Hlavní líčení s trojicí držitelů praporu Dělnické strany (jejž OČTŘ s usilovností hodnou lepších věcí shodně a neustále nazývají vlajkou
) dospělo ve středu do finále.
Nejprve před mosteckým soudem stanul plukovník Jindřich Bergmann, velitel policejní akce, jehož úkolem bylo vysvětlit, proč nikdo z policistů nezasáhl na místě samém. Pan plukovník k tomu poskytl obšírnou explikaci, že si nebyl jist, a proto z místa shromáždění vyslal rychlého posla do centrály, kde tento stáhl z Internetu rozsudek o rozpuštění Dělnické strany, vytiskl jej a svému veliteli jej dopravil. Ten 120stránkový dokument pečlivě prostudoval a seznav, že držení praporu je podle Nejvyššího správního soudu trestným činem, vyslal své muže delikventy zadržet. Kdo chtěl, uvěřil, my si, nejspíš stejně jako soudce, myslíme své. Zvukový záznam výslechu je tady (23 min.).
Poté soud konstatoval, že důkaz Svobodovým znaleckým posudkem z důvodu znalcovy podjatosti neprovede. Státní zástupce Petr Pánek navrhl opatřit tedy posudek jiný, kterýžto důkazní návrh ovšem soud zamítl. Načež se státní zástupce urazil a pravil, že bez znaleckého posudku nemůže přednést závěrečný návrh, a jak řekl, tak i učinil (zvukový záznam; 3 min.).
Situaci, kdy státní zástupce odmítne učinit v trestním řízení závěrečný návrh, jsem dosud nezažil, a dlouhou dobu jsem pochyboval, zda za takových okolností je vůbec procesně přípustné vydat rozsudek, byť by to měl být rozsudek zprošťující: jedná se o naprostou parodii kontradiktorního řízení – státní zástupce, institucionalisované páté kolo u vozu, po celé dva jednací dny mlčí jako zařezaný a poté nesplní ani svou základní povinnost navrhnout soudu, jaké rozhodnutí by mělo být učiněno. Nahlédnutím do trestního řádu jsem však zjistil, že se mýlím, a závěrečný návrh je toliko právem, nikoli povinností státního zástupce (§ 216 TrŘ), přičemž § 2 odst. 5 in fine TrŘ je zjevným reliktem procesu inkvisičního. Buďme tedy rádi, že se pan státní zástupce aspoň uvolil přednést obžalobu: příště si možná vyloží své povinnosti v řízení ještě restriktivněji a bude působit toliko jako – dobře placená – zátěž židle.
Jaký bude rozsudek, se dozvíme v pátek 13. dubna, kdy bude vyhlášen (od 10.00 hod., v jednací síni č. 16).
Důležité upozornění!
Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.
Bez znalce nemohu aneb Panika v Mostě
- Autor: Tomáš Pecina
- Nadřazená kategorie: Naše případy
- Kategorie: Lucie Šlégrová
- Počet zobrazení: 4829
Komentáře
Tady závěrečnou řeč pronesl, ale jenom se nevyjádřil k vině. Stávat by se to nemělo, ale jsou výjimečné případy, kdy se tak opravdu stane. Většinou jde o případy, kdy státnímu zástupci nezbývá, než si zahrát na chytrou horákyni a vyhnout se tomu, co udělat nechce, ale do čeho ho nutí shora a zakáží mu dát odlišný návrh. V takovém případě na tom ani nevidím v zásadě nic špatného, neboť když SZ není nezávislý jako soudce, tak musí prostě poslechnout.
Zde bych ovšem řekl, že šlo o jiný případ: pan státní zástupce neumí sám myslet a bez znaleckého posudku byl ztracen a neuměl formulovat sám vlastní argument.
P.S. Jaký je rozdíl mezi vlajkou a praporem? To víte, kdybych třeba chtěl něco nést, tak ať vím, co nesu ...
EWCZ
JM
zpravy.idnes.cz/.../...
Na co všechno nepotřebujeme znalce ...
www.youtube.com/watch?v=hONKbT7HoFk
aktualne.centrum.cz/.../clanek.phtml?id=740828
Jsem zvědavý, kolik úkonů udělali a kolik peněz utratili za znalecké posudky, než k tomu závěru došli ... :-/
Pokud u techto konkretnich praporu novy znalecky posudek potreba neni, je to de facto nazor soudce, ze tyto konkretni prapory (zbrane a strelivo) nejsou nebezpecne.
Co kdyby treba ale misto techto praporu drzeli prapory nazisticke 3. rise? Pokud neexistuje seznam zakazanych zbrani a streliva, tak ten posudek tam proste potreba je.
Tam nelezela zadna mrtvola a jak ma SZ vedet, jestli strileli ze strikaci pistole, ze vzduchovky, nebo ze samopalu? Tato allegorie pochopitelne kulha, protoze strikaci pistoli od samopalu pozname celkem snadno, ale zde se pohybujeme v dosud neprilis probadanem a na rozdil od balistiky vysoce subjektivnim discoursu zavadove symboliky.
Pokud jde o prapory, jsem toho názoru, že pokud souvislost s hnutím, které se nesmí propagovat není seznatelná laikovi, je propagace pojmově vyloučena. Pokud je souvislost seznatelná jen sympatizantům - je propagace už nadbytečná a pokud pouze odpůrcům, je snad viditelně zbytečná. Jiří Janečka
Je pravda, ze rada zemi ideologicke zbrane v trestnim pravu vubec neuznava, nebo je jasne definuje, ale pokud ma ceska justice takove pripady svedomite a seriosne posuzovat podle daneho zakona, potrebuje k tomu imho posudky. Proto mi stanovisko SZ pripada logicke.
Tady v tomto mosteckem pripade jak jsme se dozvedeli, se s tim ovsem soudce vyporadal tak, ze objektivni stranku veci (ucinnost ideologickych zbrani) vubec neposuzoval, protoze nebyla naplnena ta subjektivni (vedomy umysl propagovat a podporovat). To je jiste rozumne a chvalyhodne rozhodnuti, ale neni v nem obsazeno jadro pudla, stejne jako v nekterych predchozich rozsudcich, ktere jsme zde meli moznost sledovat.
RSS kanál komentářů k tomuto článku