Důležité upozornění!

Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.

Úřad pro ochranu osobních údajů se činil: naši žádost týkající se zásahu proti neoprávněnému odběru vzorků DNA prověřil a sdělil nám, že se sice domnívá, že plošný odběr vzorků DNA je protiprávní, avšak policie jest jiného názoru a proti rozhodnutí ÚOOÚ podala správní žalobu.

Pomineme-li fakt, že v právním státě není zcela obvyklé, aby jeden orgán veřejné moci žaloval druhý, naprosto bizarním dojmem působí představa, že policie pravomocné rozhodnutí správního úřadu prostě ignoruje a místo aby povinnost splnila a až pak žalovala, podá žalobu a tváří se, že žádné rozhodnutí neexistuje. Jak že se jmenuje opak právního státu? Policejní?

Komentáře   

0 # Guy Peters 2011-05-03 21:19
Pomineme-li fakt, že v právním státě není zcela obvyklé, aby jeden orgán veřejné moci žaloval druhý
To si nemyslím.
0 # Anonymní 2011-05-03 21:31
Zcela chápu Vaše rozčarování nad plošným odběrem DNA, nad nerespektováním správních rozhodnutí, nad podivným postupem policie. Jste si však jist, že opakem právního státu je stát policejní. Oponuji: opakem právního státu je stát bez práva resp. stát, kde právo byť je vytvořeno, není státem dodržováno. Policie je v tomto případě pouze nástroj - instituce, která patrně právo porušila, ale ve stejné logice by bylo možno dát i to, že pokud nebudou dodržovány normy např. lesního práva, bude se jednat o "lesní stát", slyšíte (vidíte) tu blbost?
Harvey J.
0 # Tomáš Pecina 2011-05-03 23:05
Ad GP:
Mám pocit, že taková žaloba je nepřípustná ve většině jurisdikcí, ale přesně bych to musel projít.

Ad HJ:
Toto souvisí s genesí pojmu policie. Původně se policie nazývala "politický úřad" a byl to správní úřad s poměrně širokou působností.

Termíny "právní stát" a "policejní stát" jsou novější, a i když definic je víc, právní stát obvykle označuje stát, kde občan smí stát žalovat a jeho žalobu projedná (na státu) nezávislý soud, kdežto v policejním státě lze nejvýš napsat cosi jako poníženou supliku, žalovat stát/souveraina nelze.

Je to vlastně procesní vyjádření toho, co rozumíme rule of law: "stát práva", kde sice vládnou lidé, ale nad nimi jsou zákony.

Více o tom viz Hendrych.
0 # Anonymní 2011-05-03 23:12
Ad TP a GP: Minimalne v USA je docela bezne, ze jeden organ zaluje druhy. To ale mozna souvisi s pojetim "regulace" a "regulatorni souteze" v USA.
0 # Tomáš Pecina 2011-05-03 23:15
Na USA jsem taky myslel, tam je to jinak, protože tam jsou úřady technicky "Government agencies", zmocněnci vlády.

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v pravém sloupci dole)