O pre-crime jednotce pražské policie jsme psali v souvislosti se srpnovou Gay Pride. Sešel se necelý půlrok s půlrokem a věc má i formální rámec. V zastoupení tří postižených jsem podal stížnost, policie na ni reagovala ([1], [2], [3]) a protože její argumenty shledávám frapantně protiústavními, podávám opakovanou stížnost, po níž budou následovat žaloby: správní a u té skupiny osob, které byly v rámci prevence umístěny v cele, rovněž odškodňovací.
V opakované stížnosti jsem si neodpustil poukaz na to, že stejně jako dnes mí klienti bývali kdysi zajišťováni disidenti, kdykoli měl přijet např. Brežněv. Taková svatokrádežná komparace mi jistě nebude odpuštěna, ale nemohu si pomoci, paralelu tam vidím. Prevence trestné činnosti sice mezi úkoly policie patří, ale v jejím legálním instrumentariu se rozhodně nenachází možnost preventivní detence možného pachatele-narušitele shromáždění.
Důležité upozornění!
Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.
Pražští předkriminalisté půjdou před soud
- Autor: Tomáš Pecina
- Nadřazená kategorie: Naše případy
- Kategorie: Prague Pride
- Počet zobrazení: 4929
Komentáře
www.youtube.com/watch?v=OSssxtdgZBM
Honza
-es-
Předpokládám, že v lepším případě byste bez OP pouze nebyl vpuštěn, v horším byste byl převezen na služebnu za účelem zjištění totožnosti.
-es-
Mou povinností je prokázat totožnost na odůvodněnou výzvu (takovou jsem ještě v životě neslyšel), tedy, poskytnout k tomu součinnost. Až, pakliže bych součinnost neposkytnul, dopouštím se přestupku.
Proto se ptám: proč, když půjdu na náměstí, mám mít při sobě občanský průkaz?
A jinak: obvyklé odůvodnění ztotožnění zní: "protože jste podobný hledané osobě". Lze se pobavit variacemi na téma "a které konkrétně" apod., ale tu občanku stejně nakonec budou chtít.
-es-
Ano, správně, prokázání totožnosti při plnění jiného úkolu musí být nezbytné. Těžko je nezbytné perlustrovat každého, kdo jde na náměstí.
Pokud ji u sebe měl, ale šlo o pyrotechniku legální, potom to nevidím tak jasně, protože nejsem právník. Pokud šlo o pyrotechniku nelegální, potom se měla policie věnovat spíš této skutečnosti.
I když funkcionář není (vyloženě) blbec a hloupý, těžko pochopí, co je ústavní rámec. Jinak, předpokládám, že žádost o přešetření způsob vyřízení stížnosti postoupí MV PPR.
Jenže, zrovna u pochybení policie má stížnost (a, pomineme-li dosti vágní institut upozornění), jak jinak, než podle správního řádu, své nezastupitelné místo: umožňuje, alespoň nějak "specialisovanému" orgánu vytěžit podklady, po případě, i někdy zjednat nápravu, ve vlastních řadách, bez intervence soudů.
Když už se tím nechce zabývat GIBS, tak OVK mají alespoň nějaký náhled do věci - většina soudců nezná ani rozdíl mezi policistou a obecním policistou, bohužel.
Pro "osobu dotčenou" je pak prakticky nemožné brojit okamžitě žalobou - bez podkladů, bez ničeho, nehledě na to, že než správní soud provede dokazování, mohou policisté důkazy dávno zamést pod koberec.
No, uspět byste mohl. Uvidíme, zda to půjde před rozšířený senát.
Argumentačně podstatná je dikce § 85 SŘS, protože ta hovoří i "ochraně nebo nápravě", a ty stížnost poskytuje, přičemž na její řádné projednání – ve dvou stupních – máte právní nárok. Kromě toho je tam nesmyslné zúžení, že konstatace se můžete domáhat, i když tento prostředek existuje, ovšem zákazu nikoli. Logické by to bylo naopak.
Pakliže by NSS judikoval, že na vyřízení nutno pohlížet jako na rozhodnutí sui generis, judikoval, že na odůvodnění vyrozumění se vztahují stejné nároky, jako na odůvodnění rozhodnutí, myslím, že by v tomto problém, faktický, nebyl.
RSS kanál komentářů k tomuto článku