Důležité upozornění!

Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.

Každý policejní sbor potřebuje silné osobnosti, které slouží jeho členům jako ideál a vzor, optimálně vzor nedostižný. Někdy to, pravda, s takovými osobnostmi nekončí nejlépe, ale to už jsou takříkajíc provozní risika…

V případě Městské policie hl. m. Prahy je takovým vzorem již roky Miroslav Stejskal: muž, v němž se ve vzácné symbiose, jež bývá k vidění snad už jen mezi policisty, snoubí kritický nedostatek intelektu s ještě kritičtějším nadbytkem sebevědomí. Měl jsem s tím dobrým mužem tu čest někdy kolem r. 2002, kdy na mne podal – arciže bez úspěchu – trestní oznámení pro pomluvu.

Dnes ovšem stojí před soudem Stejskal, za jednání, v jehož rámci strážník prohlásil mobilní telefon za zbraň takového stupně nebezpečnosti, že se ji rozhodl poškozenému odebrat. O průběhu hlavního líčení referuje D-FENS, my se ovšem nemůžeme ubránit dojmu, že zde opět kdosi v taláru nepochopil princip subsidiarity trestní represe. Za to, co Stejskal učinil, totiž bohatě postačuje vyhodit ho od policie, trestní stíhání je vyhrazeno tak případům závažného narušení společenských vztahů, že není jiné cesty – a o tento případ se tu zjevně nejedná.

Je to dost podobná situace jako u affairy Nagyová, Páleník a spol.: i tam postačovalo všechny zainteresované propustit ze státní služby a zbytek ponechat orgánům k tomu příslušným, v daném případě např. rozvodovému soudu. Jenže když ono je stíhat tak lákavé, mediálně vděčné, prostě sexy; že, Jene Petrásku, Zdeňko Galková a další, na vlně justičního populismu se vezoucí státní zástupci?

Komentáře   

+1 # Daniel Piterka 2018-05-12 02:49
Mýlíte se, odebere-li ozbrojená pěst režimu občanu mobilní telefon pod nějakou přiblblou záminkou, zabrání mu ve zdokumentování případného policistova protiprávního jednání a vlastně jedinému způsobu, jak takové jednání prokázat- to je vysoce společensky nebezpečné.
+1 # Ema 2018-05-12 08:59
Což se poslední dobou děje prý poměrně často. Někdo si začne natáčet mobilem služební zákrok, kontrolu vozidla apod. a je orgánem vyzván k zanechání jednání a odložení mobilu, protože příslušník se cítí ohrožen a obává se, že mobil bude použit jako zbraň. Nezapomene dodat, že pokud neuposlechnete, bude proti vám použito donucovacích prostředků. Takto příslušníky instruují jejich velitelé hromadně, ve snaze zabránit nahrávání kontrol a zákroků. Co s tím? GIBS to samozřejmě smete ze stolu.
0 # 1ac0 2018-05-12 13:32
lenze ako ho vyhodit od policie bez odsudenia?
+1 # Petr 2018-05-16 13:50
Při dnešní úrovni audiovisuální eletrotechniky a její miniaturnisace by řešení bylo hračkou pro děti, kdyby se chtělo. Ne občan, ale policista, ne mohl, ale za zákona musel každý zákrok natáčet. No a zákrok, který by nebyl natočen, třeba proto, že v uvedený okamžik měla technika nááááhodou poruchu, skoro jakoby se nestal. O jakémkoli svědectví od policistů o něm, nepodložené nahrávkou, by se ze zákona předpokládalo, že je nepravdivé, to by byla jednou alepoň užitečná presumpce. (Máš nahrávku? Nemáš. Tak ti automaticky nevěřím ani dobrý den)
Vůbec si ale nemyslím, že bych na tohle přišel sám, je to tak jednoduché, že to už muselo určitě napadnout mnoho jiných přede mnou.

Hezký den

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v pravém sloupci dole)