Důležité upozornění!

Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.

Vědouce, že naši čtenáři jsou inteligentní a mají zájem o pramenný materiál, můžeme si, než dorazí rozsudek ve věci napadení Štěpána Reicha policejním provokaterem Janem Vyvialem, využívajíce rozsáhlého souboru podkladů, který máme k disposici, zkrátit čekání vysvětlením, co přesně se na Moravském náměstí v Brně onoho dne stalo a které dvě lži u soudu zlomily vaz řečenému policejnímu násilníkovi.

Kde přesně a jak se konflikt odehrál, vidíme na neumělém náčrtku, který je možné si zvětšit kliknutím na miniaturu. Průvod, jehož součástí byla bílá dodávka označená logem DSSS, se ubíral od jihu, z náměstí Svobody po Rašínově třídě. Automobil před Moravskou galerií zahnul doprava, s úmyslem objet kašnu a zastavit u tribuny, jež byla postavena těsně u západního obrubníku kašny, poblíž oné sochy, která Brňanům konečně umožňuje dávat si, po vzoru šťastnějších Pražanů, schůzku pod ocasem – arci v jiném smyslu, než by nebohý autor díla byl pomyslil. Leč zpět k věci.

V místě, které je na náčrtku vyznačeno žlutě, dodávce přehradili cestu různými, více či méně inteligentně pojatými, transparenty označení anarchocyklisté (zde je máme v blízkosti oné sochy). Horkokrevní pořadatelé, nevyčkavše, až narušitele z trasy odstraní policie, s cyklisty vstoupili do nejprve verbální a poté fysické konfrontace (zde je takto zachycen obviněný).

Budiž předesláno, že protiprávně v tuto chvíli jednaly obě dvě strany, ti blokující i ti ony odstraňující. Skutečné násilí však započalo až ve chvíli, kdy k pravému boku dodávky přiběhli tři policejní provokateři, vedení Janem Vyvialem. Ten při podání vysvětlení na policii i u hlavního líčení před soudem popsal děj tak, že se pokusil Reicha odtlačit od cyklisty, přičemž dvakrát zvolal Policie! a poté jej obviněný udeřil tak, až policistovi spadly brýle.

Jak to bylo doopravdy, jsme viděli na videích, a našli jsme k tomu v archivu i další fotografie, pořízené v krátkém sledu po sobě: [1], [2], [3], [4]; muž s černou kapucí není Vyvial, ale provokater, který přiběhl na místo střetu těsně za ním. O jakémkoli vytlačování nemůže být řeči, výkřik Policie!, pokud vůbec z jeho úst zazněl, neslyšel nikdo, rozhodně ne ti policisté, kteří ho nejprve uklidňovali a poté povalili na zem, a o sluneční brýle se Vyvial připravil svými prudkými pohyby sám, když Reicha i dalšího pořadatele, Jakuba Svobodu, nepříčetně mlátil. Mimochodem, zcela pasivní nebyli ani dva další provokateři, kteří přiběhli za Vyvialem: zde jsou v akci poté, co se Vyvial od Reicha odvrátil a věnoval se výkonu svých pravomocí na jiném pořadateli.

Ve světle důkazů tedy nemůže obstát ani Vyvialovo tvrzení o odtlačování (odžďuchnutí) Reicha od cyklisty – k žádnému takovému ději evidentně nedošlo, je jasně patrné, že Vyvial se na Reicha vrhá okamžitě poté, co oběhl přední část auta – a lží je i tvrzení, že Reich Vyviala uhodil: agresorem byl evidentně policista, Reich se jeho ranám pouze bránil. Druhá a neméně klíčová lež se týká brýlí, o které Vyvial přišel až poté, co začal na pořadatele útočit.

A tím je, milé děti, dnešní pohádka u konce. Zda bude mít šťastný konec – čímž míníme obvinění Vyviala pro trestné činy zneužití pravomoci úřední osoby podle § 329 odst. 1 písm. a), b) TrZ ve vícečinném souběhu s křivým obviněním podle § 345 odst. 1, 2 TrZ – ukáže až nezávislé a nestranné vyšetření incidentu na Moravském náměstí GIBSem; ale to už bude úplně jiná pohádka, a jak víme z bratří Grimmů, ne všechny mívají šťastný konec. Ty policejní nezřídka končívají konstatací, že ať je drban – rozuměj občan, který policii i GIBS ze svých daní financuje – rád, že z toho vyvázl tak lehce.

Komentáře   

0 # Dracedih Tomáš 2017-11-12 20:44
Důležité vítězství. Agenta by mohl zachránit už jen jeho nadřízený, který by soudu přiznal, že úkol vyhrocovat a provokovat mají rozkazem ze shora. Zachrání svého člověka, nebo ho popřou?
0 # gogo 2017-11-13 13:47
Třeba zase řeknou, že muž v kožené bundě nikdy neexistoval.
0 # Anonymní 2017-11-12 20:59
Jeste jste mu tam nedal 358 vytrznictvi .... podle rozsahu TC by se mel pakovat jako kazdy jiny obcan do vazby a cekat roky na rozsudek nebot mu souhrne tedy hrozi hodne velky trest ....
0 # Tomáš Pecina 2017-11-12 21:45
Vytržnictví ne, tam je faktická konsumpce.
0 # Anonymní 2017-11-15 00:04
No kreativni prokurator by bez vahani ohodnotil u bezneho obcana kazdou vterinu jinym TC .... Prvni vterina vytrznictvi dalsi napadeni dalsi braneni zatceni a koncilo by to tim neuzitim pravomoci krivym obvinenim a krivou vypovedi ... a u policejnich slozek by to bylo jen dobre takto postupovat u takto kvalitnich jedincu
0 # Anonymní 2017-11-13 10:52
Ten Vyvivai je ale V.L
0 # Pefi 2017-11-14 23:20
Aby byl kontext dokonalý, tak pro čtenáře neznalé místních reálií se zaslouží dodat následující:

Ona zmíněná jezdecká socha na Moravském náměstí je sochou markraběte Jošta, tedy osoby, kterou historik Martina Wihoda z Masarykovy Univerzity charakterizoval takto:

„Byl to mimořádně chamtivý člověk, který hromadil statky ve svůj vlastní prospěch. Byl i svárlivý, dostal se do sporu téměř s kýmkoli, ukázal se být špatným hospodářem a správcem země, po jeho smrti zůstala Morava v troskách a dluzích.“
0 # Tomáš Pecina 2017-11-15 04:06
Tak to je adept na skutečně monumentální sochu: tu vůbec největší má v Praze mezinárodní terorista.
0 # Tomáš Marný 2017-11-17 13:05
Paradoxní je, že režim padl 17. listopadu po zmlácení demonstrantů policisty. Dnes zmlácení demonstrantů policisty bude zajímat noviny tak dva dny.
0 # Tomáš Pecina 2017-11-18 10:23
Paradoxní… V zemi, kde před zraky kamer položí k památníku 17. listopadu kytku agent StB a karierní komunista, bych se užít takové slovo zdráhal.

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v pravém sloupci dole)