Důležité upozornění!

Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.

Když vzal Okresný súd v Prievidzi dvanáct aktivistů hnutí Greenpeace, kteří obsadili těžní věž dolu Hornonitrianských baní v Novákoch, do vazby, ozvala se na jejich obranu snad celá levice; v Praze se má v pondělí konat i demonstrace před slovenskou ambasádou v Praze. Pojali jsme úmysl se jí rovněž zúčastnit, a to na podporu slovenského soudu.

Věc se má totiž tak, že těžní věž hlubinného dolu není jen tak ledajakým plakátovacím místem, ale mechanismy, které jsou na ní instalovány, umožňují provoz důlních výtahů: jedná se zejména o lanovice a lanové kotouče, což jsou ty obrovské kladky tvořící imposantní kulisu každého dolu. Jestliže se na věž dostanou nepovolané osoby, nelze než provoz výtahu zastavit. Výtah je přitom jedinou cestou zajišťující spojení mezi důlními patry a povrchem. Nehrozí jen přerušení těžby, ale obsazením těžní věže jsou bezprostředně ohroženy životy a zdraví horníků.

Umíme si proto představit, že neakceptovali-li aktivisté požadavek přijetí závazku nepokračovat v blokádách hlubinných dolů, rozhodl soud s přihlédnutím k nebezpečnosti jejich jednání správně a zcela v souladu se zákonem je vzal do předstižné vazby.

Komentáře   

-6 # Francis Bacon 2018-12-04 14:06
Tak je prý propustí. Právní stát — zatlačí na orgány a hned je vše jinak.
-2 # Miloslav Ponkrác 2018-12-05 06:41
Už jsou dávno propuštěni: zpravy.aktualne.cz/.../...

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v pravém sloupci dole)