Důležité upozornění!

Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.

Nikdy není tak špatně, aby nemohlo být hůř, říkám si, vnitřním zrakem přitom patře východním směrem, na Slovensko. Tam se momentálně odehrává devátý (ano, devátý!) pokus o zrušení amnestií udělených v r. 1998 Vladimírem Mečiarem. Uspěje-li, mohou být amnestie slavnostně zrušeny ke 20. výročí jejich vyhlášení.

V České republice máme se zneužitím práva vyhlásit amnestii rovněž své zkušenosti, avšak poslední zbytek soudnosti doposud zabránil politikům získávat body prohlášeními o tom, že jednou vyhlášenou amnestii lze zrušit. Na Slovensku, v zemi slynoucí spíše silnými alkoholickými nápoji než tradicí právního státu, jsou tyto zábrany oslabeny a proto se premier Robert Fico pokouší o změnu formou přijetí retroaktivního ústavního zákona.

Amnestie je arci nezrušitelná, protože její účinek je jednorázový, nevratný a neměnný ze samotné podstaty jejího působení, tedy z aktu prominutí trestu (agraciace), případně skutku, jinak trestného (abolice). Stát se nemůže chovat jako pomatený král, který odvolává, co odvolal, a slibuje, co slíbil, a to ani, učinil-li by tak legislativně nejvyšší formou změny ústavního pořádku.

Existuje jediný způsob, jak amnestii zrušit: prohlásit režim, jehož hlava amnestii vyhlásila, za zločinný a postavit před soud vedle domněle amestovaných i onu hlavu. Ale to si, odhaduji, netroufnou ani na Slovensku, kde je vláda jen jednou z větví organisovaného zločinu ještě o stupeň víc než v České republice.

Komentáře   

0 # gogo 2017-03-13 15:28
Je ale zajímavé, že podobný akt - Dekret presidenta, který byl také ze své podstaty využit jen jednou a nemůže být užit znovu, čelí soustavnému tlaku na svoje zrušení.
Popravdě mi není zrovna jasné, jak se právníci vypořádávají s retroaktivitou. Mají s tím problém i autoři sci-fi a fyzikové si na kauzalitu obzvlášť potrpí.
0 # Anonymní 2017-03-13 18:01
Nelze porovnávat zákony přírodní a "zákony" lidské. Natož ty, kteří s nimi pracují…
0 # Anonymní 2017-03-13 16:11
S retroaktivitou sa vysporiadali bravúrne. Vraj keď sa napíše do ústavy, že je to v poriadku tak to v poriadku je.... Jeden z mála ľudí, čo sa k tomu vyjadrujú normálne je p. Harabín...
0 # Tomáš Pecina 2017-03-13 16:19
Ústavný zákon. Čl. 1. Tento ústavný zákone nie je v rozpore s Ústavou.

Asi tak nějak to chápejte, gogo :-)
0 # Anonymní 2017-03-13 20:44
Ako s obľubou hovorím už roky papier znesie všetko, aj v prípade ak ide o ústavu.... A tá naša banda blbečkov s kamennou tvárou: "amnestia sa dá zrušiť"... Kurňa, ale čo ďalej... Retroaktívne zmeniť ústavu a zasiahnuť do trestných vecí.... To sa nedeje ani v Somálsku...
0 # Anonymní 2017-03-14 09:38
Vsadí se, ze kdyby prvni skutecne velkou amnestii ne vyhlásil jisty v Havel, tak by tu kartu " zruseni amnestie" dnes jiz pravdolaska dávno vytáhla :) navic rada případu , kdy Havel dal amnestii svým ks osud bez jiného zjevného důvodu, by jim asi nebyla příjemná :)
0 # Anonymní 2017-03-20 16:51
A co promlčecí lhůty. Jejich běh abolice staví? :-)

Richard
0 # Tomáš Pecina 2017-03-20 17:06
Staví.
0 # Anonymní 2017-05-31 15:32
Tak na slovensku rozhodnuto
novinky.cz/.../...

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v pravém sloupci dole)