Důležité upozornění!

Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.

Který úřad v této zemi je nejzkorumpovanější? Transparency International takový žebříček nevede, a nemají ho prý ani celorepublikové útvary policie pro boj s tímto druhem kriminality (jistě by tam samy dosáhly poměrně slušného výsledku), arci možná se nezmýlíme, když odhadneme, že jím je zájmové sdružení telekomunikačních operátorů mylně nazývané Českým telekomunikačním úřadem (ČTÚ). S ním vedeme spor o polohy základnových stanic mobilních sítí (BTS). V prvním kole, jak víme, jsme se dozvěděli, že informaci dostat nemůžeme, protože bychom zjistili identitu operátorů (ta je tajná); totéž následně potvrdil i předseda ČTÚ.

Celí rozesmutnělí, že kdo jsou tři mobilní operátoři působící v České republice, vědět nikdy nebudeme, rozhodli jsme se před podáním správní žaloby pro mezikrok, a požádali jsme znovu o tutéž informaci, avšak tentokrát s výslovným vyloučením informací o identitě operátorů.

Nebudeme čtenáře napínat, i tentokrát máme smůlu. Z rozhodnutí mj. vyplývá, že operátor, který dostane licenci, si smí postavit BTS, kdekoli chce, aniž by byl povinen cokoli úřadu o jejich polohách a sítích, které na nich provozuje, sdělovat. V této zemi je, pravda, možné ledacos, ale přece jen se zdráháme uvěřit a proto prosíme, vyskytuje-li se mezi čtenáři nějaký odborník na telekomunikace, aby nám naši zpupnou a úřaduprotivnou (něm. amtswidrig) hypothesu, že tomu tak není, potvrdil.

Komentáře   

0 # Michal Bláha 2018-11-05 10:41
S tim, zda CTU ta data ma ci nikoliv nepomohu, ale komunitne ziskana data o BTS jsou zde: www.gsmweb.cz/mapa/
-1 # Leo Tydlitát 2018-11-08 19:18
Ano.

Plánované/spouštěné BTS, avizované bez rozlišení operátora z webu ČTÚ ( digi.ctu.cz/lte-zp/ ), jsou potom demaskovány zde: dira.v.pytli.cz/gsmweb/stats.php.

Podkladem pro rozlišení BTS je právě zmíněná mapa ČTÚ, z níž lze data o operátorech získat ze zdrojového kódu (nebo tak nějak)..
0 # Pavel 2018-11-05 14:28
Ano, je tomu skutecne tak. V zadosti o prideleni kmitoctu se specifikuje uzemi na kterem se predmetne kmitocty budou pouzivat (to je za ucelem nejake koordinace/ruseni mezi uzivateli pridelenych kmitoctu). V ramci tohoto uzemi a parametru pridelu (napriklad maximalni vykon stanic, sirka kanalu apod) si s nimi ten kdo je ma pridelene muze nakladat jak uzna za vhodne.

Ostatne o prideleni kmitoctu muzete pozadat i vy nebo ja, je to ponekud administrativne narocne, protoze v zadosti musi byt nejak specifikovano co a jak pomerne technicky, ale lze to. Jestli se dobre pamatuji, stavalo to neco jako 500 korun za kmitocet a mesic, dle rozlohy uzemi (ergo kolikrat to muzou prodat).

Zda ovsem operatori rikaji dobrovolne CTU kde maji svoje zakladnove stanice netusim, je mozne ze ano, zda se mi to ale podivne a nepravdepodobne.
0 # PJC 2018-11-05 19:45
Zeptam se blbe, kdyz potrebuje policie nekoho zamerit ("triangulovat"), jak se to dela? Neni k tomu potreba znat polohu BTS? Pokud ano, kdo schranuje data? Policie asi ne, nebo ano? Co kdyz to potrebuje jina slozka nez PCR? Nebo je to prace operatoru, kteri presne reknou, kde je dane cislo/IMEI? Co ale kdyz potrebuji vic BTS na zamereni?

Edit: toto neni off-topic, protoze nekdo ta data o poloze BTS skoro urcite ma (pouzivaji se na triangulaci). Ted je otazka, zda je to CTU nebo nekdo jiny. Da se to zjistit zodpovezenim predchozich otazek (na ktere odpoved pro CR neznam).
+1 # Tomáš Pecina 2018-11-06 00:52
Tyto údaje policie má, arci od operátorů, ne od ČTÚ.

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v pravém sloupci dole)