Důležité upozornění!

Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.

Lukáš Nečesaný byl dnes Vrchním soudem v Praze pravomocně zproštěn obžaloby (díky Janu Šináglovi máme k disposici zvukový záznam celého dnešního veřejného zasedání: [1], [2]). Předseda senátu, člen předlistopadové komunistické strany Jiří Lněnička konstatoval, že procesní úprava jeho senátu neposkytuje jinou možnost než protahovat řízení, o němž sebekriticky uznal, že není právě krátké (to je arci povzbudivé: březnového Osla měsíce dostane soudkyně, podle níž je – pro účely odepření náhrady poškozenému – ještě přiměřená doba téměř devíti let), a zbaven možnosti měnit senát u soudu I. stupně tak dlouho, až dosáhne kýženého odsuzujícího rozsudku, vrchní soud kapituloval.

K tomu lze snad jen zopakovat, že jedinou cestou, jak reformovat justici, bylo všechny soudce, které nám komunistický režim zanechal, doživotně zbavit taláru, protože dobře a odpovědně soudit sami od sebe nezačnou: je nám líto, že to musíme formulovat tak pregnantně, ale jednou morální zmetek, navždy morální zmetek.

Komentáře   

+10 # Libor 2019-03-27 23:23
Tak trochu přemýšlím, zda by neměl být kárně stíhán předseda odvolacího senátu, který při vyhlašování rozhodnutí nahlas řekne, že své rozhodnutí sám považuje za špatné a že vlastně zprošťuje obžaloby vraha.

Skoro bych řekl, že takový stupidní komentář, který si měl nechat pro sebe, "ohrožuje důvěru v nezávislé, nestranné, odborné a spravedlivé rozhodování soudů"...

PV
-4 # Mirek Vorlický 2019-03-28 07:23
Ano, to je ono. Žádný soudce se nemá/nesmí ke kauzám vyjadřovat jinak než prostřednictvím svého soudního rozhodnutí. To by si ale svého postavení a svých povinností ve společnosti musel vážit.
+1 # Tomáš Pecina 2019-03-28 07:34
Žádný soudce se nemá/nesmí ke kauzám vyjadřovat jinak než prostřednictvím svého soudního rozhodnutí.

Patrně vám ušlo, že právě to Lněnička učinil; jde o pasáž z ústního odůvodnění usnesení, nikoli z rozhovoru pro media.
+1 # Mirek Vorlický 2019-03-28 12:21
To mi opravdu ušlo. Pak se ale domnívám (ref. dnešní deník Právo, strana 5), že soudce Lněnička (za soudní moc) to řekl správně; zestručním: ,,děláme to špatně". S tím se dá jen souhlasit, a soudce L. má za to být kárán??!

Co se týče reformy justice: soudce musí být zcela neutrální a musí být tak chápán. Na druhou stranu se nedomnívám, že zbavení KSČ soudců taláru může něco vyřešit. Problém české justice je mnohem hlubší a netýká se jen soudců. Dnešní soudci jsou jen důsledek, ne příčina.
0 # Kamil 2019-03-29 06:18
Může být vůbec někdo zcela neutrální? Myslím si, že z lidské podstaty je toto zcela vyloučeno. Hlavní rozdíl mezi soudci a námi ostatními je v tom, že se soudci naučili lépe "neutralitu" předstírat. Z toho pak plynou takové ty drobné rozdíly, jako že za stejnou věc vás jeden zprostí viny a druhý vám dá 10 let.
-1 # Mirek Vorlický 2019-03-29 09:02
k Kamil 6:18, 29.3.2019

Ano, nelze být zcela neutrální, jde ale o to, neutrálně - tedy objektivně ve smyslu spravedlnosti, práva a pořádku - rozhodovat.
To ale nejde snadno, a proto musí soudní moc mít hierarchii pro rozhodování, tedy stupně se zvyšující se autoritou - ne jen články jak v ČR - aby soudní pře měla předem určený konec, kterým její základní premisa může být naplněna.

Představitelům ,postkomunistického´ režimu se podařilo vytvořit ve společnosti náladu bezbolestného přechodu ze zločinu do demokracie. Tato chiméra jí byla nadšeně přijata a protože jsme se z toho zatím nepoučili, jsme stále překvapováni jejími výsledky.

Konečně, soudci každé dem.společnosti jsou z ní a jí jejím prostřednictvím volených zástupců vybíráni. Je jistě zřejmé, že svojí kvalitou se z ní nemohou vymykat.
0 # Tomáš Pecina 2019-03-28 07:52
Pochopil jsem, že za "špatné" označuje rozhodnutí soudu I. stupně, nikoli své vlastní.
+1 # Libor 2019-03-28 10:19
TP:
ne. On řekl, že oni jako odvolací soud museli vydat špatné rozhodnutí kvůli procesní situaci, kterou navodil soud prvního stupně. Za špatné nicméně považuje i jejich vlastní rozhodnutí, resp. výsledek trestního řízení, který toto rozhodnutí vyjadřuje.

Či lépe řečeno: v zásadě konstatoval, že obžalovaný je vinen, ale "museli" vydat zprošťující rozhodnutí, protože se jim to nechce vracet.

PV
+1 # Neocon 2019-03-28 13:11
Zpravidla mate excelentni odhad-tedy, ocekavate, jenom Vas tip, ze rodina LN dostane odskodneni v radech jednotek, ci desitek milionu Kc?
+1 # Tomáš Pecina 2019-03-28 13:15
Můj odhad: Dostane náklady obhajoby, 1 000 Kč za každý den výkonu trestu a cca 150 tisíc za průtahy, takže dohromady něco kolem milionu.
0 # Neocon 2019-03-28 13:26
Tak to jsem necekal, tak malo-diky za odhad, uvidime.
+10 # Petr Jarolímek 2019-03-28 09:54
Vznikl problém - "na svobodě nám běhá vrah" - resp. tedy skutečný pachatel toho TČ. Předpokládám, že vyšetřující orgány nebudou vyvíjet nijak přehnanou aktivitu v jeho dopadení. Možná takové vyšetřování budou přímo sabotovat - protože by vznikla velmi zajímavá situace, pokud by dopadly skutečného jiného pachatele a potvrdily tím, že celé předchozí vyšetřování bylo vedeno diletantsky či záměrně chybně.
+5 # Josef Novák 2019-03-29 00:05
Klidek, takovych zrejme beha na svobode vice. Nevinnych take nebude sedet uplne malo. Co mne znepokojuje spise je fakt, ze OCTR jsou i pres ty prosakujici excesy uplne v klidu.
+4 # Vena 2019-03-29 07:09
Podle orgánů je vrahem zlotřilý Nečesaný, na tom se shodlo 6 z 15 soudců.Přece nemohou za to, že Ústavní a Nejvyšší soud to vidí jinak..Mne spíše upřímně vyděsilo, že, dle Vrchního soudu, každého jiného by při stejné důkazní situaci poslal sedět. Soud tedy připustil, že nerozhodl nezávisle, nestranně a podle svého přesvědčení, neboť musel uposlechnout Ústavní soud. Přitom sám kritizoval soud I. stupně, že se řídil názory Nejvyššího soudu.
+7 # občan 2019-03-29 11:10
Jušta a jeho tým budou vracet prémie?! Tu budou smutné Vánoce. Až najdou osobu jejíž DNA bylo za nehty kadeřnice, pak teprve budou mít pravděpodobného pachatele.

Česká justice opět prokázala, že její zmetkovité a zločinné rozsudky nelze brát vážně. Kolik poničených lidských osudů zůstává za českým justičním terorem každý rok, celkem?

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v pravém sloupci dole)