Důležité upozornění!

Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.

Na příběhu, který vám dnes chceme vyprávět, je nejzajímavější jeho tuctovost, nezajímavost. Pozoruhodné je na něm tolik to, kolika lidem prošla fakta, jež vám hodláme předestřít, rukama, aniž by jen jediný z nich zapochyboval, že to, co dělá, není tak úplně v pořádku, protože – jak se říká dnes o době komunismu a jak se bezpochyby bude v očekávání omluvy jednou říkat o té dnešní – taková je prostě doba.

On to vlastně ani žádný velký příběh není, jen běžná episoda, střípek z normálního exekučního provozu, jedna ze stovek tisíc podobných caus, kterou by ani nestálo za to zvednout a studovat. Přesto tak činíme, a snad aspoň někteří z našich čtenářů v něm najde podnět k zamyšlení.

Smutný hrdina našeho příběhu, J. H., si před šesti lety půjčil peníze, nevelkou částku, třicet tisíc korun. Začal splácet, ale přišly problémy v rodině, dostal se do potíží a místo sjednaných devadesáti tisíc ze třicetitisícového úvěru uhradil věřitelce, společnosti PROFI CREDIT Czech, a. s., pouze pětadvacet tisíc. Věřitelka, na nic nečekajíc, zbytek dluhu zesplatnila a aplikovala všechny sankce, ke kterým se J. H., nevěda, že se, toto čině, upisuje ďáblu, naivně zavázal. Dvorní rozhodce přiznal, soudce pověřil, exekutor vymáhá, a výsledek: J. H. Profi Creditu dluží, se všemi k dluhu připojenými nemravnostmi, hezkých 333 tisíc. Podobných finančních zážitků má J. H. víc (byť zdaleka ne v této výši), a tak následovala insolvence a naděje, že po pěti letech řádného splácení bude J. H. sice o pár set tisíc chudší, ale konečně schopný usínat bez dluhů, s vědomím, že mu justice a právní stát v této zemi umožnily přispět svou prací k vysoké životní úrovni hned několika lidí: věřitelky, jejího advokáta, rozhodce, exekutora a insolvenčního správce.

Zjevně nemravnou exekuci navrhujeme zastavit, a jestli se to podaří, požádáme i o zrušení oddlužení, čímž se větší část problému vyřeší. Pocit, že je s touto zemí něco nevratně, fatálně špatně, v nás arci asi přetrvá.

Komentáře   

0 # Behemot 2021-05-08 14:46
Tož tak na světě. Připomnělo mi to jednu podobnou kauzu, kterak jste tu kdysi zveřejnil fotografii písemnosti od exekutora „doručené“ připíchnutím na domovní nástěnku.

V nedávné době jsem byl svědkem poučení stran písemnosti od živnostňáku, pravděpodobně dodnes (již tedy několik týdnů jen co o tom vím) přilepeného na vchodové dveře jednoho z paneláků v ulici Hráského. Opět výstavní doručení fikcí; a že tam snad je celá adresa a číslo spisu dané osoby? Nějaká vochrana vosobních údajů, koho to zajímá…
0 # Oldřich Starý 2021-05-11 22:55
Zdá se mi že v závěrečném návrhu je překlep. Pokud lichvář=oprávněná strana, pak by mělo být " a uložil OPRÁVNĚNÉ uhradit" a smazat "mu", které je tam asi navíc.
0 # Tomáš Pecina 2021-05-11 22:59
Jistě, má být "oprávněné"; bohužel, už je to dávno podáno. Díky za upozornění, taková chyba v petitu je vždycky ostuda.
0 # Ivo Hanuška 2021-05-13 16:52
Kvůli tomuto komentáři jsem se zaregistroval, abych ho mohl napsat.
Když pominu fakt, že J.H. dorazil až k exekuci, protože se asi nijak nebránil, tak se musím pozastavit nad spoustou výroků obecných soudů o potvrzení platnosti rozhodčích nálezů u lidí, co se bránili, vyprodukvaných - na nemravnost nehledě. Takže i když se obrátíte na soud a požadujete zrušení nálezu, dostanete se na Krajský soud v Hradci Králové. Tam návrh zamítnou. Jdete do Prahy na Vrchní soud. Tam se vám vysmějí do obličeje. Takže se dovoláváte. Co k tomu napsat? Soud vlastně ani zákony a dobré mravy nezajímají..... Soudí podle nálady a známostí - asi.
0 # Behemot 2021-05-13 19:00
Tak v zemi, kde soudy rozhodnou v příkrým rozporu s většinou důkazů, kdy to odůvodní že „názorem soudu je“, to se tomu ještě někdo může divit?
+2 # Ivo Hanuška 2021-07-03 10:25
Jsem zvědav, jak jste s návrhem dopadli? Podařilo se exekuci zastavit, nebo je všechno jinak? Nebo ještě čekáte?
0 # Tomáš Pecina 2021-07-03 10:41
Oprávněná napsala, že se zastavením nesouhlasí, neboť vše bylo nadkřišťálově čisté, a soudci to leží už třetí měsíc na stole. Uvidíme.
0 # Ivo Hanuška 2021-09-11 10:14
No, to mne nepřekvapuje. Jsou nějaké novinky? Mám pár známých, co šlápli do stejného h...a, ale nechtějí se už dál angažovat. Mne by zajímalo, jak se k tomu obecné soudy postaví. Jestli a jak někdo do toho kyselého jablka kousne a pokud ano, co z něj vyjde.
+3 # Tomáš Pecina 2021-09-11 10:53
Dopadlo to dobře: exekuce byla pravomocně zastavena.

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v pravém sloupci dole)