Turingův stroj z Lega (zdroj: Wikipedie) |
Ne, nejde o plán starosty sedmé pražské části pohřbít výstavu ostatků, nýbrž o dnes zveřejněný zkrácený rozsudek, jímž byl zrušen předchozí rozsudek ve věci rozsahu Národní database DNA. Samotný spor mezitím dávno skončil, policejní presidium mi požadované informace poskytlo a žalobu jsem z toho důvodu vzal zpět, takže není o co se přít, i kdyby si to strany sebevíce přály.
Kvalita soudců NSS šla, jak víme, v posledních letech prudce dolů, dnes už jsou výstupy tohoto soudu obvykle horší než rozsudky soudů krajských, jež jsou jím přezkoumávány, a tento rozsudek patrně tendenci potvrdí.
Vzniká arci zajímavá procesní otázka, která rozhodnutí tímto rozsudkem pozbývají platnosti. Jak řečeno, spor dávno skončil, žalobu jsem, byv informačně uspokojen, vzal zpět, a mám za to, že tento krok nelze kasačním rozsudkem negovat, anžto jen těžko nutit žalobce, aby se soudil proti vlastní vůli. Počkejme si tedy na odůvodnění.
Komentáře
Ste Sta
Optimálně podle SŘS, že. Viz § 47 písm. a) - "Soud řízení usnesením zastaví, ... a) vzal-li navrhovatel svůj návrh zpět."
BTW notifikoval jste o opadnutí předmětu sporu nějak NSS v řízení o kasační stížnosti?
WTF?!
S odkládací podmínkou, pro případ, že by bylo pravomocné rozhodnutí zrušeno?
WTF^2 ?! K takovému úkonu by se vůbec nepřihlíželo, procesní úkony nelze činit podmíněně.
Bavíme se o řízení o kasační stížnosti, kde stěžovatelem je žalovaný. Zastavit pro zpětvzetí by připadalo v úvahu v případě, že by návrh (stížnost) vzal zpět stěžovatel, k čemuž, jak z kontextu plyne, nedošlo.
WTF^2 ?! K takovému úkonu by se vůbec nepřihlíželo, procesní úkony nelze činit podmíněně.
No právě, nicméně p. Pecina tím blíže nespecifikovaným zpětvzetím (podle následné reakce navíc zpětvzetím návrhu ve snad souvisejícím, ale formálně úplně jiném řízení) argumentoval, proč by snad NSS nesměl meritorně o stížnosti rozhodnout. Což, mám-li zůstat diplomatický, nezní úplně přesvědčivě ...
(omlouvám se za double, první pokus se zařadil do špatného vlákna)
Je to obdobné, jako kdyby se strany občanského soudního řízení dohodly a uzavřely mimosoudní smír, ale přesto žalobce trval, aby soud o žalobě rozhodl.
Ne, jedná se stále o stejné řízení se stejným žalobcem.
Když mi policie informace poskytla, opustila svůj právní názor, že za to je oprávněna vyžadovat náhradu v oné enormní výši, a měla vzít zpět i kasační stížnost, v níž to tvrdí. Protože to neudělala, měl NSS kasační stížnost zamítnout.
Ad „opuštění právního názoru“ - to je přesně ona přílišná extrapolace. Na začátku je nějaké rozhodnutí ve smyslu § 65 SŘS. Pokud je napadeno, žalobce částečně vymezí rozsah přezkumu žalobními body (částečně proto, že některé věci soud stejně musí posuzovat ex offo) a dále už je to otázka posouzení soudem. Nějaké chování či právní názor žalovaného opravdu nezakládá povinnost soudu nějak rozhodnout, pokud se právní posouzení věci soudem od tohoto chování/názoru liší. Dále to přece není binární, lze si představit mnoho situací, kde třeba i žalovaný v průběhu soudního přezkumu změní názor na nějakou dílčí otázku, jejíž nové řešení pak povede k uspokojení žalobce, přesto však může mít zájem na tom, aby zrušující rozsudek byl v řízení o kasační stížnosti odstraněn, např. kvůli tomu, že nesouhlasí s nějakým v něm vysloveným názorem (který by pro něj byl kasačně závazný v dané věci a kvazi-precedenčně i pro jeho činnost jako takovou). Přitom to, na co změnil názor se může klidně míjet s tím, co se mu nelíbí v stížností napadeném rozsudku, byť to v konkrétním případě obojí vede k uspokojení žalobce.
Počkejme si na aktualizaci, až dostanete ten rozsudek.
Z vašich argumentů také mezi řádky plyne, jako byste existenci/neexistenci sporu viděl v rozdílu či shodě právních názorů žalobce a žalovaného. Tak tomu pochopitelně není, soud je v rozsahu přezkumu vázán žalobními body a v rozhodnutí petitem, ale jestli je rozhodnutí založeno na názoru A, žalobce v žalobě argumentuje názorem B a žalovaný mu dá za pravdu, tak to pořád neznamená, že by tím byl soud vázán a nemohl se např. ztotožnit s původním názorem A a žalobu zamítnout (či o patro výš ke kasační stížnosti zrušit rozsudek). Jde o otázku právní, ne skutkovou.
Na konečně pokud rozsudek KS obsahoval (dle názoru NSS) např. nesprávné posouzení právní otázky krajským soudem, tak opravdu není na místě zamítnutí ani nejde o akademický výrok (byť by původní správní spor byl již mezi stranami vyřešen).
V čem je podle vás chyba této úvahy?
1) Pokud nějak jednal nebo něco tvrdil mimo řízení, opravdu to neznamená, že by tím implicitně bral stížnost zpět či omezil stížní body. Žádný procesní účinek takové chování nemá, můžete tím nanejvýš jako protistrana argumentovat.
2) Viz výše, jde o otázku právní, takže dokud je kasační stížnost podána, je vymezen rozsah přezkumu a nic nebrání jejímu projednání, rozhodne soud. Bez ohledu na to, jaký názor prezentují účastníci či jakou to má dynamiku (samozřejmě s výjimkou toho, že stěžovatel dodatečně omezí rozsah přezkumu zpětvzetím některého stížního bodu).
3) PS vám informaci poskytnul k nové žádosti a nejspíš za jiných okolností. Vzhledem k ex tunc přezkumu to stále nečiní postup žalovaného a priori nekonzistentním, on může trvat na tom, že u původní žádosti měl na požadované náhrady právo, zatímco u té nové již ne.
4) Navíc pokud bychom si odmysleli tu nesmyslnou konstrukci z 6 Ans 16/2012-6, tak byste se soudil a kasal s MV a povinný subjekt by vůbec nebyl účastníkem soudního řízení, tedy by jakýkoliv veletoč v jeho názorech byl tím spíše irelevantní.
novinky.cz/.../...
Jestli si pan Pecina mysli, ze to melo jit k rozsirenemu senatu, pak to dostatecne zrejme nenapsal ve svem clanku. Dovedu si takovou argumentaci predstavit.
Což platí naprosto o každé kasační stížnosti, že...
Jinak souhlasim s panem Pecinou, ze v teto chvili to je pouze akademicky. Ty ale musime mit
RSS kanál komentářů k tomuto článku