Důležité upozornění!

Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.

A opět něco hrachu na stěnu… Adam B. Bartoš, odsouzený za svou politickou činnost k podmíněnému trestu, podává proti usnesení Nejvyššího soudu ústavní stížnost.

Z argumentace soudruhů soudců vyjímáme zvláště zdařilou pasáž (§ 40):

Pouze jako obiter dictum Nejvyšší soud dodává, že z judikatury ESLP vyplývá, že musí být důsledně odlišovány jednotlivé případy tzv. symbolických činů v závislosti na kontextu, v němž byly učiněny. Dovolatel makety šibenice využil v souvislosti se svými nenávistnými projevy vyzývajícími k násilí, je tudíž zřejmé, že tato symbolika sloužila k umocnění těchto aspektů jeho projevu. Vzhledem k agresivitě a nenávistné povaze projevu dovolatele během jeho veřejných vystoupení nelze použití dané makety v jeho případě považovat toliko za metaforu dokreslující jeho kritiku establishmentu, jak se snaží předložit. V kontextu jeho výzev k násilí, ozbrojování, tvoření domobran a jiného se jedná o další formu výhružky, agrese a nenávisti. Naopak pokud byla maketa šibenice použita při demonstracích proti vládě bez dalších projevů agrese nebo výzev k násilí a sloužila toliko k obrazovému dokreslení požadavků demonstrujících, pak je zřejmé, že se jejich jednání pohybovalo v rámci kritiky chráněné svobodou projevu.

Ne všechny šibenice – a ne všichni lidé – jsou si v této naší podivné demokracii rovni.

Komentáře   

-1 # Mirek Vorlický 2019-11-20 09:22
Jóóó, pánové . . . nebyli jsme schopni odsoudit skutečně věšení našinců našinci, tak aspoň odsoudíme násilné a asi i provokativní mávání šibenicemi papírovými . . . co z toho dovodit?
0 # Tomáš Pecina 2019-11-21 07:30
Po mne osobně je zvlášť fascinující ta věta, že šibenice "sloužila toliko k obrazovému dokreslení požadavků demonstrujících": jaké požadavky to asi mohly být, soud nedomýšlí.
-1 # K. 2019-11-21 08:07
Inu, Aliis si licet, tibi non licet.
Pokud by se prokurátor Urválek nebyl zasebevraždil, nebo pokud by se ve stylu Už je tady zas / Er ist wieder da vrátil , zapadl by mezi současné soudruhy soudce a jistě by opět udělal skvělou kariéru.

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v pravém sloupci dole)