Důležité upozornění!

Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.

Kdysi, ledva odrost roběcím střevíčkům, nechtěl jsem být ani fysikem, ani právníkem, nýbrž, pokud moje paměť sahá, strojním inženýrem, neboť mne v té době nesmírně fascinovaly nejrůznější stroje, strojky, soustrojí a jiná mechanická ústrojí, jež jsem, disponuje již tehdy myšlením spíše analytickým než praktickým, s mimořádným zápalem rozebíral (a ne vždy pohříchu zvládl opět smontovat do funkční – a často arci ani ne vnějškově původnímu stavu se uspokojivě blížící – podoby).

Přesto se mi, ve věku nějakých 10–11 let, dostalo do ruky české vydání tří perry-masonovek Erle Stanley Gardnera, jež jsem s velkým zájmem přečetl. Jedním z těchto příběhů byl The Case of Velvet Claws, z něhož si dodnes pamatuji, jak Perry Mason u soudu zápasil se státním zástupcem Hamiltonem Burgerem, který dosáhl positivní rekognice určité osoby tak, že svědkyni policisté ukázali fotografii osoby, již hodlali usvědčit, a protože si svědkyně podobu zafixovala, při rekognici v ní poznala pachatele.

Přesně ten samý trik použili policisté vyšetřující útok na tenistku Petru Kvitovou: aniž by se kdokoli, nejméně pak obhájce obviněného, nad takovým postupem pozastavil, tenistce dlící kdesi na turnaji v Paříží nejprve ukázali fotografii vytypovaného – s velkou pravděpodobnosti nikoli skutečného – pachatele, a po jejím návratu do České republiky pak s velkou slávou uspořádali rekognici, při které Kvitová danou osobu poznala. Což, ve spojení s positivním výsledkem methody pachové identifikace, představuje tak silnou důkazní kombinaci, že nepachatel nebude mít šanci u soudu se obhájit.

Pro blba-obhájce, jakmile zjistíme jeho jméno, máme v redakci připravenu Cenu Karla Čermáka, jíž dekorujeme zvláště kvalitní a následováníhodné výkony v oblasti trestní obhajoby, provedené přesně v souladu s představami České advokátní komory.

Komentáře   

+4 # honza 2018-06-14 21:06
Geniální postup. Ale já to říkal už v případu Nečesaného, kdy ho ta kadeřnice prý najednou poznala. No bodejť, vždyť Nečesaného přece pozná každý, kdo se někdy podíval na televizi nebo na internet.
+3 # 1ac0 2018-06-15 00:06
kadernicka sa zazracne rozpomenula po navsteve vysetrovatela pripadu u nej doma.
0 # Borek Soukup 2018-06-15 00:19
Jakkoli si myslím, že Tempus trefil do černého, je to jen můj subjektivní pocit. Popsaný postup policie by měl vést k neuznání rekognice před soudem, což je úkol pro obhájce.
+6 # kK 2018-06-15 14:16
Předně je úkolem soudu pozouzení vhodnosti a síly důkazů, bez ohledu na úroveň obhájce či SZ, v této roli však evidentně (někteří) čeští soudci programově a cíleně selhávají.
+3 # Tomáš Pecina 2018-06-15 14:28
Citace:
Jakkoli si myslím, že Tempus trefil do černého, je to jen můj subjektivní pocit.
Jsem opačného názoru, k němuž mne vede genese obviněného, který měl být rozpoznán podle identikitu.
0 # a 2018-06-15 17:31
Odkud je informace, že policajti fotku "pachatele" Kvitové dopředu ukázali?
0 # 1ac0 2018-06-17 16:33
v tom odkazovanom clanku to mate.
+1 # ACAB 2018-06-15 19:21
Fízlíci zase ukázali svoji udatnost a čilost vůči starším manželům dnes (hned několikanásobné obvinění) v Kobylí na Břeclavsku, kteří díky svému bezskrupulóznímu synáčkovi a dementní formalistické justici skončí na ulici, resp. v kriminále. Synáček si rodiči darovaný dům prodal, shrábl peníze, a rodiče pro dobrotu na žebrotu, exekutory na krku, a zřejmě státní zabezpečení v kriminálu. K zblití. Teď si můžou aspoň podat žalobu na výživné vůči synáčkovi dle paragrafu 910 občanského zákoníku.
+1 # Mr. No 2018-06-17 23:46
Procesní ekonomie postavená na hlavu, jde-li o to se sprostým pozdezřelým rychle "vydrbat".
Neuvěřitelné, až NSS na kasační stížnost reaguje vstřícně, předchozí instance vesele rozhodují zjevně nezákonně a Ústava se ignoruje.
Bonus k popukání: "... Vzhledem k tomu, že s řidiči těchto vozidel policisté vůbec nepřišli do styku a přitom oba shodně vypověděli, že viděli vozidlo stěžovatele na železničním přejezdu předjíždět, vyhodnotil správní orgán jejich výpověď jako věrohodnou a objektivní, neboť dle jeho názoru není důvodu se domnívat, že by tito policisté měli zájem na postihu neznámých řidičů. ..". :-D
Ref: nssoud.cz/files/SOUDNI_VYKON/2010/0080_5As__100_20111130034024_prevedeno.pdf
Via: dfens-cz.com/jak-se-sbiraji-carky-na-zeleznicnich-prejezdech/

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v pravém sloupci dole)