Důležité upozornění!

Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.

Po počátečním pokusu se soudními poplatky jsem se v Djangu pustil do ambiciosnějšího informačně-justičního projektu, webové kalkulačky nákladů řízení. Na kalkulaci je obvykle nejsložitější vypočítat náhradu za použití motorového vozidla (čímž netvrdím, že místní právní předpisy činí zbytek snadným!). Moje kalkulačka využívá Google Maps API pro vyhledávání zeměpisných poloh, vzdáleností a dob cesty, a to, co normálně trvá 15–30 minut, je s její pomoc hotovo za pár desítek sekund, včetně elegantního výstupu v PDF z ReportLabu.

Beta-testovat lze na adrese http://knr.pecina.cz, pokud se přihlásíte jako guest (s heslem guest), budete mít přístup ke všem funkcím, avšak s tím, že změny v databasích se neuloží, tudíž nebudete moci editovat seznamy předvoleb, ale každá kalkulace musí být generována ad hoc (hotové seznamy používat můžete).

Momentálně ještě zápolím s kompatibilitou s prohlížeči, jinak by vše mělo fungovat a budu proto vděčen za případné bug reporty.

Aktualisováno.
Vzhledem k nečekanému zájmu o aplikaci jsem se rozhodl převést ji do zostřeného beta-provozu; kdo si napíše na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., obdrží bezplatně účet.

Každý účet má samostatné a navzájem nezávislé tabulky předvoleb. Ty jsou po zřízení účtu naplněny údaji pro všechny soudy v České republice a předpisy o cenách pohonných hmot od r. 2005, dále si s nimi uživatel dělá, co chce, může je rozšiřovat o vlastní údaje, eventuálně zcela smazat. Zvažoval jsem, zda by neměl existovat jakýsi korpus standardních předvoleb, společný všem uživatelům a centrálně spravovaný, ke kterému by každý doplňoval vlastní položky, ale nepovažuji to za příliš praktické, vyplnit si jednou za rok novou vyhlášku by měli zvládnout i uživatelé z řad informaticky méně gramotných právníků.

Za zpětnou vazbu, zejména kritickou, budu vděčen.

Aktualisováno.
K betaversi aplikace patří i betaverse návodu. Zde je:


KNR V1.0 je webový kalkulátor nákladů řízení podle českých procesních předpisů. Jeho cílem je maximální jednoduchost a intuitivnost ovládání.

Po zobrazení jeho rozhraní na adrese http://knr.pecina.cz je okamžitě připravena (prázdná) kalkulace, kterou lze upravovat. Principem je, že kalkulace je vztažena k HTTP relaci (session) a na serveru se trvale neukládá; pouhým přerušením spojení se serverem se relace neztrácí (je identifikována v cookie), není proto nutné obávat se ztráty dat.

Hotovou nebo rozpracovanou kalkulaci je možné uložit na lokální disk ve formátu XML. K tomu slouží tlačítko Uložit kalkulaci na hlavní stránce. Soubor má příponu .xml a pokud s ním potřebujeme dále pracovat, můžeme ho znovu načíst tlačítkem Načíst kalkulaci. Tlačítkem Vyprázdnit kalkulaci můžeme začít znovu s čistou kalkulací.

Význam tlačítka Export do PDF je zřejmý: aplikace vygeneruje a nabídne k uložení čistopis kalkulace ve formátu PDF.

Pro výpočet náhrady za použití motorového vozidla jsou k disposici tři tabulky předvoleb. Jejich používání není striktně vzato nezbytné, ale sestavení kalkulace usnadňují a urychlují.

Tlačítkem Upravit místa přejdeme na přehled předvolených míst – výchozích nebo cílových bodů cesty motorovým vozidlem. Aplikace využívá Google Maps API, takže stačí zadat adresu nebo její dostatečně identifikující část a po stisknutí tlačítka Vyhledat se doplní přesná adresa a zeměpisné souřadnice. Tyto údaje můžeme dále editovat. Zkratka je stručné označení, podle něhož se místa třídí, ale do PDF se zkratka neexportuje. Název je plné označení místa, např. Okresní soud v Chrudimi nebo Sídlo advokáta.

Podobně jako předvolená místa funguje tlačítko Upravit vozidla. Opět je k disposici Zkratka a Název. Každé vozidlo musí mít specifikován druh pohonné hmoty a trojici údajů o spotřebě podle technického průkazu.

Předpisy se editují tlačítkem Upravit předpisy. Každý předpis obsahuje vedle Zkratky a Názvu informaci o paušální náhradě za km a náhradní cenu příslušného druhu paliva, pokud není cena doložena účtenkou. Neobsahuje-li předpis tento údaj pro všechny druhy paliva, ponechá se příslušné pole nevyplněné.

Vlastní kalkulace má dvě části, společnou, která se edituje na hlavní stránce, a jednotlivé položky. V hlavní části je vhodné (ne však povinné) vyplnit Popis, což může být např. označení soudu a spisová značka řízení. Rovněž jsou k disposici dvě poznámky, jedna zobrazovaná v PDF, druhá interní, a informace o výši použité sazby DPH. Tu lze ponechat vyplněnou, i pokud advokát není plátcem této daně; tato skutečnost je zachycena v jednotlivých položkách. Po změně data uložíme (do dočasné tabulky relací) tlačítkem Aktualisovat.

Pod společnými poli pro kalkulaci se zobrazuje rekapitulace DPH.

Položky se přidávají a editují po stisknutí tlačítka Upravit položky.

Je třeba předeslat, že ve skutečnosti existuje – z hlediska výstupu – jen pět různých druhů položek, téměř dvacet předvoleb se liší pouze údaji, které jsou do formulářů předvyplněny. To může být poněkud matoucí, ale je to velmi flexibilní řešení, které dává uživateli možnost sestavit typickou kalkulaci velmi snadno a intuitivně, aniž by byla vyloučena možnost vytvářet kalkulace se složitějšími a nestandardními položkami.

Pole Popis, DPH a Poznámka jsou společná všem položkám. Některé druhy položek obsahují přímo konečnou částku nákladů, u jiných se částka vypočítá automaticky.

Formulář položky Odměna za úkony podle AdvT obsahuje v pravé části pomocný formulář, který umožňuje z tarifní hodnoty dopočítat sazbu. Dále se vyplní počet hlavních a vedlejších úkonů právní služby a počet zastupovaných nebo obhajovaných účastníků. Jestliže byly některé úkony poskytovány jen některým účastníkům, je vhodné rozepsat to do několika položek, podle počtu zastupovaných nebo obhajovaných osob. Tuto skutečnost můžeme dále vysvětlit v Poznámce.

Formulář pro Režijní paušál je podobný, obsahuje pole pro počet úkonů a pro sazbu, kterou lze v případě potřeby nastavit tlačítkem, a zcela obdobně je tomu u Promeškaného času.

Podobný je i formulář pro Odměnu podle vyhlášky. I tam je v pravé části pomocný formulář pro výpočet odměny ze základu a sloupec zaškrtávacích položek pro snížení odměny ve speciálních případech. Pokud bychom chtěli odměnu zvýšit, můžeme zapsat její zvýšenou hodnotu do pole Částka a v Poznámce případě vysvětlit důvod požadovaného zvýšení.

Nejsložitější je formulář pro Náhradu za použití motorového vozidla; jeho správné používání ale ušetří nejvíc času. Výchozí a cílové místo zadáváme buď ad hoc, nebo vybíráme z předvoleb. I zde je k disposici tlačítko Vyhledat pro přístup ke Google Maps API. Po zadání obou míst se tlačítkem Vypočítat stanoví vzdálenost a předpokládaná doba cesty; zdrojem jsou i v tomto případě Google Maps. Náhradu za promeškaný čas opět zvolíme z pomocného formuláře na pravé straně. Rovněž vozidlo buď vybíráme z předvoleb nebo zadáváme ad hoc, a stejně je tomu u předpisu pro výpočet náhrady za pohonné hmoty.

Komentáře   

0 # nonevimno 2011-08-16 20:49
VYNIKAJICI!!! Diky moc, mozna bych trochu pozmenil layout tlacitek u nakladu kdyz se ma pridat jizda autem, to tlacitko vlevo od te listy je dle me trochu na spatnem miste.
0 # Tomáš Pecina 2011-08-16 22:33
Spíš tam uvažuji u javascriptu, aby se to tlačítko nemuselo nikdy mačkat, jen kdyby měl náhodou někdo javascript vypnutý. Ale zatím jsem se nerozhodl.
0 # Tomáš Pecina 2011-08-17 19:04
Tak jsem tam nějaký javascript nakonec vložil, ale s nelibostí, já nemám tyhle automatické reakce formuláře v oblibě; ale snad jsou dostatečně intuitivní, že neruší…

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v pravém sloupci dole)