Důležité upozornění!

Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.

Především bych chtěl poděkovat všem, kteří se obracejí na Jiřího Žůrka z Úřadu pro ochranu osobních údajů a píší mu, jak užitečné jsou pro ně moje Právnické výpočty a že nesouhlasí s jejich, Žůrkovým úřadem nařízenou, likvidací. Jen podle počtu e-mailů, které jsem obdržel v kopii, jsou to už desítky osob.

A zároveň se tímto veřejně zavazuji, že si uložím Bobříka mlčení a během příštích tří měsíců o tomto mstivém imbecilovi, stejně jako o svém systému, nenapíšu ani řádek, abych tím své čtenáře neobtěžoval nad míru nezbytně nutnou. Je mnoho jiných themat k blogování a já ostatně dělám, aspoň doufám, i řadu jiných, zajímavých věcí.

Než Bobřík nabude účinnosti, přece jen přičiním několik poznámek, jimiž bych chtěl vyvrátit lži, které zmíněný šíří v odpovědích žadatelům.

Právnické výpočty vznikly, víceméně náhodou, v r. 2011, kdy se mi nechtělo používat pro výpočet nákladů řízení pracnou methodu využívající spreadsheet. Uměl jsem díky jedné starší aplikaci pythonovský webový framework Django, a tak jsem napsal KNR, webovou aplikaci umožňující takovou kalkulaci vytvořit a exportovat jako PDF.

Poté jsem doplnil další moduly, např. LHT pro výpočet konce lhůty nebo CNB pro práci se sazbami a kursy České národní banky.

Revoluční zlom přišel v r. 2016. V té době jsem si povšiml, že existuje několik webových aplikací, které přebírají data z uživatelsky extremně málo přátelského portálu ministerstva spravedlnosti infoSoud a upravují informace o nařízených soudních rocích do použitelnější podoby; jedním takovým je dodnes fungující Přehled soudních jednání. Nelíbilo se mi, jak málo možností tyto weby nabízejí, a tak jsem si napsal jako modul Právnických výpočtů vlastní aplikaci, nazvanou PSJ.

Tento modul umí mnohonásobně víc než kterýkoli konkurenční web: dá se vyhledávat zpětně, od data, kdy jsem spustil archivaci jednání, tzn. od července 2016, a to podle nejrůznějších kriterií: jména účastníka nebo jeho části, časového intervalu, soudu, soudce, jednací síně, spisové značky… Rovněž jsem podobně komplexním způsobem zpřístupnil data z úřední desky Nejvyššího správního soudu, a poté i ze všech úředních desek soudů a státních zastupitelství (modul UDN, resp. UDS) a z insolvenčního rejstříku; můj vyhledávač umí, nad rámec toho, co je dostupné v ISIRu, hledat i podle jména věřitele nebo insolvenčního správce a ukládá informace i o vyškrtnutých řízeních (modul PIR).

Tyto prohledávací moduly mají doplněk umožňující průběžné sledování, obsažený v modulech SZR, SUR, SIR a DIR. Jimi lze sledovat buď konkrétní řízení, soudní nebo insolvenční, anebo kontrolovat, zda se v nově publikovaném jednání nebo dokumentu na úřední desce nevyskytuje sledovaná osoba, případně vyhledávací řetězec. Kdokoli si může v Právnických výpočtech bezplatně vytvořit uživatelský účet a sledovat např. svoje jméno, aby zjistil, zda mu někde nezapomněli oznámit soudní jednání, případně mu nedoručili písemnost vyvěšením na úřední desce; nevěřili byste, jak často se to stává! Můj systém pošle uživateli, dotčenému takovou událostí, na jím udanou adresu notifikační e-mail, takže v principu nelze zmeškat žádnou důležitou změnu.

Systém, ve své současné podobě, tak obsahuje vše, co by měl obsahovat portál ministerstva spravedlnosti, kdyby byl vytvořen pro pohodlí uživatelů. Protože soudnictví je vykonáváno veřejně, je přístup ke všem údajům, které můj systém obsahuje, plně v souladu se zákonem: nejsou v něm využívány žádné jiné vstupy než ty, které zveřejnilo ministerstvo spravedlnosti (případně soudy), a ty jsou korektně archivovány a agregovány.

Kdybych vyhověl požadavkům Úřadu, Právnické výpočty by osleply: neměly by žádné údaje o minulých soudních jednáních ani o listinách na úředních deskách, takže by z nich zbylo ubohé, prakticky nepoužitelné torso s minimem funkčnosti. Konec lhůty byste si jimi asi spočítat mohli; to by ale bylo asi tak vše. Tvrdí-li vám nyní J. Žůrek něco jiného, lže.

Proto Právnické výpočty, kvalitní a užitečná veřejná služba, zůstanou v provozu, a ani pluk pitomců Žůrkova typu mě nedonutí je zrušit. Nemohu to udělat a také to neudělám: už kvůli uživatelům, jejichž podpora mě k tomu zavazuje.

Komentáře   

-2 # Petr Jarolímek 2018-10-30 19:30
Je-li vám k něčemu dobrý názor "člověka z davu" - pak vám tedy z davu přeji úspěch ve sporu se zmíněným pitomcem. I když jich je ohromná síla a statisticky významně se shlukují v podobných pozicích, stejně by vítězství bylo dobré. Právnické výpočty jsou dobrá aplikace - v rámci sledování svojí kauzy vidím, jak soudkyně OS pro jednu Prahu plánovitě a zcela bezdůvodně protahuje vyznačení právní moci na rozsudku na mnoho týdnů u všech svých rozsudků. Držím vám palce.
+1 # Petr Jarolímek 2018-11-06 13:52
Zajímavé by bylo zjištění názoru pana Žurka na následující článek: plzen.idnes.cz/.../...
Zde se jedná o zveřejnění fotografie řidiče včetně jeho jména a příjmení v okamžiku, kdy rozsudek není pravomocný. S ohledem na charakter media je to uveřejnění s dobou dohledání "na furt", navíc nacpané senzacechtivému čtenáři na titulní straně media.
0 # Tomáš Pecina 2018-11-06 14:32
Ale panu Žůrkovi přece o žádnou ochranu osobních údajů nejde, jen o to, dát mi lekci a dosáhnout toho, abych si příště kritiku jeho úřadu rozmyslel. O week-endu jsem strávil dobré čtyři hodiny sepisováním procesního stanoviska. Za tu dobu jsme mohl udělat spoustu jiných, užitečných věcí.

Tady to je: paragraphos.pecina.cz/.../.... Přehlídka zmařeného času.
+1 # Petr Jarolímek 2018-11-07 09:07
Chápu, že je snadné uvést, a zde si dovolím modifikovat jednu klasickou filmovou hlášku" "jak by tady bylo krásně, kdyby tady nebyl Žůrek", leč nesouhlasím. Jednak máme každý svého, či spíše hned několik svých Žůrků a při jeho absenci by nastoupil jiný třeba pod jménem např. Novák a druhak je prostě fakt, že interakcí s různými Žůrky či Nováky se prostě zocelujeme a ostříme. Většina Vašeho webu je toho příkladem. Paradoxně vám je tedy Žůrek určitým způsobem prospěšný, byť mu za to rozhodně nemusíte být vděčný. Stejného prospěchu pro váš organismus dosáhnete konfrontací vašich leukocytů s bacily na veřejném hajzlíku. Tož lovu zdar.

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v pravém sloupci dole)