S ohledem na to, že Nejvyšší správní soud letos vyložil možnost napadnout registrační fasi volby velmi restriktivním způsobem, zřejmě nebude možné udržet právní názor, který NSS zastával ještě před pěti lety, tedy že závažné vady při registraci nejsou důvodem, proč nařídit opakování volby na návrh voliče.
Do druhého kola letos postoupili kandidáti, kteří při registraci zákon pravděpodobně neporušili, arci zbytek sestavy byl tvořen pouze dvěma kandidáty, o nichž lze říct to samé: Petr Hannig, Jiří Hynek, Vratislav Kulhánek a Mirek Topolánek dostatečný počet jedinečných podpisů poslanců nebo senátorů nezískali, a podle závěrů NSS tedy měli být z volby ještě před prvním kolem vyřazeni; u M. Hilšera je situace složitější: tento kandidát měl mezi nominujícími jednu duplicitu, ale i tak jeho kandidaturu podpořil požadovaný počet deseti senátorů, a je otázkou výkladu, dosud autoriativně neučiněného, zda tento duplicitní podpis jeho kandidátku právně
kontaminovalčili nic.
Pokud by se prvního kola účastnili pouze Miloš Zeman, Jiří Drahoš, Pavel Fischer a Michal Horáček, byl by, s ohledem na poměrně malý počet hlasů postupujících kandidátů, možný předpoklad, že by se druhé kolo neuskutečnilo buď vůbec, anebo by do nej postoupili jiní pretendenti. Tím je založena potencialita hrubého ovlivnění výsledku volby a aktivní stížnostní legitimace pro každého voliče.
Další možností je napadnou průběh kampaně, a to zejména před druhým kolem, kdy sice nedošlo k excesům, jakým byl inserát proti Karlu Schwarzenbergovi, nicméně tři ze čtyř televisních stanic odvysílaly debaty, v nichž celkem nepokrytě jednomu z kandidátů stranily. I to je reálně využitelný stížnostní prostor.
Úspěchem volební stížnosti bychom však byli spíše překvapeni, přestože máme za velmi pravděpodobné, že v opakované volbě by už Miloš Zeman nezvítězil.
Komentáře
Jinak Mlhovi gratuluji, je to obdivuhodný výsledek.
Z této strany žádná stížnost konat nebude.
Miloslav Ponkrác
Výsledkem podpory Jiřího Drahoše vznikla obrovská škoda.
Bylo zničeno/nabouráno renomé vědy, renomé České akademie věda.
Bylo nabouráno zničujícím stylem vědomí o objektivitě českých médií. Různé seznamy nepravdivých webů, apod. skončí, protože při vytáhnutí takových seznamů to první bude ukazovat na ty, kdo je vytahují. Stupně lživosti dostáhly u médií tak vysokého stupně, že si toho všimlo i 80 % těch, kteří jim už léta věřili.
Smrtelný úder dostaly mnohé neziskovky, které se stavěly jako hlídací pes proti fake news - kdy bylo jasně patrné, že jsou spíše lháři než objektivní hlídači pravdivosti faktů. Na prvním místě dostal smrtelnou ránu demagog.cz, je jen otázkou jak dlouho budou trvat jeho předsmrtné křeče před totálním zhynutím.
Renomé pražské kavárny utrpělo velice výrazně. Stejně tak smrtelnou ránu dostaly mnohé lži a "argumenty" typu - raději je nebudu ani vyjmenovávat.
Mohl bych vyjmenovávat stovky dalších stran, co utrpěly takovou ztrátu důvěryhodnosti a renomé, že už nikdy to nespraví.
Ano, souhlasím, že pokud by se opakovaly volby, že by Miloš Zeman s minimálním rozdílem proti vítězi prohrál. Ale bylo by to Pyrrhovo vítězství pro tisíce organizací, spolků, stran a různých společenských skupin - že se nikdo neodváží ani vážně navrhnout, že by se volby měly opakovat.
Tato volební kampaň spíše připomíná Mnichovskou zradu 1938. Velmi mnoho států a stran podporovalo tehdy Adolfa Hitlera s předpokladem, že má naprosto jisté vítězství. Vykašlali se na své renomé, pověst, i mnoho dalšího ve smyslu, že dějiny píší vítězové, a až zvítězí Adolf Hitler, nikdo už o jejich přešlapech psát nebude. A když prohrál, už nikdy se toho stínu nezbavili - a to se snaží mohutně přepisovat a falšovat historii už velice mnoho desítek let.
Česká média, české neziskovky, české strany, čeští umělci, česká kavárna, a stovky dalších spolků, skupin a sociálních vrstev sázeli na jasné vítězství Jiřího Drahoše s tím, že až bude prezidentem, nikdo se je na jejich svinstva a lži ptát nebude.
Takže volby nikdo soudný nenapadne, protože veřejné ztráty pro strany podporující Jiřího Drahoše bny bylo tak obrovské, že by za to nestálo.
Miloslav Ponkrác
Hlavně doufám, že konečně padne ta absurdní dominance posthavlistů v médiích. Samozřejmě, že budou dělat koncerty proti Zemanovi a budou dobíhat projekty od Sorose nebo US ambasády, ale já doufám, že postupně už je budeme vytahovat jak žížaly na světlo a házet do hnoje. Zůstane samozřejmě přirozený dominantní vliv Německé EU, se kterým budeme muset bojovat v první řadě. A pak bude potřeba se skutečně přeorientovat i na nebezpečí od Ruska, Číny.
Já jen doufám, že nikoho z havlistů nenapadne místo koncertů se strýčkem Bradou organizovat nějaké převraty. Myslím, že na to nemají zdroje - Trump je živit nebude a Soros taky ne. A revoluce tihle ptáčkové zadarmo nedělávají.
Takže teď jen přežít toho Zemana, ono to taky nebude snadné....
Buďte rádi za toho Miloše Zemana v čele státu. Je to nejvyšší funkce v České republice. Lídr musí být trochu samorost a tvrdohlavec, musí hájit český stát a národ. Určitý stupeň egoismu je pro každého lídra i státníka naprostá povinnost, jinak by nemohl obstát.
Český prezident není primárně na reprezentaci. To by lépe splňovala 18letá prsatá blondýna s velkým výstřihem, pořádným mejkapem a několika plastickými operacemi. Plus pravidelné botoxové injekce.
Česká republika bude vstupovat nejbližší pětiletku do velice drsných událostí - a bude sakra třeba silný státník.
A pokud český národ či pražská kavárna, či pražská inteligence, které vadí těch 10 miliónů plebsu pod nimi nedokázala vygenerovat lepšího státníka, než je Miloš Zeman - tak je to nejlepší možná volba. Mít tam Jiřího Drahoše by byla strašná katastrofa.
Miloslav Ponkrác
Doufáte marně. Chtěl jsem napsal k tomuto delší komentář, ale téma je možnost opakování voleb, a toto by bylo off topic.
---
> Samozřejmě, že budou dělat koncerty proti Zemanovi a budou dobíhat projekty od Sorose nebo US ambasády, ale já doufám, že postupně už je budeme vytahovat jak žížaly na světlo a házet do hnoje.
To je velká naivita.
---
> Zůstane samozřejmě přirozený dominantní vliv Německé EU, se kterým budeme muset bojovat v první řadě. A pak bude potřeba se skutečně přeorientovat i na nebezpečí od Ruska, Číny.
Toto by zasloužilo velký komentář, nicméně off topic.
Realita je trochu jinde. Svět se hodně do několika let změní - i mocenské síly. Mnohonásobně více než byste očekával. Evoluce situace ve světě odsune Evropu na nepodstatnou kolej - a tomu se zabránit nedá.
Možná by pro začátek stačilo, kdyby Česká republika dělala smlouvy a spojení s těmi státy a skupinami, které se nesnaží Českou republiku zničit, vysát a zkolonizovat. Jako třeba to Německo či Francie.
Ale to jsou zkušenosti, který český národ ještě musí získat, a ne si hrát na uťápnutého Čecháčka a předstat být nenávist k Čechům a České republice tak moc trendy a in.
---
Já jen doufám, že nikoho z havlistů nenapadne místo koncertů se strýčkem Bradou organizovat nějaké převraty. Myslím, že na to nemají zdroje - Trump je živit nebude a Soros taky ne. A revoluce tihle ptáčkové zadarmo nedělávají.
Děláte chybu, když si myslíte, že USA je jednorodý celek. Mocenská centra tak úplně nesouhlasí s vládami států.
Např. ten Soros příliš nepodléhá velení prezidenta USA.
V dnešní době i velká korporace má větší moc než vlády jakéhokoli státu. Natož větší mocenská centra.
---
Miloslav Ponkrác
Já trochu doufám, že se tohle zlomí dřív, než si vybudují voličskou základnu z vymaštěné mládeže a imigrantů, kterým Dienstbier s Pelikánem zajistí podle unijních notiček volební právo.
Jo, z těch dvou je samozřejmě pro ČR lepší Zeman, ale je to zase jako v roce 2013 volba menšího zla. Letos ale u Zemana byly i vysloveně kladné momenty - odpor k migraci, přijetí eura a ochota k referendu. Minule neměl pro mě pozitivního vůbec nic.
Já nevidím Miloše Zemana jako menší zlo. Dělám si úsudek bez médií, a nutno říci, že máme skvělého prezidenta. Mnoho států nám Miloše Zemana závidí - a dokonce se o něm i pochvalně v řadě novin vyjadřují.
To, že čeká média i česká kavárna, ba dokonce i americký ambasador a řada dalších zahraničních vměšovatelů - zde organizuje protesty proti Milošovi Zemanovi a jeho očerňování - je třeba odflitrovat.
Ldi jsou jenom lidi. Můžete snít v posteli o dokonalé ženě bez vady s dokonalými tvary, nehynoucí láskou k vám, která bude dokonalou hospodyní, která se nikdy nebude hádat a bude dělat dokonalou rodinnou atmosféru - ale takovou nikde nenajdete, protože na Zemi nikdy neexistovala. Tak nějak mi přijde, když někdo mluví o Milošovi Zemanovi jako o menším zlu. Je to reálný člověk. Najít dokonalého prezidenta bez chybičky podle utopických představ bude možné až tehdy, až robotika postoupí o deset generací dále - a rozhodně to nebude člověk.
Pokud máte lepšího prezidenta, nebo ho mají média či kavárna, proč ho tedy nepostavila jako kandidáta do voleb? Zřejmě jsou jejich představy prezidenta značně utopické.
Miloslav Ponkrác
Zeman se stal dobrou volbou jen proto, že se EU totálně zbláznila. Tak, že i pro starého eurofederalistu Zemana je to přes čáru a při své povaze to dává otevřeně najevo. To je jediný důvod, proč je Zeman prospěšný ČR.
Nejbližší projekty jsou tři: 1) Vyrobit chaos až na hranici občanských válek v řadě zemí - k tomu slouží islamizace, ale nejen ta. 2) Vysát bohatství a prosperitu zemí skrze euro a špatné bankovní manipulace s eurem. Jako pomocná strategie je vyčerpání zemí pomocí ekologických diktátů, které budou pokud možno co nejdražší. 3) Hned poté nechat rozpadnout Evropskou Unii, a následný zmatek a chaos nechat jako startovací cíl pro upadnutí evropských zemí do chudoby.
Evropská Unie se rozpadne někdy 2022-2023.
A už toho nechám, protože je to off topic téma. Téma je možnost opakování volby prezidenta, takže se za své rozsáhlé příspěvky velice stydím.
Miloslav Ponkrác
Mimochodem zrovna by mě právně zajímal, zda měl Ústavní soud vůbec právo nařídit podpis Lisabonské smlouvy. Což je politické rozhodnutí, a neměl to řešit soud - ale nejsem právník. Zrovna v tomto případě by mě moc zajímal nějaký právnický rozbor.
Já nemám moc rád označení lidí podstatnými jmény. Je "eurofederalista" - což může znamenat mnoho věcí. Stejně jako "levičák/pravičák", stejně jako řada dalších nic moc neříkajících pojmů.
Česká republika bude vždy - naprosto vždy - v situaci, kdy se nějaký stát či silná moc kolem Česka zbláznila. Tak tomu bylo vždy v historii, a vždy bude. Teď je to EU a Němci. Jiná situace se nedá ani očekávat, stačí k tomu letmý pohled na mapu. A vždy bude potřebovat prezidenta, který je v této situaci schopen jednat a ustát ten tlak, a vyjednávat v prospěch Čechů a České republiky.
Miloš Zeman je schopen vnímat nejen čistě ekonomicky jako Václav Klaus. Ale vážím si obou prezidentů, každý měl něco. Oba byly silné osobnosti a silní prezidenti. Nejhorší posametový prezident byl Václav Havel, to byla katastrofa.
Miloslav Ponkrác
Je ale zajímavé, že pan Pecina začal být tak striktní v tématech až dnes. Když si vzpomenu, jak jsme z neoconem zaneřádili nedávno diskusi tématem balistické ochrany, taxíky nebo opakovanými debatatami o imigrantech... to bylo minimálně na propadnutí IP adresy.
Miloslav Ponkrác
Této úvaze nerozumím.
Proto hodně záleží na tom, co bude řešit ústředí, a co lokální celky - v tom se můžeme pohybovat v obrovsky širokém rozpětí. Jinak řečeno, toto rozpětí je to, co jsem psal, že je "eurofederace a eurofederace".
Co mi neleze na mozek je, že proč EU neřeší společnou obranu. Spíše naopak, snaží se jakýkoli obranný celek na úrovni EU spíše rozbít. A NATO jaksi nelze považovat za obranu na úrovni EU.
Já jsem pro státy ve formě federací, protože jsem toho názoru, že takové státy fungují nejlépe, a lze v nich také nejlépe realizovat demokracii.
Evropská Unie ve formě eurofederaci je pro mě také nejstravitelnější, ale obávám se, že už je pozdě.
Miloslav Ponkrác
Současná EU má nejblíž ke konfederaci, protože vztahy mezi členskými zeměmi jsou smluvní.
EU je v podstatě takový pejsek s kočičkou co vařili dort. Dokonce bych řekl, že právě to, že nikdo netuší, co vlastně přesně EU chce být (jako spolek i vůči státům) - je jejím největším problémem.
Státy jsou pak vázány (nejen) z EU řadou smluv, a ne vždy je přistoupení ke smlouvám tak svébytným procesem.
Přiznám se, že v leččems o EU mám nejasno. Nevím vlastně čím chce být, čím by měla být - v detailech. Dokonce bych si někdy rád sedl s někým, kdo o tom něco ví, a podebatoval bych.
Miloslav Ponkrác
Komise je vlastně analog předsednictva nejvyššího politbyra a EP je cosi jako nejvyšší sovět.
Řídí to maoisti, bolševici a nedouci .. prostě výkvět eurobolševiků.
Odejít z EU si může dovolit Británie, což je vyspělá země a čistý přispěvatel do rozpočtu; když odejde ekonomický trpaslík jako Česká republika, EU na tom jen vydělá. Zato obyvatelstvo ČR se za pár let nebude stačit divit, jaké úžasné věci mu ta "suverenita" přinesla.
Přežili jsme odchod z Monarchie, zrušení německého Protektorátu, hospodaření komunistů a podřízenost Moskvě, tak snad přežijeme i odchod z eurosojuzu po 10 letech od Lisabonu.
Miloslav Ponkrác
Kdyby člověk nevěděl, kdo vlastně Drahoše vybral a co to je za fanatiky, musel by se divit, že to provedli zrovna takto. Jenže jsou takoví, jací jsou a to zachránilo ČR před instalací jejich figuranta.
To zase bude řečí o rozdělování.... přitom se nebyli schopni sjednotit sami se svými B-týmy. Kašpaři.
Jinak si myslím, jak jsem sledoval první Zemanovo povolební vystoupení, že do roka tu máme nové volby.
Mnoho výše uvedných názorů také přesně a správně popisuje realitu. V jistém smyslu nás čekají další zkoušky a zajímavý čas. Bude tu druhé volební období Zemana a pak nové presidentské volby. I doposud stávající mladí dorostou, narazí na svévolný výkon státní moci a prázdný talíř jim otevře oči.
parlamentnilisty.cz/.../...
RSS kanál komentářů k tomuto článku