Měl-li kdo z vážených čtenářů vysoké mínění o slovenském právu a právnících a skutečný tristní stav těchto nenaznal ani z čerstvého rozsudku v případu Kočner, budiž mu stručně připomenuta kausa nezletilé, nyní jedenáctileté Dorotky, která utekla od matky, jež ji spolu s druhem denně bila, ze Slovenska do Prahy k otci. Ještě v den útěku, tedy 26. dubna 2020, za ni podal otec trestní oznámení slovenské policii, sboru slynoucímu naprostou neschopností, zato však příkladnou zkorumpovaností. Co se v řečené, právní stát nepřipomínající ani náznakem, zaostalé zemi dělo dál, předčilo ovšem i naše nejhorší očekávání.
Zhruba první měsíc policie v Trenčíně nečinila vůbec nic, podání se prý někde ztratilo a hledají ho. Když bylo jasné, že oznamovatel to tak nenechá, začalo formální vyšetřování, a poškozené byl ustanoven opatrovník, jistý Jozef Herbulák, advokát (či spíše, jak uvidíme, parodie na něj) se sídlem v Trenčíně. Že by opatrovník měl hájit zájmy opatrovance, je ovšem i na Slovensku pouze law in books. Ustanovený výtečník nejenže se ani neobtěžoval, aby se s poškozenou – mimochodem, dodnes policií nevyslechnutou – setkal anebo jí třeba jen zatelefonoval (přestože měl její adresu a telefon otce přímo v trestním oznámení ve spisu), ale když se na něj otec poškozené po více než čtyřech měsících od útěku obrátil se žádostí o informace, bylo mu stroze sděleno, že mu advokát o průběhu vyšetřování ani o tom, jak Dorotku zastupuje
, nic nesdělí. Co slovenská policie činí, dobře činí, a nikomu do její zjevné indolence nic není – a nejméně ze všech pak jemu jako otci poškozené.
To arci notně rozzlobilo i mne a J. Herbulákovi jsem osobně zatelefonoval, snaže se mu vysvětlit, že když už žádné informace nechce poskytnout otci, měl by je dát aspoň samotné poškozené, arci se zlou jsem se potázal: nezletilá prý není v jedenácti letech dostatečně rozumově vyspělá, aby nějaké listiny obdržela, a hlavně, hrozí, že by je dala k disposici otci! Takže nic, nada, trhněte si paragrafem, sprostí Čehúni! My si do slovenských poměrů, které nám takto plně vyhovují, od nikoho mluvit nenecháme.
Povedenému opatrovníku
nezletilé Jozefu Herbulákovi tak nemůžeme poděkovat za vše, co pro nezletilé týrané dítě učinil, jinak než udělením tradiční prestižní ceny tohoto blogu Osel měsíce, spojené s právem nosit oslí uši ve tvaru paragrafu. Blahopřejeme jemu i Slovenské republice, věříce, že si jej tam ponechají a nenechají jej uplatňovat tyto představy o advokacii a o vládě práva i u nás.
Ovšemže, stále zbývá naděje, že se věcí začne zabývat soud, který Herbuláka ustanovil, anebo že jeho nečinnost prošetří Slovenská advokátska komora, kterým budou podány příslušné podněty, avšak reálně úspěch neočekáváme. Slovensko je, bohužel, stále, aspoň pokud se práva týče, velice zaostalou východoevropskou zemí, které je lépe se zdaleka vyhnout. Ovšem to, jak je schopen praktikující právník ignorovat flagrantní násilí na dítěti a podporovat policii v tom, jak se všemožně snaží zamést trestní oznámení pod koberec, to námi tedy vážně otřáslo.
Komentáře
Orgánové při vší své neschopnosti drží pospolu a kdo ví co jsou schopni vyfabulovat jen aby pomstili ponížení jejich stavu.
Až vás ve 3 ráno probudí zásahovka a pod namířenými samopaly budou zabavovat počítač a mobil aby je pak mohli několik let zkoumat na výskyt, řekněme, dětské pornografie, tak se nedivte....
Každopádně - šifrujte.
Ale vážně: je tam větší míra centralisace. Přestupky pořád projednává policajný zbor, jak za Husáka, zachovali prokuraturu, včetně vojenské a speciální prokuratury, takže, opět, centralisované řízení. Veškerou železniční dopravu tam objednává a platí stát, no a podle toho to na místních drahách vypadá. Centralisace má, samozřejmě, své výhody, například člověk zhruba ví, co může čekat. Ovšem pak je jednodušší cokoli ovládnout, politicky, mafie, spaghetti, černý knír...
Navíc, v Uhrách je mafie pořád prakticky stejná (jeden mafián má Wagon Slovakia, druhý mafián sedí na ZSSK = dohoda jistá, i když jsou služby drahé a stojí za třikrát nic bez chleba), u nás se alespoň střídá.
Daňo mi, svého času, otevřel oči. Exekutorů je tam ještě více, než u nás (přičemž Horní Uhry jsou menší takystát, na obyvatele i rozlohu), no a od Daňa je památná věta "Já som tady neni mama, já som tady exekutór!"
Ale exot - neexot, i exot má právo na spravedlivý proces, na to natočit si ouřad, kterak ouřaduje, no a tento exot natočil docela dost.
Zato konkurence, plná tupejch vomalovátek, fuj kam se ten hnůj propadl, tam sem se ani kloudně nedozvěděl, esli by mě tam vůbec pustili, kdybych chtěl lístek při nástupu - takže si můžou takový služby smotat do ruličky a zasunout do hnědé díry.
Občas je jistá zpátečnost i ku prospěchu věci, protože tak 9 z 10 novotin stojí akorát tak za víte co.
U nás, když má někdo nárok na přepravu zdarma na základě zákona a "nakupuje" jízdenku zdarma (dítě do 6-ti let, průvodce ZTP/P ...), tak může nastoupit, i v obsazené stanici, do vlaku a průvodčí mu "prodá" lístek za nula. V Horních Uhrách ne, kdyby to udělal, tak zaplatí přirážku za "koupi" jízdenky zdarma ve vlaku.
Takže, kdo chce cestovat zdarma, musí dojít na nádraží, s fotkou, a tam sobě vyřídit průkazku. Až má tu průkazku, tak na tu průkazku nemůže jet, ale musí si k ní "koupit" jízdenku zdarma.
Na některé vlaky je určitý konvolut míst zdarma s povinnou místenkou zdarma. Takže zákazník musí dojít na nádraží, "koupit" si jízdenku za nula euro a "koupit" si místenku za nula euro. Ovšem pokud je konvolut míst zdarma vyčerpán, tak má dvě možnosti: "koupit" si zdarma jízdenku na jiný vlak, nebo si koupit jízdenku, ovšem za tu už zaplatí normálně podle tarifu.
Když by cestující, který má průkazku, jež ho opravňuje k bezplatné přepravě, nastoupil do vlaku s povinnou reservací míst, ve kterém je možná přeprava zdarma, v obsazené stanici, no tak zaplatí nejen přirázku za to, že si "nekoupil" jízdenku zdarma v obsazené stanici, ale rovněž přirážku za to, že si ve stanici "nekoupil" místenku zdarma.
To by nevymyslel ani Sir Humprey Appleby. A Orwella by z toho jeblo.
Mne kdysi napadla taková šílenost, že bych se projel vlakem z Cieszyna, přes Zebrzydowice, Zwardoń, Skalité, Čadcu a Trzyniec zpátky do Cieszyna. Pominu-li obvyklou "spolupráci" ZSSK s dopravcem Koleje Śląskie, jako že polský vlak přijede do Zwardońa 15.00 a ZSSK odjíždí do čadce 14.58, a další jede až druhý den, tak na infolince KS mi sdělili, že odbavení na ZSSK jest niemoźliwe. Navíc Zwardoń je neobsazená stanice.
Našel jsem si, kolik by stál mezinárodní tarif, no jednoduše, za tři kilometry bych zaplatil tak patnáct euro, a za psa sedm padesát. Pak už bych se dostal na neobsazenou stanici ŽSR a průvodčí ZSSK by mne odbavil ve vlaku bez přirážky do Čadca Gr.
KS nemají problém mi prodat bilety do Zwardoň Gr., teda alespoň mi to na lince normálně potvrdila, že v podstatě žádný problém. A ty jízdenky jsou tam velice levné. Tak jsem zavolal na infolinku ZSSK. To jsem neměl dělat.
První věc bylo pařeznici vysvětlit, co že vlastně chci. A ne, jazyková bariéra za tím rozhodně nebyla, já slovensky umím. Až jsme se dostali přes rady a la, jestli bych si nemohl tu jízdenku zajet koupit do Žiliny, nebo do Čadce, tak si to potřebovala "promyslet". Pak mi sdělila, že, z Bratislavy, volala přímo do Čadce, tam si nechala zavolat nějakého průvodčího, který do Zwardońě jezdí a zeptala se ho, jak to tam teda dělají.
No jednoduše: poněvadž nebudu mít jízdenku ze Zwardońě, tak i když Zwardoń je neobsazená stanice, tak je to nezajímá, poněvadž to není stanice ŽSR. Výhodou by bylo, že bych úsek Zwardoń - Zwardoń Gr. jel zdarma, poněvadž oni neumí prodat jízdenku na polský úsek. Ovšem Skalité Gr. - Skalité-Serafínov bych zaplatil s přirážkou za nástup v obsazené stanici bez jízdenky nejen já, ale i pes. Takže by to samotné jízdné vyšlo o něco levněji, řekněme tak na deset euro dohromady, no ale k tomu ty dvě přirážky, takže výsledná částka byla dražší, než normální mezinárodní jízdenka koupená u ČD, nebo na kase PKP IC.
Dodneška nevím, jak mi mohou účtovat přirážku za nástup v obsazené stanici bez jízdenky, a už vůbec nechápu, jak mohou účtovat přirážku k dovoznému za zavazadlo (pes je tarifně považován za zavazadlo), když tam žádná obsazená stanice není. Ona mi to nebyla s to vysvětlit. Jako prostě to tam tak mají, ona sa ich pýtala, a hotové. Jako že to není úplně OK, to jí nebylo lze vysvětlit.
Mají to blbě. Ona je pravda, že pokud má cestující jízdenku do hraničního bodu, tak u uherských drah zaplatí tu přirážku. A správně tedy tu úplně velkou, což je něco přes tisícikorunu za osobu, psa, kolo, tašku, všecko. Ovšem ze Zwardońě, anžto je to neobsazená stanice, by mne měli být s to normálně ve vlaku odbavit bez přirážky, nějakou tarifou pro malý příhraniční styk, která je ještě levnější, než normální tarif. Ovšem riskovat, že tam potkám pologramotného malamuta, který mi naúčtuje 2 x 40 euro přirážku, a když nebudu mít, tak mne vysadí v poli a zavolá na mne negramotný policajný zbor, se mi opravdu nechce. Ten zážitek nechci mít.
Takže u nich mne nepřekvapí vůbec nic.
Akorát blbý je, že jsem si právě další koráb potřeboval vyzvednout až tam. Kdyby aspoň ti blbci neprodali frantíkovskejm hipsterům Spolujízdu - to bývaly časy. Ten nynější hnus jim, nepřekvapivě, používá zlomeček původního počtu uživatelů, a další alternativy jsou všechny mrtvý.
Co se týče socky obecně, no, kluci se nedokážou domluvit ani u nás v rámci krajů, aspoň podle toho shitstormu, co jsem zaznamenal když spouštěli ten jejich novej supr systém. (někdy loni, předloni?)
Takže čekat, že se východňári domluví s pšonkama, co byste chtěl? Možná přece jenom na těch průpovídkách, že civilizace končí kousek za Phou, něco bude. Občas mám dojem, že teda začíná spíš za hranicí naší hvězdné soustavy, ale…
Termínom "bezplatná preprava" sa chápe predovšetkým populistické opatrenie, ktoré poskytuje (v rýchlikoch a iných vlakoch vyššej triedy kapacitne obmedzenú) prepravu zdarma (a kamkoľvek v SR) pre všetkých žiakov, študentov a dôchodcov; a to pokiaľ viem v ČR nie je vôbec.
Vraťme se ale ke slovenskému oslovi. Nebylo by lepší, kdyby mu Dorotka poslala předžalobní výzvu, ve které bude listiny o jeho zastupování vyžadovat a případně kdyby se střihla nějaká ta informační žalobička, aby oslík zaplatil nějaké ty soudní výlohy? Mimochodem, jak soudruzi ze slovenské AK budou zdůvodňovat skutečnost, že oslík, přestože svoji mandantku ještě neviděl, tak už tvrdí, že nemá dostatečnou psychickou vyspělost? Má Dorotka české občanství? Nemůže oslíka žalovat v České republice? Podle mých zkušeností je třeba se nenechat otrávit obstrukcí oslíka a ukázat mu, že se jeho prasení jednoduše nevyplatí.
Nechcete udělit sdruženou cenu osel měsíce i soudkyni Kamile Beerové, která explicitně popisované týrání hodnotila jako zcela nevýznamné pošťuchování?
Soudruh idiot advokát zastupuje, ex tunc, i otce? On je advokát všech, anžto ví lépe, než oni sami, co chtějí a potřebují? To už je jako Korejská strana práce.
RSS kanál komentářů k tomuto článku