Důležité upozornění!

Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.

Na Internetu i mimo něj právě probíhá další z pokusů o státní převrat; předchozí díly tohoto seriálu, známé jako televisní krise a Kubiceho zpráva, byly neúspěšné, naopak sarajevský atentát a Nagyovágate ke kýženému pádu vlády vedly.

Velmi pravděpodobně neúspěšný bude i tento pokus, moc Andreje Babiše nad státními orgány je už příliš silná a jinak než porážkou ve volbách ji oslabit nelze. Právně je věc zajímavá hned z několika aspektů.

Na prvním místě je tu zveřejnění videa natočeného skrytou kamerou v Ženevě. To je postup, který umožňuje občanský zákoník v § 89: jde o známou zpravodajskou licenci. Ovšem v § 90 zákon výslovně stanoví, že zákonný důvod k zásahu do soukromí jiného nebo k použití jeho podobizny, písemnosti osobní povahy nebo zvukového či obrazového záznamu nesmí být využit nepřiměřeným způsobem v rozporu s oprávněnými zájmy člověka. Což je podmínka, jejímž splněním si rozhodně nejsme jisti.

Ze všech okolností je zřejmé, že Babiš junior je osobou, které hrozí nebezpečí ze strany organisovaného zločinu navázaného na jeho otce, a zveřejnění záznamu může toto nebezpečí zvýšit. Nemusí se jednat přímo o fysickou likvidaci, ale např. o trvalé ovlivnění psychiky silnými psychofarmaky – chemickou lobotomii.

Dalším aspektem je údajný únos juniora do Ruska a poté na Krym. Ten, jakkoli se jeví divokou konspirační theorií – v čemž souhlasíme s Milošem Zemanem – není prima facie prost logiky. V klecanském psychiatrickém zařízení bylo sice možné Babiše držet po neomezenou dobu, ale nebyl tam v bezpečí před policií a jeho výpověď je bezpochyby něčím, čeho se Babiš senior děsí. Stejně tak nepřicházelo v úvahu umístění v Evropské unii, odkud si vyšetřovatelé mohli Babiše vyžádat na základě eurozatykače, a ani ve Švýcarsku, protože tam by nebylo snadné vyloučit možnost, že se junior obrátí na policii; nezapomínejme, že jde o švýcarského občana. Rusko je tak jednou z mála možností, kde šlo Babiše věznit bez risika. Z těchto důvodů se kloníme k názoru, že k únosu skutečně došlo, a že do Švýcarska k matce junior před svým otcem uprchl.

Za třetí, nejpozoruhodnější událostí a evidentní chybou v Matrixu je odstoupení psychiatričky Dity Protopopové ze zastupitelstva Prahy 8. Tento akt, který je v přímém rozporu s premierovou versí (syn je nemocný, všude jezdil dobrovolně), by mohl vést k dalšímu vývoji: Protopopovová může být v tuto chvíli dalším člověkem, který má panický strach o život, a třeba se rozhodne s orgány činnými v trestním řízení spolupracovat. Uvidíme: že Andrej Babiš senior je gauner, který se neštítí ničeho, víme roky, a kausa Únos rozhodně není v rozporu s jeho předchozími akcemi.

A abychom přispěli svým pětníkem, díky systému, který jsme se zavázali dočasně nejmenovat, máme dokument související s hospitalisací Andreje Babiše ml. v havlíčkobrodské psychiatrické léčebně. Rejstřík L znamená, že pravděpodobně půjde o návrh na souhlas s nedobrovolným držením ve zdravotnickém zařízení, a § 50 odst. 2 OSŘ je náhradní doručení. Více zjistit neumíme, detence se v infoSoudu neevidují. O dokumenty z tohoto spisu si arci můžeme napsat, i když nepochybujeme, že Babišův ministr Kněžínek se u postará o jejich utajení – k tomu tam přece byl jmenován.

Komentáře   

+4 # Libor Petříček 2018-11-15 10:36
Ach jo. Je mi z toho nevolno.
Mě na tom zaujalo to, kromě zmíněných a zjevných údajů, že na trestní věci pana premiéra - údajně, zdráhám se tomu uvěřit - pracuje jen jedna osoba.
Je-li tohle pravda, nechť odejdou do propadliště dějin krajský ředitel policie, policejní ředitel i ministr vnitra.
Na každou "kravinu" se škodou řekněme 20M či 50 M a vyšší se sestavují policejní týmy a tady, kde je stíhán premiér je vyšetřovatel "sám voják v poli"? To je prostě sabotáž, v literárním slova smyslu a kdo ví, zda ne i v trestněprávním smyslu?!
No, ale nepřekvapuje mne to.
Nepochybuji o tom, že to byl právě tento "sám voják v poli", kdo asi dal info o Babiškovi ml. novinářům paní Slonkové a panu Kubíkovi. Podle mne se na to už nemohl dívat, sám s tím nic nezmohl, tak dal věci "nový impuls".
Jak už jsem uvedl, to je na demisi krajského policejního ředitele, policejního prezidenta, ministra vnitra a samozřejmě i pana premiéra.
LP
+1 # Tomáš Pecina 2018-11-15 14:23
Domnívám se, že adresa byla ve spisu, který studovali členové sněmovního výboru, a dát adresu Slonkové mohl kdokoli z nich. Anebo někdo z BISky, jak odpovídá předchozím případům, kdy Slonková něco "vyšetřila".
+2 # Libor Petříček 2018-11-15 17:41
... Ano, tak to jistě mohlo být.
Přesto si myslím, že to "pustil" vyšetřovatel, což mi dnes potvrdila agentura JPP ("jedna paní povídala"). (:-))
Já jsme se dnes k jednomu, shora zmíněnému aspektu věci, vyjádřil. Zde je odkaz:
pirati14.cz/clanky/babis

Pokud to odporuje pravidlům Vašeho webu, prosím o smazání. Pokud nikoliv, budu potěšen, když mi na to někděo napíše svůj názor. Ta "sabotáž" vyšetřování je tak zjevná, že mi přijde až neuvěřitelná. Rád bych se mýlil, a dozvěděl se, že na cause pana premiéra 24 hodin denně pracuje tým 20 lidí...
0 # Jan Vomáčka 2018-11-15 18:30
A jak to JPP může s jistotou (po)tvrdit? Pochlubil by se s tím vyšetřovatel někomu? Myslet si můžeme kdokoliv cokoliv.

Mě by jen zajímalo, kolik škody daňovým poplatníkům přinese vyšetřování (náklady) těch 54 unijních milionů? Pokud se volá po týmu 20 lidí, tak to máme tak 30 milionů Kč ročně jen na platy...

Co se vlastně vyšetřuje?
+3 # Tomáš Krystlík 2018-11-15 10:45
V civilizovaných zemích platí pro politiky presumpce viny. Dotyčný odstupuje neb do vyšetření případu nemá dostatečný morální kredit pro výkon politické funkce. Že se tak v ČR neděje, je způsobeno absencí politické kultury. Pak ať se Češi nediví, že se na ně dívá civilizovaný svět skrz prsty.
+2 # Libor Petříček 2018-11-15 12:12
Já v principu souhlasím.
Ale bych byl opatrnější v tvrzeních typu "v civilizovaných zemích platí pro politiky presumpce viny".
Itálie - Berlusconi například.
Samozřejmě je otázkou, zda počítat Itálii mezi "civilizované země"...

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v pravém sloupci dole)