Důležité upozornění!

Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.

V článku Upozornění jsme vysvětlili, co je důvodem dočasných potíží s modulem UDS našeho systému legal.pecina.cz. Ukázalo se, že ministerští informatici přeindexovali tabulku dokumentů, což je typická chyba ze žebříčku Top 10 věcí, které rozhodně nikdy nedělat při správě database: nejčastěji k tomu dojde tak, že tabulku obnovíme/migrujeme ze zálohy v souboru SQL, při jehož vytváření jsme zapomněli na přepínač uchovávající primární indexy.

Výsledkem je znefunkčnění celé řady odkazů na úředních deskách, a protože se ministerstvo nejeví být tímto stavem znepokojeno (předpokládejme aspoň, že příslušný nadaný jedinec byl pokárán před nastoupenou jednotkou programátorů), přistoupili jsme k úpravě Právnických výpočtů tak, aby jim tento druh chyby nevadil. Celý proces nápravy potrvá ještě cca 7–10 dnů, do té doby se bude stávat, že některé dokumenty se zobrazí bez souborů a jiné budou ve výpisu chybět (je to ovšem problém postihující jen cca 1 % všech dokumentů, takže prakticky se při vyhledávání nemusí vůbec projevit).

Mění se rovněž formát, ve kterém posíláme e-mailovou notifikaci o účastnících zachycených na úředních deskách: dosud jsme posílali v e-mailu link na infoDesku, avšak protože ta nyní nebývá funkční, máme nově v e-mailu odkaz do Právnických výpočtů; link na infoDesku, pokud byste ho k něčemu potřebovali, najdete v pravém sloupci pod [D].

Nyní se jen modlíme, aby databasové odborníky nenapadlo přeindexovat i tabulku souborů: v takovém případě byste nás patrně nalezli v Černé kronice, mezi náhlými úmrtími v důsledku mozkové příhody.

Komentáře   

+1 # Martin 2018-11-28 00:20
Přeindexovat ? to jako myslíte znovu spočítat index ? To by přeci nemělo mít vliv na obsah.

Ovšem jestli soudruzi používají oid jako primární klíč a jediný identifikátor záznamu v databázi a migrovali bez volby "preserve oid " tak jsou 1: v piči 2: pěkní čuráci. mimochode, to je důvod, proč já osobně oid ani serial či bigserial nikdy nepoužívám jako identifikátor dat a místo něho si všude raději držím vlastní 64bitovou sekvenci... Už jeen proto, že domp/restore s is tím vžfy poradí aspoň na Postgresu
+1 # Tomáš Pecina 2018-11-28 06:08
Přesně tak to je, jak píšete.

Ani já jejich indexy nepřebírám a mám vlastní, ale předpokládal jsem, že jsou jedinečné, takže když jsem dokument s určitým indexem (jejich) už měl, nestahoval jsem ho znovu. Tuto presumpci jsem nyní musel opustit.

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v pravém sloupci dole)