Kapři si rybník – podle očekávání – nevypustili.
Za velkého zájmu veřejnosti (oběmá pánům za účast co nejsrdečněji děkuji!) se dnes u Městského soudu v Praze konalo jednání o správní žalobě, jíž jsem se po ministerstvu spravedlnosti domáhal seznamu soudců, kteří byli v minulosti členy Komunistické strany Československa (zvukový záznam jednání).
V závěrečném návrhu jsem se pokoušel akcentovat ethickou rovinu věci, fakt, že v demokratickém státě je nepřijatelné, aby se životopisy soudců pokládaly za důvěrné informace, k nimž veřejnost nesmí mít přístup.
Bezvýsledně. Senát ve složení JUDr. Ladislav Hejtmánek, JUDr. Ludmila Sandnerová a Mgr. Martin Kříž našel plné pochopení pro argumentaci ministerstva a žalobu zamítl.
Soudce Hejtmánek není žádný velký rhetor, avšak z jeho stručného ústního odůvodnění vyplynulo, že otázku zpřístupnění soudcovských životopisů soud pokládá za otázku politickou a nikoli právní.
S tím nesouhlasím: politické rozhodnutí bylo učiněno přijetím zákona č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím, jeho výklad je doménou soudů.
Proti rozsudku podám kasační stížnost: pokládám za popření základních principů demokratického právního státu, aby talár oblékaly osoby, jejichž minulost je takového druhu, že se o ní veřejnost nesmí ani dozvědět. Takoví soudci by si měli v soudní síni nasadit na hlavu spíš šaškovskou čepici s rolničkami, neboť takový úbor by mnohem lépe vystihoval, na jakých základech soudní moc v České republice stojí.
Nejsem nicméně optimistou – dnešní rozsudek je věrným obrazem skutečných kvalit soudcovského stavu i české postkomunistické reality.
Důležité upozornění!
Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.
Městský soud v Praze: Údaje o komunistické minulosti soudců musí zůstat tajné
- Autor: Tomáš Pecina
- Nadřazená kategorie: Informační právo
- Kategorie: Komunističtí soudci
- Počet zobrazení: 1541
Komentáře
Otázka dne: žijeme v zemi s funkční justicí, nebo ne?
Upřesnění: je ČR státem s justicí, u které převažují znaky funkčnosti, či nefunkčnosti?
Radek Mikula
Tady ovšem soudci rozhodovali sami o sobě, a výsledek byl předem jasný: asi jako když poslanci hlasují o omezení své imunity nebo zvýšení platů.
Jsem zvědav na další vývoj, ani ne tak kasační, tam lze očekávat opakování již soudem vyřčeného.
Jan Údřemko
Jinak právě poslouchám a gratuluji k více než dobrému řečnickému výkonu, který by leckterý advokát mohl závidět a u protistrany by se naopak leckterý koncipient mohl poučit, jak nikoli...
JÚ
Článek 6 – no, nevím. Podle něj lze napadnout vady konkrétního řízení, nikoli právní politiku státu.
JÚ
Nedivme se proto, že rozhodování je tak nespravedlivé, když se jedná o Ně. Je to ostuda.
velmi si vážím Vašeho úsilí za zprovoznění justičního molochu, který požírá mnoho prostředků a spravedlnost občanům nepřináší. Máte můj obdiv, protože postupujete nesmírně kvalifikovaně a hlavním strategickým směrem. Ono totiž nelze čekat až komunisté tyjící z justice a diskreditující a rozvracející spravedlnost v této zemi vymřou. Jsou totiž infekční a je třeba je identifikovat a z profylaktických důvodů i izolovat. Oni totiž kazí i mladé adepty soudnictví, kteří přejímají jejich hloupost a zlozvyky jen proto, aby se chovali "manažérsky" a loajálně k těm služebně vyšším, od kterých odvisí jejich další kariéra. . . Je to jako rakovina!
Zajímalo by mě, jak byste situaci řešil, pokud byste byl ministrem spravedlnosti?
Srdečně zdravím a přeji vše dobré
Martin Vadas
Ministr spravedlnosti je bezmocný, může jen přihlížet a občas podat nějakou tu kárnou žalobu, kteří mu ovšem soudci smetou nebo, když už není zbytí, uloží symbolický trest (viz potrestání soudce Nagye za zfalšovaný protokol o jednání).
RSS kanál komentářů k tomuto článku