Softwaru602 jsem poněkud křivdil, jelikož ihned po jejich dovolené jsem byl informován, že balík RPM kompatibilní s Fedorou 13 již existuje, pouze není dosud vystaven na správné stránce – a vskutku, funguje to (stránka s RPM; screenshot).
Jak zřejmo ze screenshotu, esthetika kulhá, rozhodně nejde o žádnou perlu světového designu [a v době unicodových fontů je také těžko pochopitelné, proč nesedí (některé) české znaky], ale účelu byl dosaženo.
Aktualisováno.
Zajímavě začíná vypadat i aplikace dsgui
vytvářená sdružením CZ.NIC. K použitelnosti jí zatím scházejí dvě věci: 1. přihlašování certifikátem (programátoři se mylně domnívají, že při tomto postupu se nezadává heslo); a 2. možnost uložit celou zprávu jako soubor ZFO, což je nezbytné pro archivaci datových zpráv.
Aktualisováno.
Vysvětlilo se, že funguje i přihlašování certifikátem, problém byl v nedostatečně jasných pokynech v GUI.
Důležité upozornění!
Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.
Datové schránky, den D372
- Autor: Tomáš Pecina
- Kategorie: Úvahy a komentáře
- Počet zobrazení: 2164
Komentáře
pokud jde o dsgui, tak přístup pomocí certifikátu skutečně funguje i bez hesla. Pravidla jsou totiž jiná pro přihlašování preš webové rozhraní a pomocí rozhraní SOAP, které dsgui využívá. Důležité je správně certifikát zaregistrovat, jak je popsáno v nápovědě dsgui.
Pokud jde o export do ZFO, tak to není jediná možnost jak dlouhodobě archivovat data. dsgui již od verze 0.5 ukládá zprávy v podobě, která umožňuje jejich zpětné oveření pomocí systému datových schránek bez nutnosti exportu do ZFO. Tato funkce bude dostupná v ostré verzi 1.0. V případě zájmu bude export do ZFO implementován v některé z dalších verzí.
S pozdravem
Bedřich Košata, CZ.NIC Labs
Help je – minimálně ve Fedoře – umístěn jinde, než si systém myslí, takže jsem k provisornímu zprovoznění musel aplikovat tento drobný patch:
--- dsgui.py.old 2010-07-09 10:46:53.453051515 +0200
+++ dsgui.py 2010-07-09 10:48:02.471050916 +0200
@@ -726,7 +726,8 @@
def on_show_help_index_activate(self, w=None):
import webbrowser
url = "file://"
- path = GUI.topdir.replace("\","/")+"/doc/index.html"
+ #path = GUI.topdir.replace("\","/")+"/doc/index.html"
+ path = '/usr/share/dsgui/doc/index.html'
if not path.startswith("/"):
url += "/"
url += path
ukládá zprávy v podobě, která umožňuje jejich zpětné oveření pomocí systému datových schránek bez nutnosti exportu do ZFO
Z hlediska bezpečnosti (a možnosti předložit datovou zprávu jako důkaz např. u soudu) se mi soubory ZFO jeví jako nejpraktičtější, protože je to authentický formát datových schránek.
Bedřich Košata, CZ.NIC Labs
RSS kanál komentářů k tomuto článku