Důležité upozornění!

Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.

Jednou z nejhorších věcí na komunistickém bezpráví bylo tzv. instrumentální pojetí práva, tedy podřízení procedury politickému zadání a dosažení žádoucího výsledku jakoukoli cestou. Příkladmo, když někdo nesouhlasil s okupací země a s politikou komunistické strany, byl mu odpojen, pod pseudoprávní záminkou, telefon, případně přišel o řidičský průkaz, a rovněž tak věznění disidentů bylo jen výjimečně odůvodňováno skutečnou příčinou, ale dělo se tak pod nejrůznějšími záminkami.

Protože se v justici prakticky nevyměnilo osazenstvo, zejména na rozhodujících posicích, přetrvává takové pojetí práva mnohde dodnes. Vzpomeňme vraha Ivana Roubala, jehož v r. 1997 propustil soudce Jiří Horký z vazby, a hned u brány věznice jej policie zadržela pro podezření z jiné, smyšlené trestné činnosti, za kterou jej další, spolupracující soudce poslal do vazby.

Totéž zneužívání práva se vine jako příslovečná červená nit českým právním prostředím dodnes. Tento týden byla ku příkladu odsouzena Iveta Šperlichová ze zlínské pobočky brněnského krajského soudu (ano, ta, která nepoznala, že Michal Šnajdr je nevinen a poslala ho na 10 let na Mírov) kárným senátem k 30% snížení platu, avšak protože důkazem byla tajně pořízená nahrávka z porady senátu, muselo se to stát formálně z jiného důvodu než proto, že obviněného nazvala odpadem a jeho obhájce blbečkem: proto, že se v jiné věci sama nevyloučila, přestože byla podjatá – tedy pro něco, co se u českých soudů děje dnes a denně a nikoho to nevzruší.

A další případ, vražedkyně Petra Janáková. Tu soud musel jako těhotnou propustit, avšak nyní byla vzata do vazby za to, že obvinila dozorce ze znásilnění. Nejsměšnější je ovšem důvod vazby: prý hrozí obava, že uprchne nebo se bude stíhání vyhýbat. S ohledem na to, že byla pravomocně odsouzena na třicet let, si stěží lze vymyslet absurdnější záminku.

Ale tak to prostě chodí: jak říkávám, justice je křivou páteří této společnosti a to, že jsme nebyli schopni svléknout z talárů ani ty největší justiční zrůdy, bude determinovat stav tohoto resortu po nejméně dvě další generace.

Komentáře   

+2 # Libor 2019-10-29 10:09
Opomenul jste nicméně uvést, že takovéto instrumentální pojetí justice zde všem vyhovuje, resp. zejm. lid si jej přímo žádá.

Pokud je někdo omylem propuštěn z vazby a následně před branou věznice obratem zatčen pro jinou trestnou činnost, považuje se to za vynalézavý, správný a žádoucí postup OČTŘ, kterým se vlastně napravila chyba. Prokurátor se pak ještě v televizi pochlubí, jak to mazane vymyslel.

V takovém společenské prostředí se tento modus operandi OČTŘ vlastně ani nemůže změnit.

PV
+3 # Mirek Vorlický 2019-10-29 14:35
Když komunistické bezpráví, jak by pan Pecina nazval to dnešní?
-2 # K. 2019-10-30 10:48
Uváživše počet soudružek a soudruhů mezi půspbícími soudkyněmi a soudci, můžeme klidně pokračovat v používání adjektiva "komunistické". Viz panem domácím dnes komentovaný případ J. A. Bati.
+3 # Dr.Proton 2019-10-31 09:44
No já myslím, že v. p. Vorlický má tentokrát (pro změnu) kvalitní příspěvek/dotaz.
Bylo by velice snadné setrvat u tradičního názoru, že "za všechno můžou komunisti", ale obávám se, že po třiceti letech od Vítězného Listopadu už odpovědnost za tristní stav justice není komunistům přičitatelná. Čili by mělo být možné najít výstižnější adjektivum.
Taky by mě odpověď zajímala.
-1 # Mirek Vorlický 2019-11-15 10:54
Vážený pane Pecino,

nezřídka s Vašimi názory nesouhlasím, považuji Váš blog ale za přínosný. Překvapilo mne, že jste uveřejnil můj příspěvek datum 27.8.2019 k článku VÝTKA . Schválit Ústavu jako součást ústavního pořádku byl nesmysl; v důsledku vlastně zrada na občanech ČR. V době svého příspěvku jsem ale ještě nevěděl (!!!), že změnou Ústavy z 18.října 395/2001, byl zradě dán úřední punc!

Překvapuje mne i uveřejnění mého příspěvku datum 29.10.2019 k článku NĚJAK TO UDĚLÁME. Připadá mi ale, že jste očekával opačnou reakci. Vypadá to, že čtenáři Vašeho blogu ve většině již pochopili, že věcná debata bez výstižných slov není dále možná.

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v pravém sloupci dole)