Důležité upozornění!

Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.

Překvapivě však nová vlna ofensivy nevychází od Úřadu pro ochranu osobních údajů, nýbrž ze samotného resortu justice, který prý zvažuje, zda by se vedle osobních údajů neměly znečitelňovat i spisové značky. Tak určitě: a také jména soudců, znalců, informace o právnických osobách (vezměme takové jednočlenné sro, tam je mezi společníkem a společností tak úzká vazba, že veškeré informace o společnosti jsou vlastně informacemi o společníkovi!), a pro jistotu i datum.

Vím, že se asi budu opakovat, ale soudnictví je a ve fungujícím demokratickém právním státě musí zůstat veřejnou věcí. Když nechceš, aby se vědělo, že kradeš nebo podvádíš, anebo že jsi zanedbal dozor nad svěřenou osobu (Oxano Antošová), tak to prostě nedělej! Je to tvrdé a může to působit jako dodatečný trest, ale je to normální, protože spravedlnost je příliš důležitou hodnotou, než abychom ji mohli ponechat bez veřejné kontroly.

Pro příklad: domnívá se někdo z přítomných, že kdyby veřejnost neměla přístup k informacím o procesu s Romanem Janouškem, Markem Dalíkem nebo o stíhání Andreje Babiše a nesměla si vyžádat podle informačního zákona rozhodnutí – protože by neznala spisovou značku – žili bychom v lepší společnosti?

Komentáře   

+6 # K. 2019-11-21 09:56
Zajímavé. A co takhle zneveřejnit celé řízení?
Anonymní soudce (třeba za plentou) vyslechne odděleně vyjádření anonymního státního zástupce, NEanonymního drbana a možná i anonymního znalce (o čemž se ovšem nedozví níkdo mimo soud).
Drbanovi posléze dojde anonymizovaný rozsudek do datovky či do vlastních rukou.
Když nad tím tak přemýšlím, klidně by se to celé mohlo odehrát korespondenční formou a s postupem umělé inteligence i bez fyzického zásahu živého soudce.
Pak se jenom občas někdo zeptá "kam zmizel mlíkař..".
-4 # Behemot 2019-11-21 16:42
Stran informací o právnických osobách ovšem dlužno podotknout, že to je relikt doby, která se oficiálně tváří jako dávno minulá (leč stále prorostlá vším a zcela všudypřítomná), kdy se tudlencten pan veřejnej zájem montoval úplně do všeho. Nevidím důvod, aby někde byly vystavený informace o statutárech hned vedle výsledkovky, ostatně, i výsledkovka vůbec nemá co dělat na veřejnosti, pokud ji majitelstvo jaksi ze své svobodné vůle nezveřejní. Ovčanstvu do soukromých subjektů zhola nic není.
0 # b.o.y 2019-11-22 20:14
Malinko off-topic u tohoto článku, ale stejně....
To je vaše práce pane Pecino? :)
novinky.cz/.../...
0 # Tomáš Pecina 2019-11-22 20:18
Ne, já mám zatím zásluhu jen na vyvrácení věrohodnosti MPI v případu Šnajdr.

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v pravém sloupci dole)