Důležité upozornění!

Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.

Jen malý krok, byť správným směrem, představuje dnes vyhlášený nález Ústavního soudu ve věci obnovy řízení na základě nových vědeckých poznatků týkajících se methody pachové identifikace. Ústavní soud se ústy soudkyně zpravodajky Kateřiny Šimáčkové omezil víceméně jen na konstataci, že s takovými vědeckými poznatky je třeba nakládat jako s novou skutečností a nelze proto rozhodnout o stížnosti proti usnesení soudu I. stupně v neveřejném zasedání, jestliže se při tomto roku provádí důkaz nosiči, které dané poznatky zachycují.

K důkazní validitě methody se Ústavní soud neodhodlal vyjádřit ani obiter dictum, pouze poznamenal, že je třeba při její aplikaci reflektovat stav vědeckého poznání; to je, jak víme, celkem jednoznačné: methoda je minimálně v provedení praktikovaném policejními psovody ryzí podvod a nedává vůbec validní a důkazně využitelné výsledky.

Protože věc stěžovatelů byla vrácena Vrchnímu soudu v Olomouci, je téměř jisté, že ten jen potvrdí předchozí rozhodnutí a u Ústavního soudu se poté odehraje další kolo.

Komentáře   

+4 # b.o.y 2019-03-06 00:31
Ústavní soud se prostě bojí toho, co by se strhlo, kdyby nahlas řekl, co si o pachové identifikaci dnes už nejspíš i on myslí. Jednoduše řečeno, je třeba zachovat kontinuitu. Kdo už na základě pachové identifikace sedí, má smůlu, změny lze očekávat pouze pro futuro.
0 # Jean-Nepomucene 2019-03-06 17:23
A ce propos: Co jste říkal na rozhovor s toutéž soudkyní (K. Šimáčková) v Reflexu č.9/2109 (28. února 2019) strany 22 - 25 (četl-li jste)?
0 # Tomáš Pecina 2019-03-06 21:39
Žel, nikoli.

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v pravém sloupci dole)