DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ!
Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.
Aktuálně: Výnos sbírky pro Vlastimila Pechance dosáhl ke dni 6. 10. 2016 částky 59 416 Kč.
Výtěžek prvního benefičního koncertu, který se uskutečnil dne 12. 3. 2016, činil 13 500 Kč.

pátek 5. srpna 2011

Soudní poplatky

Tak nám zdražily, resp. od prvního září zdraží, soudní poplatky. V P.R. tonu naladěné ministerstvo opatření avisovalo jako cestu, jak ulehčit soudům a zároveň zvýšit rozpočtové příjmy, celkem při tom pominuvši fakt, že tyto dva efekty jsou jaksi protichůdné, když navíc jen těžko předpokládat, že by lidé užívali služeb místních miserných soudů z plaisiru a zdraží-li přístup k nim, činit tak přestanou.

Samotná změna je spíš jen kosmetická, základní poplatek se zvyšuje ze 4 na 5 % ze základu sporu, naopak u relutárních satisfakcí se snižuje na 1 %. Ne zcela promyšlené jsou některé dílčí poplatky, jako např. 5 000 Kč za žalobu pro zmatečnost (jedná se přitom o opravný prostředek víceméně procesního charakteru, které se jinak nezpoplatňují), a jako výslovně kontraproduktivní hodnotím novum částečného nevracení poplatku v případě, že návrh je odmítnut nebo řízení o něm zastaveno před prvním jednáním.

Zde vzniká hned několik problémů, jednak otázka nerovnosti mezi účastníkem, který poplatek zaplatil sua sponte při podání neprojednatelného návrhu, takže o 20 % z něj přijde, a tím, který byl ještě před rozhodnutí o poplatku, případně současně s ním, vyzván k jeho doplnění (zprojednatelnění), dále pak to, zda je vůbec ospravedlnitelné, aby soud nejprve vyměřil poplatek a až po jeho zaplacení navrhovateli sdělil, že jeho návrh je nepřípustný, a v neposlední řadě i otázka konfliktů mezi správním a civilním soudnictvím. Tam by poplatky měly být vraceny vždy a celé, když sám zákonodárce koncipoval úpravu tak, že žalobce nesmí být činěn odpovědným za to, když stát neví, ve kterém režimu věc projednat. Právní jistota zde, společně se zdravým rozumem, pláče v koutě.

Jelikož výpočet soudních poplatků stanovených procentem ze základu je činnost, kterou z duše nenávidím, vytvořil jsem si na to v Djangu jednoduchý kalkulátor. Při jeho psaní jsem přišel na další, novelou neopravenou, vadu zákona: u poplatků počítaných z cizí měny se nevychází z kursu např. k ultimu minulého měsíce, jak by bylo logické, ale z kursu k prvnímu dni měsíce běžného, bez ohledu na to, že ČNB své denní kursy publikuje až odpoledne, takže v okamžiku splatnosti výše poplatku nemusí být vůbec známa. Je to drobnost, ale symptomatická.

3 komentáře:

 1. Poradne zpoplatnit "pro zmatečnost", aby si hovada uvedomila, ze si budeme rozhovat, jak nam vyhovuje a nikdo nam do toho nebude kecat. Zadna "zmatecnost" neegzistuje.

  P. S.
  Státní zástupkyně pražského městského zastupitelství Renáta Rychnovská v březnu odmítla trestní oznámení postižených českých novinářů slovy: „Není účelem trestního řízení posuzovat jednání bezpečnostních složek státu, a to státu demokratického a právního, kterým Izrael bezesporu je.“

  Češi, jež byli na lodi do Gazy, chtějí vyšetření postupu Izraele
  http://www.ceskenoviny.cz/svet/zpravy/cesi-jez-byl...

  OdpovědětVymazat
 2. 1% u relutárních satisfakcí vítám, jen aby třeba krajské soudy coby první instance u žalob na ochranu osobnosti nebyly zavaleny.. Možná by měly na toto zareagovat i pojišťovny a začít tento nárok krýt. M.

  OdpovědětVymazat
 3. Zmatečně vedená řízení, kdy si soud plete účastníky a jejich postavení, rozhoduje nesprávný soud a náklady jsou přiznávány advokátům, kteří se řízení neúčastní a nikoho nezastupují, to je oblíbená kratochvíle na královéhradecku a pardubicku. V řízeních s nezletilými je takto vedeno prakticky všechno. Přestože u nezletilých jsou žaloby pro zmatečnost od poplatku osvobozeny, soudy si o ně opakovaně říkají. Neplaťte, Vrchní soud jim to zruší. Vyzkoušeno.

  OdpovědětVymazat

Kursiva: <i>text</i>
Tučně (když už to musí být…): <b>text</b>
Odkaz: <a href = "http://adresa">název odkazu</a>, tedy <a href = ""></a>