Důležité upozornění!
Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.
ÚOOÚ: Policie nás ve věci odběrů DNA nerespektuje
Pomineme-li fakt, že v právním státě není zcela obvyklé, aby jeden orgán veřejné moci žaloval druhý, naprosto bizarním dojmem působí představa, že policie pravomocné rozhodnutí správního úřadu prostě ignoruje a místo aby povinnost splnila a až pak žalovala, podá žalobu a tváří se, že žádné rozhodnutí neexistuje. Jak že se jmenuje opak právního státu? Policejní?
- Autor: Tomáš Pecina
- Nadřazená kategorie: Informační právo
- Kategorie: Národní database DNA
- Počet zobrazení: 1818
Komentáře
To si nemyslím.
Harvey J.
Mám pocit, že taková žaloba je nepřípustná ve většině jurisdikcí, ale přesně bych to musel projít.
Ad HJ:
Toto souvisí s genesí pojmu policie. Původně se policie nazývala "politický úřad" a byl to správní úřad s poměrně širokou působností.
Termíny "právní stát" a "policejní stát" jsou novější, a i když definic je víc, právní stát obvykle označuje stát, kde občan smí stát žalovat a jeho žalobu projedná (na státu) nezávislý soud, kdežto v policejním státě lze nejvýš napsat cosi jako poníženou supliku, žalovat stát/souveraina nelze.
Je to vlastně procesní vyjádření toho, co rozumíme rule of law: "stát práva", kde sice vládnou lidé, ale nad nimi jsou zákony.
Více o tom viz Hendrych.
RSS kanál komentářů k tomuto článku