Důležité upozornění!

Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.

S poškozenou den po jejím útěku. To ani jeden z nás ještě netušil, že na Slovensku nemá oběť týrání žádná práva.

Měl-li kdo z vážených čtenářů vysoké mínění o slovenském právu a právnících a skutečný tristní stav těchto nenaznal ani z čerstvého rozsudku v případu Kočner, budiž mu stručně připomenuta kausa nezletilé, nyní jedenáctileté Dorotky, která utekla od matky, jež ji spolu s druhem denně bila, ze Slovenska do Prahy k otci. Ještě v den útěku, tedy 26. dubna 2020, za ni podal otec trestní oznámení slovenské policii, sboru slynoucímu naprostou neschopností, zato však příkladnou zkorumpovaností. Co se v řečené, právní stát nepřipomínající ani náznakem, zaostalé zemi dělo dál, předčilo ovšem i naše nejhorší očekávání.

Zhruba první měsíc policie v Trenčíně nečinila vůbec nic, podání se prý někde ztratilo a hledají ho. Když bylo jasné, že oznamovatel to tak nenechá, začalo formální vyšetřování, a poškozené byl ustanoven opatrovník, jistý Jozef Herbulák, advokát (či spíše, jak uvidíme, parodie na něj) se sídlem v Trenčíně. Že by opatrovník měl hájit zájmy opatrovance, je ovšem i na Slovensku pouze law in books. Ustanovený výtečník nejenže se ani neobtěžoval, aby se s poškozenou – mimochodem, dodnes policií nevyslechnutou – setkal anebo jí třeba jen zatelefonoval (přestože měl její adresu a telefon otce přímo v trestním oznámení ve spisu), ale když se na něj otec poškozené po více než čtyřech měsících od útěku obrátil se žádostí o informace, bylo mu stroze sděleno, že mu advokát o průběhu vyšetřování ani o tom, jak Dorotku zastupuje, nic nesdělí. Co slovenská policie činí, dobře činí, a nikomu do její zjevné indolence nic není – a nejméně ze všech pak jemu jako otci poškozené.

To arci notně rozzlobilo i mne a J. Herbulákovi jsem osobně zatelefonoval, snaže se mu vysvětlit, že když už žádné informace nechce poskytnout otci, měl by je dát aspoň samotné poškozené, arci se zlou jsem se potázal: nezletilá prý není v jedenácti letech dostatečně rozumově vyspělá, aby nějaké listiny obdržela, a hlavně, hrozí, že by je dala k disposici otci! Takže nic, nada, trhněte si paragrafem, sprostí Čehúni! My si do slovenských poměrů, které nám takto plně vyhovují, od nikoho mluvit nenecháme.

Povedenému opatrovníku nezletilé Jozefu Herbulákovi tak nemůžeme poděkovat za vše, co pro nezletilé týrané dítě učinil, jinak než udělením tradiční prestižní ceny tohoto blogu Osel měsíce, spojené s právem nosit oslí uši ve tvaru paragrafu. Blahopřejeme jemu i Slovenské republice, věříce, že si jej tam ponechají a nenechají jej uplatňovat tyto představy o advokacii a o vládě práva i u nás.

Ovšemže, stále zbývá naděje, že se věcí začne zabývat soud, který Herbuláka ustanovil, anebo že jeho nečinnost prošetří Slovenská advokátska komora, kterým budou podány příslušné podněty, avšak reálně úspěch neočekáváme. Slovensko je, bohužel, stále, aspoň pokud se práva týče, velice zaostalou východoevropskou zemí, které je lépe se zdaleka vyhnout. Ovšem to, jak je schopen praktikující právník ignorovat flagrantní násilí na dítěti a podporovat policii v tom, jak se všemožně snaží zamést trestní oznámení pod koberec, to námi tedy vážně otřáslo.

Komentáře   

+1 # K. 2020-09-09 15:03
Aj vaj, pane Pecino... Fotit se téměř v objetí s nezletilou, která dělá dlouhý nos na orgány a ještě to drze publikovat na webu, to by se jim mohlo vymstít.
Orgánové při vší své neschopnosti drží pospolu a kdo ví co jsou schopni vyfabulovat jen aby pomstili ponížení jejich stavu.
Až vás ve 3 ráno probudí zásahovka a pod namířenými samopaly budou zabavovat počítač a mobil aby je pak mohli několik let zkoumat na výskyt, řekněme, dětské pornografie, tak se nedivte....
Každopádně - šifrujte.
-1 # Filip_ 2020-09-09 20:26
To je jasné, že je to horší, než u nás. Ono v Uhrách byl život vždyck těžký, tam se outrpný vejtaz rušil později, a když v Rakousku už jezdily vlaky tažené lokomotivou, tak v Uhrách sotva budovali koněspřežku, a tak.

Ale vážně: je tam větší míra centralisace. Přestupky pořád projednává policajný zbor, jak za Husáka, zachovali prokuraturu, včetně vojenské a speciální prokuratury, takže, opět, centralisované řízení. Veškerou železniční dopravu tam objednává a platí stát, no a podle toho to na místních drahách vypadá. Centralisace má, samozřejmě, své výhody, například člověk zhruba ví, co může čekat. Ovšem pak je jednodušší cokoli ovládnout, politicky, mafie, spaghetti, černý knír...

Navíc, v Uhrách je mafie pořád prakticky stejná (jeden mafián má Wagon Slovakia, druhý mafián sedí na ZSSK = dohoda jistá, i když jsou služby drahé a stojí za třikrát nic bez chleba), u nás se alespoň střídá.

Daňo mi, svého času, otevřel oči. Exekutorů je tam ještě více, než u nás (přičemž Horní Uhry jsou menší takystát, na obyvatele i rozlohu), no a od Daňa je památná věta "Já som tady neni mama, já som tady exekutór!"
-3 # Tomáš Pecina 2020-09-10 08:36
Jsem asi zaujatý, ale Slováky mám tendenci dlouhodobě pohrdat, na rozdíl od Maďarů, které mám rád a kterých si vážím. Jistěže, není to universálně uplatnitelné, ale vesměs mi to tak dosud fungovalo. V každém Slovákovi proto nechtě vidím baču slezlého nejpozději v generaci prarodičů ze salaše. Tento exot arci k vyvrácení mého stereotypu asi nepřispěje.
+1 # Filip_ 2020-09-10 11:15
To je pravda, ono to, tak nějak, asi i je, tedy téměř, nikoli vždycky.

Ale exot - neexot, i exot má právo na spravedlivý proces, na to natočit si ouřad, kterak ouřaduje, no a tento exot natočil docela dost.
+2 # ... 2020-09-11 11:17
Na Slovensku jsem se nějakou dobu pohyboval, i nějaké ty lidi poznal. Schopné (ale bohužel i ty všehoschopné) lze potkat v Bratislavě, v Brně, ve Vídni a v Praze. Neschopní zůstali, kde byli. V Praze vždycky byla jistá šance narazit na vypatlaného idiota. Tak 10 %. V Bratislavě to bylo 25 %. Tím nelze říci, že by to tam nefungovalo vůbec, některé mé kontakty s tamní veřejnou mocí byly méně depresivní než kontakty s veřejnou mocí českou. Některé. Ale obecně je tam drtivá většina věcí skutečně horší. Ani do už Tater nejezdím, v Alpách je taky hezky, je to blíž, po lepších silnicích, je tam levněji, není tam nesmyslně zpoplatněné úplně všechno a nikdo neřeší nějaké nocování na kopci nebo to, jestli sejdete pět metrů ze značené cesty.
+2 # Behemot 2020-09-10 21:10
Nevim, esli je to nějakou tou že jako konkurencí, nicméně místní stádní dráhy mě nenutí do hipsterskejch kokotin, takže koupím lístek na většině stanic a když ne tam, tak bez přirážky ve vlaku. Dokonce, překvápko, sem si úspěšně koupil glejt v Opeře 12.18. Tak aspoň v tomdle při zase jedné cestě po polovine dekády jakýs-takýs zlepšení.

Zato konkurence, plná tupejch vomalovátek, fuj kam se ten hnůj propadl, tam sem se ani kloudně nedozvěděl, esli by mě tam vůbec pustili, kdybych chtěl lístek při nástupu - takže si můžou takový služby smotat do ruličky a zasunout do hnědé díry.

Občas je jistá zpátečnost i ku prospěchu věci, protože tak 9 z 10 novotin stojí akorát tak za víte co.
+1 # Filip_ 2020-09-10 22:07
V Horních Uhrách mají sice, vyjmenované skupiny obyvatelstva, vlaky zdarma, ovšem aby mohly jet vlakem zdarma, musí si "zakoupit" jízdenku zdarma ve stanici. To je úchvatná záležitost!

U nás, když má někdo nárok na přepravu zdarma na základě zákona a "nakupuje" jízdenku zdarma (dítě do 6-ti let, průvodce ZTP/P ...), tak může nastoupit, i v obsazené stanici, do vlaku a průvodčí mu "prodá" lístek za nula. V Horních Uhrách ne, kdyby to udělal, tak zaplatí přirážku za "koupi" jízdenky zdarma ve vlaku.

Takže, kdo chce cestovat zdarma, musí dojít na nádraží, s fotkou, a tam sobě vyřídit průkazku. Až má tu průkazku, tak na tu průkazku nemůže jet, ale musí si k ní "koupit" jízdenku zdarma.

Na některé vlaky je určitý konvolut míst zdarma s povinnou místenkou zdarma. Takže zákazník musí dojít na nádraží, "koupit" si jízdenku za nula euro a "koupit" si místenku za nula euro. Ovšem pokud je konvolut míst zdarma vyčerpán, tak má dvě možnosti: "koupit" si zdarma jízdenku na jiný vlak, nebo si koupit jízdenku, ovšem za tu už zaplatí normálně podle tarifu.

Když by cestující, který má průkazku, jež ho opravňuje k bezplatné přepravě, nastoupil do vlaku s povinnou reservací míst, ve kterém je možná přeprava zdarma, v obsazené stanici, no tak zaplatí nejen přirázku za to, že si "nekoupil" jízdenku zdarma v obsazené stanici, ale rovněž přirážku za to, že si ve stanici "nekoupil" místenku zdarma.

To by nevymyslel ani Sir Humprey Appleby. A Orwella by z toho jeblo.

Mne kdysi napadla taková šílenost, že bych se projel vlakem z Cieszyna, přes Zebrzydowice, Zwardoń, Skalité, Čadcu a Trzyniec zpátky do Cieszyna. Pominu-li obvyklou "spolupráci" ZSSK s dopravcem Koleje Śląskie, jako že polský vlak přijede do Zwardońa 15.00 a ZSSK odjíždí do čadce 14.58, a další jede až druhý den, tak na infolince KS mi sdělili, že odbavení na ZSSK jest niemoźliwe. Navíc Zwardoń je neobsazená stanice.

Našel jsem si, kolik by stál mezinárodní tarif, no jednoduše, za tři kilometry bych zaplatil tak patnáct euro, a za psa sedm padesát. Pak už bych se dostal na neobsazenou stanici ŽSR a průvodčí ZSSK by mne odbavil ve vlaku bez přirážky do Čadca Gr.

KS nemají problém mi prodat bilety do Zwardoň Gr., teda alespoň mi to na lince normálně potvrdila, že v podstatě žádný problém. A ty jízdenky jsou tam velice levné. Tak jsem zavolal na infolinku ZSSK. To jsem neměl dělat.

První věc bylo pařeznici vysvětlit, co že vlastně chci. A ne, jazyková bariéra za tím rozhodně nebyla, já slovensky umím. Až jsme se dostali přes rady a la, jestli bych si nemohl tu jízdenku zajet koupit do Žiliny, nebo do Čadce, tak si to potřebovala "promyslet". Pak mi sdělila, že, z Bratislavy, volala přímo do Čadce, tam si nechala zavolat nějakého průvodčího, který do Zwardońě jezdí a zeptala se ho, jak to tam teda dělají.

No jednoduše: poněvadž nebudu mít jízdenku ze Zwardońě, tak i když Zwardoń je neobsazená stanice, tak je to nezajímá, poněvadž to není stanice ŽSR. Výhodou by bylo, že bych úsek Zwardoń - Zwardoń Gr. jel zdarma, poněvadž oni neumí prodat jízdenku na polský úsek. Ovšem Skalité Gr. - Skalité-Serafínov bych zaplatil s přirážkou za nástup v obsazené stanici bez jízdenky nejen já, ale i pes. Takže by to samotné jízdné vyšlo o něco levněji, řekněme tak na deset euro dohromady, no ale k tomu ty dvě přirážky, takže výsledná částka byla dražší, než normální mezinárodní jízdenka koupená u ČD, nebo na kase PKP IC.

Dodneška nevím, jak mi mohou účtovat přirážku za nástup v obsazené stanici bez jízdenky, a už vůbec nechápu, jak mohou účtovat přirážku k dovoznému za zavazadlo (pes je tarifně považován za zavazadlo), když tam žádná obsazená stanice není. Ona mi to nebyla s to vysvětlit. Jako prostě to tam tak mají, ona sa ich pýtala, a hotové. Jako že to není úplně OK, to jí nebylo lze vysvětlit.

Mají to blbě. Ona je pravda, že pokud má cestující jízdenku do hraničního bodu, tak u uherských drah zaplatí tu přirážku. A správně tedy tu úplně velkou, což je něco přes tisícikorunu za osobu, psa, kolo, tašku, všecko. Ovšem ze Zwardońě, anžto je to neobsazená stanice, by mne měli být s to normálně ve vlaku odbavit bez přirážky, nějakou tarifou pro malý příhraniční styk, která je ještě levnější, než normální tarif. Ovšem riskovat, že tam potkám pologramotného malamuta, který mi naúčtuje 2 x 40 euro přirážku, a když nebudu mít, tak mne vysadí v poli a zavolá na mne negramotný policajný zbor, se mi opravdu nechce. Ten zážitek nechci mít.

Takže u nich mne nepřekvapí vůbec nic.
0 # Behemot 2020-09-10 22:28
No jo, mě stačila jedna cesta od Brünnu do Phy, akorát dyž začli zas buzerovat s náhubkama v podzemce (protože zatímco v narvaným vlaku, busu ani jinačí povrchové socce se nedělo vůbec nic, samozřejmě, tak v podzemce ty odpadávající mrtvoly zřejmě nabírali rovnou nakladačem; pak ze dne na den začaly odpadávat mrtvoly i v povrchové dopravě, tak uf, eště, že sem to stihl). Opět jsem si ověřil, proč tímhle nejezdím a jakou ohromnou svobodu člověku dávají prostředky IAD.

Akorát blbý je, že jsem si právě další koráb potřeboval vyzvednout až tam. Kdyby aspoň ti blbci neprodali frantíkovskejm hipsterům Spolujízdu - to bývaly časy. Ten nynější hnus jim, nepřekvapivě, používá zlomeček původního počtu uživatelů, a další alternativy jsou všechny mrtvý.

Co se týče socky obecně, no, kluci se nedokážou domluvit ani u nás v rámci krajů, aspoň podle toho shitstormu, co jsem zaznamenal když spouštěli ten jejich novej supr systém. (někdy loni, předloni?)

Takže čekat, že se východňári domluví s pšonkama, co byste chtěl? Možná přece jenom na těch průpovídkách, že civilizace končí kousek za Phou, něco bude. Občas mám dojem, že teda začíná spíš za hranicí naší hvězdné soustavy, ale…
+1 # Michal Kováčik 2020-09-11 10:48
S tou jazdou do Poľska netuším ako to je, ale bezplatnú prepravu chápeš zjavne nesprávne. Deti do 6 rokov nepotrebujú vôbec žiadny lístok a sprievodcovia osôb so ZŤP-S asi tiež nie, ale z tarify som to celkom nepochopil (nikdy som to nepotreboval).

Termínom "bezplatná preprava" sa chápe predovšetkým populistické opatrenie, ktoré poskytuje (v rýchlikoch a iných vlakoch vyššej triedy kapacitne obmedzenú) prepravu zdarma (a kamkoľvek v SR) pre všetkých žiakov, študentov a dôchodcov; a to pokiaľ viem v ČR nie je vôbec.
0 # Pepek Vyskoč 2020-09-10 07:42
Dorotce přeji vše nejlepší. Na svůj věk vypadá dospěle. Ten dlouhý nos byl ale ještě předčasný. Jak patrno z vývoje její kauzy, matička měla ještě tolik bolševicko-feministické drzosti, že se odvolala a stání máte 22. 9.. Je vidět, že když bolšáni chtějí, věci jdou rychle. Doufám, že Dorotka u odvolacího soudu sehraje svůj part na jedničku a zejména připomene kníratým feministkám na soudní stolici jednak to, že je taky žena a také, že případná extradice na Slovensko je vzhledem k jejímu tuhému odporu zcela nevykonatelná i kdyby jejich feministické slepičí mozečky stokrát chtěly, protože ona na Slovensko zpátky za týrající matkou v žádném případě nepůjde.
Vraťme se ale ke slovenskému oslovi. Nebylo by lepší, kdyby mu Dorotka poslala předžalobní výzvu, ve které bude listiny o jeho zastupování vyžadovat a případně kdyby se střihla nějaká ta informační žalobička, aby oslík zaplatil nějaké ty soudní výlohy? Mimochodem, jak soudruzi ze slovenské AK budou zdůvodňovat skutečnost, že oslík, přestože svoji mandantku ještě neviděl, tak už tvrdí, že nemá dostatečnou psychickou vyspělost? Má Dorotka české občanství? Nemůže oslíka žalovat v České republice? Podle mých zkušeností je třeba se nenechat otrávit obstrukcí oslíka a ukázat mu, že se jeho prasení jednoduše nevyplatí.

Nechcete udělit sdruženou cenu osel měsíce i soudkyni Kamile Beerové, která explicitně popisované týrání hodnotila jako zcela nevýznamné pošťuchování?
0 # Tomáš Pecina 2020-09-10 08:33
Advokát tvrdí, že proto, že je opatrovníkem, činí všechny úkony za Dorotku on sám, z čehož logicky vyplývá, že by se musel i sám za neposkytnutí informací zažalovat. Logika slovenského primitiva, ale nedivil bych se, kdyby mu to vyšlo; vždyť i soudci by byli Slováci.
0 # Filip_ 2020-09-10 11:20
To je zajímavá logika, silně lidově demokratická. Podá soudruh advokát i, sám na sebe, stížnost a trestní oznámení?
0 # Tomáš Pecina 2020-09-10 12:13
Těžko soudit, ale když mi slovenský imbecil vysvětloval, že otec nemá žádná práva, a všechna má on, byl hodně komický.
+1 # Filip_ 2020-09-10 17:53
Menší stát, menší půllitr, méně idiotů, ovšem zato jsou více vidět, poněvadž je méně funkcí, proto více idiocie na jednotku funkce.

Soudruh idiot advokát zastupuje, ex tunc, i otce? On je advokát všech, anžto ví lépe, než oni sami, co chtějí a potřebují? To už je jako Korejská strana práce.

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v pravém sloupci dole)