V článku nazvaném Cibulka aneb Příspěvek k aplikovanému šámalismu jsme se loni pozastavili nad praxí, že podle výkladu Nejvyššího správního soudu nelze proti nezákonnému jednání policistů v rámci úkonů trestního řízení brojit u soudu jinak než odškodňovací žalobou podle zákona č. 82/1998 Sb., vyjadřujíce naději, že kausa bude mít relevantní pokračování u Ústavního soudu.
Stalo se, a za dva týdny Ústavní soud vyhlásí nález, jímž o otázce rozhodl. Náš názor je v tomto případě jednoznačný: zásahy policistů do právní sfery fysických a soukromých právnických osob nemůže jako poslední instance přezkoumávat státní zástupce, a i když se může prima facie jevit jako systémově nevhodné, aby tak činil správní soud, který se jinak trestnímu řízení nevěnuje a trestnímu právu nerozumí, takové řešení má výhodu v tom, že představuje určitou formu vyvažování v rámci jednotlivých součástí justice. Státní zástupci a policisté si příliš zvykli na to, že soudy v přípravném řízení jsou pouhou potvrzovací institucí, v horším případě jen copy centrem, a možnost kontroly excesů správními soudy může tuto svévoli poněkud omezit.
Důležité upozornění!
Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.
Cibulka k Ústavnímu soudu
- Autor: Tomáš Pecina
- Kategorie: Jiné případy
- Počet zobrazení: 6231
Komentáře
Byl jsem zvyklí si z veškerého kontaktu s policií a strážníky pořizovat za pomoci mobilního telefonu obrazový a zvukový záznam. Nicméně příslušníci obou zborů začali uplatňovat taktiku, která lze schrnout takto: “Schovejte ten telefon, protože ho vyhodnocuju jako zbraň”.
Je taková výzva ze strany orgánu oprávněná? Musí jí občan vyhovět?
Asi bude potřeba nosit mikrofon skrytě, jako zbraň. Než nám eurobolševici zakážou i mikrofony s SD kartou nad 10MB.
Jako se jim to podařilo dnes ohledně zbraní.
www.urza.cz/public/l.opice.telefon.mp3
tady čas cca 6:25 (Já vám vůbec nevěřím, že mě s tím telefonem nepraštíte)
www.youtube.com/watch?v=QdS-agmVQhw
Glosátor
Během zákroku došlo ke konfliktu, když se mi pokusil příbuzný řidiče ten průkaz vytrhnout. Pak začal manipulovat s mobilním telefonem tak, že jsem to považoval za své ohrožení," popsal situaci Stejskal.
Zdroj: prazsky.denik.cz/.../...
prazsky.denik.cz/.../...
Jan K.
Glosátor
"Každý je povinen bez zbytečného odkladu a bezplatně uposlechnout výzvy anebo pokynu nebo vyhovět žádosti policie nebo policisty; ... Nelze-li účelu výzvy, pokynu nebo žádosti dosáhnout pro odpor osoby, je policista oprávněn tento odpor překonat."
K tomuto tématu relevantní konferenční příspěvek "NEUPOSLECHNUTÍ VÝZVY ÚŘEDNÍ OSOBY":
www.polac.cz/.../vetesnik.pdf
V okamžiku, kdy lze prohlásit záznamové zařízení držené v ruce za zbraň, tak není jiné cesty, než pořizovat záznam tak, aby "zbraň" nebyla držena.
Stručně řečeno, je-li „výzva“ veřejného činitele obecně ultra vires, pak neuposlechnutí takovéto „výzvy“ není a nutno poznamenat, že ani nemůže být spojeno s jakýmkoliv sankčním postihem pochopitelně uplatněným vůči konkrétní fyzické osobě, která ji odmítla akceptovat. Rovněž Vámi zmíněný „státní zástupce“ by se případnou stížností podanou proti šikanóznímu – rozumějte účelovému – postupu toho kterého policisty nezabýval, neboť „Podle ustanovení § 175 odst. 1 SpŘ mají dotčené osoby […] právo obracet se na správní orgány se stížnostmi proti nevhodnému chování úředních osob nebo proti (nesprávnému) postupu správního orgánu“, a proto šetření předmětné stížnosti ve smyslu § 175 odst. 4 zákona č. 500/2004 Sb., správní řád, totiž náleží výhradně do kompetence odboru vnitřní kontroly příslušného krajského ředitelství policie (viz Jemelka, L., Pondělíčková, K., a Bohadlo, D. Správní řád. Komentář. 4. vydání. Praha: C. H. Beck, 2011, str. 753 a násl.; srov. Závěr č. 33 ze zasedání poradního sboru ministra vnitra ke správnímu řádu ze dne 9.5. 2006).
Já si myslím, že policajt bude situaci eskalovat - když už byl připraven se ztrapnit tím, že se bojí telefonu, půjde dál. Takže jedině volat 158 s podezřením, že jsem se stal obětí útoku falešného policisty, kterého jsem prokoukl kvůli jeho nezákonnému chování.
Přiměřenost na místě bude posuzovat kdo ? Zasahující policista ? Zákroku vzdorující občan ?
Jelikož u soudu v podstatě zcela bez problémů prošlo obtížně uvěřitelné tvrzení policisty, že mu drobná žena způsobila pracovní neschopnost tím, že do něj lehce narazila, tak se obávám, že stejně nevyvratitelná bude i obava policisty, že se cítil být ohrožován mobilem drženým v ruce.
To, že propiska je mnohem lepší zbraň než mobil zjevně nikomu nevadí a aby toho nebylo málo tak zbraň v podobě propisky vám ti stejní policisté ochotně vloží do ruky sami, když chtějí váš podpis ...
S neuposlechnutím „výzvy“ úřední osoby je bohužel spojeno potenciální riziko v podobě spáchání přestupku podle § 47 odst. 1 písm. a) zákona č. 200/1990 Sb., o přestupcích, avšak pouze za předpokladu, že tato výzva není „v rozporu s příkazem plynoucím z čl. 4 odst. 4 Listiny“, včetně následné aplikace „donucovacích prostředků“ (viz shora citovaný nález Ústavního soudu ze dne 18.2. 2010, sp. zn. I. ÚS 1849/08; srov. přiměřeně nález tohoto soudu ze dne 10.7. 2014, sp. zn. III. ÚS 366/14).
Odborná literatura, kterou v současnosti disponuji k nyní podrobněji diskutovanému tématu mimo jiné konstatuje: „Přestupku podle § 47 odst. 1 písm. a) PřesZ se dopustí ten, kdo neuposlechne výzvy úřední osoby při výkonu její pravomoci. Chráněným objektem je zde řádný výkon veřejné správy, respektive potřeba respektování autority úřední osoby. Výzvy úřední osoby musí být učiněna při výkonu její pravomoci na základě zákonného zmocnění. Výzva musí být určitá a musí z ní pro konkrétní osobu vyplývat povinnost něco konat, něčeho se zdržet či něco strpět. Splnění výzvy však nesmí bránit žádná překážka. Neuposlechnutí výzvy proto spočívá v nesplnění povinnosti, která byla výzvou uložena (srov. Potměšil, J., Vetešník, P. Obecní policie – neuposlechnutí výzvy veřejného činitele, prokazování totožnosti, urážky a napadání strážníků ze strany občanů. Poradce veřejné správy, 2008, č. 2, s. 48 až 55). Některé zvláštní právní předpisy stanoví náležitosti výzvy (tzv. kvalifikovaná výzva). Např. podle § 18 odst. 3 ObcPol je strážník obecní policie před použitím donucovacích prostředků povinen vyzvat osobu, proti které zakročuje, aby upustila od protiprávního jednání slovy „jménem zákona“ s výstrahou, že bude použito donucovacích prostředků. Povinnost této tzv. kvalifikované výzvy neplatí, je-li ohrožen život či zdraví strážníka nebo život či zdraví jiné soby a zákrok nesnese odkladu […] Jak vyplývá z judikatury Ústavního soudu, je každý povinen podrobit se výkonu pravomoci úřední osoby bez ohledu na vlastní soukromý názor, aniž by nejdříve hodnotil zákonnost postupu úředních osob a teprve na základě tohoto hodnocení jejich pokynů uposlechl nebo neuposlechl (srov. rozhodnutí ÚS sp. zn. I. ÚS 263/1997). Definici úřední osoby vymezuje ustanovení § 127 odst. 1 TrZ“ (viz Jemelka, L., Vetešník, P. Zákon o přestupcích a přestupkové řízení. Komentář. 1. vydání. Praha: C. H. Beck, 2011, str. 234 a 235; srov. pars pro toto usnesení Ústavního soudu ze dne 12.2. 2009, sp. zn. III. ÚS 480/06).
Nevystupuje-li dotčený občan vůči úředním osobám, např. strážníkům nikterak – byť jen verbálně – agresivně, pak výše prezentovaná „výzva“ dle mého názoru již bude patrně ultra vires, ale bezpochyby důležitou úlohu sehrají také veškeré právně relevantní aspekty jednotlivých případů a tudíž vskutku stěží presumovat konečný výsledek, což ostatně dokládá mediálně známá causa Mgr. Zuzany Candiglioty a její údajně „(ne)zákonné“ perlustrace (viz rozsudek Nejvyššího správního soudu ze dne 28.1. 2016, č. j. 10 As 236/2015 – 36; srov. stanovisko Ministerstva vnitra České republiky, odbor všeobecné správy ze dne 21.10. 2015, č. j. MV-142679-2/VS-2015). V obecné rovině ještě upozorním, že proti „nezákonnému zásahu, pokynu nebo donucení správního orgánu“ lze eventuálně brojit správní žalobou podanou v souladu s § 82 a násl. zákona č. 150/2002 Sb., soudní řád správní, anebo využít „pouze“ dříve odkazovaný institut stížnosti.
Ústavní soud poznamenává, že úřední záznamy policie potvrzují použití donucovacího prostředku proti stěžovateli v době, kdy byl připoután ke stromu a odmítal odejít, konkrétně stlačení tlakových bodů v oblasti krku. Z těchto záznamů, které v tomto bodě zcela korespondují i s verzí událostí podanou stěžovatelem, je však zřejmé, že tento donucovací prostředek nebyl vůbec způsobilý bezprostředně zabránit stěžovateli v pokračování páchání činu, který policie považovala za protiprávní (setrvání v zakázaném prostoru). Cílem tohoto jednání mohlo být jen přinutit stěžovatele opustit místo těžby dobrovolně. Účelem užití tohoto donucovacího prostředku tak bylo působit na vědomí stěžovatele, aby pod tíhou fyzické bolesti změnil názor a rozhodl se sám odpoutat a místo opustit. Takové použití donucovacího prostředku je však nepřípustné.
Ohledně Vámi zmíněné „náhrady škody“, ale musím zcela korektně přiznat, že postrádám jakékoliv praktické zkušenosti včetně tolik potřebných znalostí z tohoto právního odvětví, ačkoliv jsem v minulosti několik správních žalob skutečně podal, avšak v diametrálně odlišných právních věcech a doposud vždy uspěl; nicméně v tomto kontextu Vaše argumenty – alespoň dle mého – působí racionálně (viz např. rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem ze dne 14.12. 2016, č. j. 15 A 17/2014 – 65, srov. usnesení Nejvyššího správního soudu ze dne 2.2. 2017, č. j. 2 As 24/2017 – 22). S přihlédnutím k Vámi naznačeným punitivním následkům spojeným ať již s neúspěchem či dokonce „Pirrhovým vítězstvím“ v tom kterém soudním řízení je bezpochyby nutné vždy realisticky zhodnotit eventuální úspěšnost a smysluplnost takové žaloby.
Glosátor
Mnozí z nich dokonce tím zahynuli, protože se stali následně imobilní bez bot. Proto je boty možné sníst jen tehdy, pokud čekáte brzy pomoc a záchranu.
Vhodné kožené boty jsou pro snězení poměrně blízké přirozené stravě.
Miloslav Ponkrác
zpravy.aktualne.cz/.../...
RSS kanál komentářů k tomuto článku