Přiznám se, že z mediálních informací o průběhu sporu ohledně umístění Muchovy Slovanské epopeje nejsem vůbec moudrý, avšak připadá mi skandální, že předběžné opatření (nebo je to snad rozhodnutí o obnovení pokojného stavu podle § 5 ObčZ?) nařizuje úřad města, jemuž z vystavování díla plynou nemalé roční příjmy.
Praxe, podle které orgány obce mohou bez omezení rozhodovat v řízeních, jejichž účastníkem je tato obec – a tak si například obce samy vydávají stavební povolení – se tu dostává do zvlášť absurdní polohy. Teď už jen zbývá, aby Úřad městské části Praha 7 rozhodl o okamžitém převozu Epopeje z Moravského Krumlova do Prahy!
Důležité upozornění!
Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.
Muchova (právní) epopej neboli Když úřad není podjatý
- Autor: Tomáš Pecina
- Kategorie: Úvahy a komentáře
- Počet zobrazení: 2665
Komentáře
Proto soudím, že zde pravděpodobně půjde o postup podle § 5 ObčZ, tzn. o obnovu pokojného stavu.
Švestka: "Ustanovení §5 je tak jedním z případů, kdy rozhodování v soukromoprávních věcech je z důvodu zajištění rychlé ochrany (...) výjimečně svěřeno zákonem do pravomoci orgánu státní správy (tato úprava (...) vyvolává z právně-politického a teoretického hlediska stále přetrvávající pochybnosti)".
ON
V tomto konkrétním případě je porušení zásady nemo iudex in propria causa tak zjevné, že státní zastupitelství by nemělo čekat na trestní oznámení a mělo by zahájit trestní stíhání nejpozději zítra.
Tak snad jen tolik, že MÚ měl posuzovat výlučně to, zda zde
1/ existuje pokojný stav
2/ došlo ke zřejmému zásahu do tohoto pokojného stavu
Zatímco s podmínkou ad 1/ se MÚ tak nějak vypořádal, s předpokladem ad 2/ se v odůvodnění nevypořádal prakticky vůbec, odkaz na tvrzení "navrhovatele", že "odpůrci" započali se stěhováním a odkaz na "četné novinové články" tedy skutečně za prokázaný zřejmý zásah nepovažuji.
Jinak pan tajemník vůbec nepochopil, že v řízení podle §5 ObčZ mu vůbec nepřísluší posuzovat právní otázky (tedy to, zda k zásahu do pokojného stavu došlo protiprávně či nikoliv), valná většina plkání v tomto výtvoru je tedy zcela mimo mísu.
Samostatnou kapitolou je otřesná úroveň jazyková - překlepy, pravopisné a gramatické chyby, nesprávné termíny, chybná interpunkce, nesrozumitelnost některých vět atd. Celé to na mne působí dojmem, jako že to sesmolili večer v hospodě u piva.
Chybné označení správního orgánu (kancelář tajemníka) celé dílo korunuje. :-/
Zásah v podobě "oni chtějí", to je mi tedy zásah jak Brno. Zajímalo by mě, zda je to hloupost nebo záměr.
Karel Vážný
Nazdar hodiny.
RSS kanál komentářů k tomuto článku