresivní chování, jakož i lidské selhání, však samo o sobě neznamená, že se policista Jan Vyvial dopustil trestného činu. I z videozáznamu samotného lze podle názoru státní zástupkyně VSZ vysledovat, že pprap. Vyvial podlehl atmosféře demonstrace gradující v konflikt mezi zástupci Dělnické mládeže a protestující částí demonstrantů na opačném názorovém pólu, což se projevilo razancí jeho jednání včetně konfliktu se Štěpánem Reichem. Nebylo však současně vyvráceno, že policista jednal v návaznosti na slovní a fyzický konflikt Štěpána Reicha před dodávkou s jednou z osob, která blokovala cestu mimo jiné pomocí jízdních kol, jak je zřejmé z úvodní části videozáznamů založených v předloženém spise. Za relevantní pak není možno považovat Vaši námitku o způsobu prezentace demonstrace ze strany mediálních prostředků, když pravidlem při informování o obdobných akcích je publikace mediálně nejpřitažlivější či nejkontroverznější části akce bez uvádění patřičných souvislostí. Orgány činné v trestním řízení však musejí při svém rozhodování vycházet pouze z informací, které lze prokázat jednoznačně.
Tedy např. výpovědí policisty, a ne záznamem z nějaké blbé kamery, že…
Komentáře
Samozřejmě. Zatímco u Štěpána Reicha „lidské selhání samo o sobě znamená, že se dopustil trestného činu.“ Stejně jako u každého nefisla.
Ale nápad je to dobrý: pan obžalovaný podlehl atmosfeře demonstrace a zbil dva policisty. Stejně jako Vyvial je ovšem nevinen, když jen podlehl…
Já se jim divím, že se zrovna na VSZ nebojí něco takového podepsat a vypustit do světa.
Líbí se mi například kritika soudu, že byl "poměrně benevolentní" při osvobození sprostého podezřelého.
Korunu všemu však dává argumentace, že když je zákonná formulace § 226 písm. a) tr. řádu "nebylo prokázáno", tak to znamená, že vlastně to sprostý drban asi spáchal. To by nevymysleli ani komunisti ...
Protože v žádném písmenu § 226 TŘ není možnost "nic takového se nestalo", lze s touto logikou každého osvobozeného sprostého drbana odkázat do správných mezí. Nepochybně tuto argumentaci přijme i MSp při zamítání odškodného!
RSS kanál komentářů k tomuto článku