Věren své zásadě
nechval soudce před rozsudkemmohu konstatovat, že Pavel Plch zanechal velmi dobrý dojem jak co do profesionálního vystupování a způsobu vedení hlavního líčení, tak z hlediska posouzení věci. Nesouhlasím s ním v otázce nepodjatosti přibraného konsultanta Michala Mazla – těžko si představit někoho, komu by policie umožňovala po dlouhou dobu těžce předražovat znalecké posudky a on by vůči ní přesto zůstal zcela nestranný – avšak protože Mazel nakonec z řízení odstoupil sám, tento problém se do rozsudku nijak nepromítl.
Mostecké hlavní líčení ukázalo, že znalecké posudky jsou v současné vlně politických procesů s představiteli protisystémové oposice alfou a omegou: bez znalce si v těchto případech orgány činné v trestním řízení, řečeno se žijícím klasikem, ani ruce neumejou. A ovšem, jak velmi správně uvedl soudce Plch, tím je nastolována otázka, jak mohou obvinění seznat protiprávnost svého jednání, je-li tato dovozována jednak ex post factum, a jednak prostředky znaleckého zkoumání, jež jsou jim obvykle nedostupné – a nadto ve výsledku značně subjektivní, závislé na osobě a
vědeckémethodě znalce.
Na toto thema jsem se obšírně rozepsal už před dvěma lety v ústavní stížnosti, leč bez valné odezvy ze strany soudce Musila, jemuž jsou případy extremistů u Ústavního soudu zhusta (jistěže zcela nahodile!) přidělovány.
Do budoucna tento vývoj znamená jediné: buď se státním orgánům podaří zbavit obviněné
extremistyjejich obhájců, kteří mají odvahu požadovat pro ně spravedlivý proces, včetně vylučování podjatých, zkorumpovaných soudních znalců a možnosti nechat jejich produkt přezkoumat jiným znalcem, anebo se mohou s myšlenkou, že z představitelů Dělnické strany udělají kriminálníky a v ideálním případě vězně, natrvalo rozloučit.
Na kvalitě a smělosti obhajoby skutečně záleží: to se ukázalo v Brně, kde obhájce Petr Prchal odvedl při souboji se znalcem Mazlem tak misernou práci, že soud neměl problém šest prvomájových řečníků odsoudit, a naopak ve třech brněnských a jednom sokolovském
tričko-mikinovémpřípadu, kde byli všichni obvinění zproštěni obžaloby (a obdobně v plzeňském případu Marka Žáka, kterého, jsem-li správně informován, obhajoval Jaromír Štůsek).
Děsivé jsou v tomto světle televisi svěřené představy doyena české advokátské obce Karla Čermáka, že obhájce je od toho, aby soudu ulehčoval jeho práci. Je-li tomu skutečně tak, vracíme se přesně tam, kde by obhajobu chtěla vidět policie a státní zástupci – před rok 1989.
Komentáře
Rozsudek NSS ohledně symbolů a následné vyjádření soudce je jasné a díky tomu byl celý tento proces v podstatě zbytečný, o „kvalitních“ znaleckých posudcích ani nemluvě. Osobně bych nechtěl být zbytečně potahován po soudech jenom proto, že někdo „myslel“, že nějaký symbol, který nosím je zakázaný, a přitom už bylo vyšší instancí rozhodnuto, že není. Neznalost přeci neomlouvá, jak je nám, běžným občanům, vštěpováno každou chvíli. Platí to i pro policisty? Obžalovaní by se tedy neměli smířit pouze s tím, že se jsou volní, policisté se „jen“ zmýlili a vše je OK. Myslím, že písemná omluva a finanční odškodnění ze strany PČR by bylo na místě. Taková menší lekce by je propříště odnaučila „myslet“! Ale nedělal bych si iluze, jsme přeci v Česku.
Optická iluse. Posuzujte úspěšnost obhajoby objektivně: u OS-MO se k vašemu posudku nepřihlédne, u MS-B na jeho základě odsoudili šest lidí k docela drsným podmínkám. Kromě toho, v Mostě bylo účelem přimět vás k medialisovatelnému výroku, že řekne-li to samé Paroubek a Šlégrová, je to rozdíl. Takže úspěšnost 100 % (spíš ještě víc, osobně jsem tak rychlou resignaci neočekával ).
Jinak, já jsem léta nic nepředražoval, nevím, kde to furt berete a proč dokola pořád tyhle ošklivosti píšete.
Já si myslím, že předražoval, ale rozhodnout by to musel soud, ke kterému s tím víceméně ani jeden chodit nechceme. Takže se musíme rozejít na tom, že we agree to disagree.
Vy konkrétně jste také v té souvislosti naprosto nedodržel slib, který jste mi osobně dal.
Okamžitě po oznámení resignace jsem odstranil vaše osobní údaje. Slíbil jsem snad něco víc? Pokud by snad měla být řeč o unfair postupu, museli bychom se ptát, jak to bylo s Rychetským, společníkem kanceláře, kde pracuje Uhl, a jejich dlouholetým rodinným přítelem, který jen úplnou náhodou vystoupil na vaši obranu. Ale v tom také nevidím problém, ve skutečnosti to bylo v náš prospěch a rámcově se s tím i počítalo (jen čtenost mého blogu tato akce zhruba zpětinásobila, takže zvažuji, zda vám sem neumístit něco jako pamětní rámeček).
Tak navrhněte něco gentlemanskýho, dle Vašeho vkusu, ale prosím konservativně, jo?
Proč? Já proti vám osobně vůbec nic nemám, mým problémem jsou pouze nesmyslné znalecké posudky, které jste po sobě zanechal.
já jen sto hodin poslouchal ty úžasný cédéčka o zabíjení a koncentrácích, který je zde dle vás třeba distribuovat.
Proč hned třeba? Proč ne: Aby se za jejich distribuci nechodilo do žaláře? Aby v ČR nebylo zákázáno zpívat jako v Půlnočním království?
Jaké to tedy byly důvody? Kdo to ví (moc dobře), odpoví ...
Pane Pecino, očekávám bohužel naprosto jiný vývoj, a to jednu ze tří následujících variant:
1) Stát se zbaví profláknutých "znalců" typu Svoboda a na jejich místo dosadí takové znalce, ze kterých v soudních síních nebude doslova prýštit nenávist vůči subjektům jejich "znaleckého zkoumání", nebudou své posudky předražovat, nebudou se do médií vyjadřovat o "deprivovaných hovadech" apod. - slovy Michala Mazla "přijde jinej sekáč". Nějaká postava/postavy typu Miroslav Mareš, který sice produkoval stejně "kvalitní" posudky na objednávku policie jako výše jmenovaní, ale sotva by se našly argumenty, kterými před soudem úspěšně zpochybnit jeho nepodjatost, odbornost atd. "Protiposudek" je jen zdánlivou zbraní ve chvíli, kdy soud "uvěří" posudku "svého" znalce a protiposudek (i kdyby jich bylo 10) s klidem smete ze stolu (viz např. brněnský soud v kauze transparenty na 1. máje 2007 a posudky Mareš versus Zbořil).
2) "Znalecké zkoumání" se přesune na instituce typu vysoké školy, kriminalistický ústav apod. (po čemž se v některých kruzích už dlouho a hlasitě volá). Pro stát prakticky ideální stav, kdy mu požadované posudky budou dodávat jeho vlastní instituce.
3) Tato varianta zřejmě bude připadat v úvahu až v pozdějších stádiích nového světového řádu, zatím pro ni ještě nedozrál čas, ale je pro stát nejjednodušší a nejpohodlnější: žádné znalecké zkoumání nebude potřeba, soud sám určí, co kdo jakým výrokem myslel, jaká barevná kombinace je zástupným symbolem zástupného symbolu atd. Potřebovali snad komunisté k pověšení Horákové Svobodu nebo Mazla?
E. Sedláček
Znalecké posudky jsou ovšem zbytečně vždy, protože propagovat můžete jen něčím, co je obecně – bez znalce – srozumitelné. Tuto triviání úvahu byl schopen provést, nikoli bez navedení obhajobou, až Kabelík.
RSS kanál komentářů k tomuto článku