Důležité upozornění!
Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.
Volební stížnost Terezie Holovské byla odmítnuta
S prvním nesouhlasíme proto, že si umíme představit situaci, kdy by úvaha NSS narazila na mez absurdity: totiž kdybychom měli dva neúspěšné kandidáty, kteří by oba nesplnili zákonné podmínky, a jeden z nich by byl přesto registrován; podle názoru NSS by se druhý kandidát, chtěl-li by tuto nespravedlnost zvrátit, musel sám domáhat své nezákonné registrace, tudíž jeho argumentace by nutně byla vnitřně rozporná: tvrdím, že jsme porušili zákon oba, a proto požaduji, aby ten druhý byl vyloučen a já byl naopak zaregistrován. Takovou argumetaci by arci mohl ocenit jedině docent Chocholoušek, nikoli kterýkoli myslitelný příčetný soudní senát.
K tomu, že NSS pocítil nutkání vyjádřit se k věci samé, máme podobné výhrady jako disentující Miloslav Výborný. Když už se však soud do těchto úvah pustil, měl dodat, jak by se podle jeho náhledu mělo postupovat v případě defektního návrhu, tedy zda multiplicita návrh kontaminuje, podpis se nepočítá nebo se počítá pouze prvnímu/poslednímu vadně podpořenému kandidátu.
Posuzováno sub specie věcí příštích, nelze než usnesení označit za úspěšný střelecký zásah do vlastní nohy: podle § 66 odst. 2 zákona totiž může návrh na neplatnost volby prezidenta podat každý volič, který má za to, že byla porušena ustanovení zákona způsobem, který hrubě ovlivnil výsledek volby presidenta, a lze si jen těžko představit, že by počet hlasů všech pěti vadně registrovaných kandidátů měl na výsledek volby tak malý vliv, že by se o hrubém ovlivnění nedalo hovořit – stát se to jistě může, avšak příliš pravděpodobné to není, zejména v případě Mirka Topolánka.
Nejvyšší správní soud proto bude muset zavrčet a nadskočit ještě jednou, mnohem silněji.
- Autor: Tomáš Pecina
- Kategorie: Volby
- Počet zobrazení: 3654
Komentáře
Přesně tak. A proto nezbývá, než jim toto právo přiznat aspoň dodatečně, po uskutečněné volbě, s podstatně důsažnějšími dopady, typicky ve formě zneplatnění volby, která by jinak mohla hladce a v souladu se zákonem proběhnout.
Ve své volební stížnosti si budu klást otázka, zda existuje právo občana (resp. voliče) na fairovost volebního procesu, a zda je přípustné, aby toto právo delegoval na svého podporovaného kandidáta.
objevil se nový idiot, epert na extremismus, žid Zouhar.
novinky.cz/.../...
Zejména pokud občanům samotným svým irelevantně nekompetentním exposé popírá právo se vyjádřit.
Onen strach, že by se v Parlamentu mohly utvářet různé skupiny nominující "nekonečný" počet uchazečů, jen odhaluje jejich pokřivený pohled na respekt ke svobodným volbám a k lidem.
Ono navíc těch kombinací není v reálných podmínkách tolik.
A co teprve prezidentské volby, v nichž by s občanskou podporou 50 000 hlasů kandidovali všichni občané starší 40 let (cca 5,5 milionu kandidátů). Tomu ten zlý zákon nebrání.
Tomu brání toliko ministersvem předepsaná podoba petičního archu. Nenajdete tak snadno 50 tisíc občanů, kteří budou ochotni podepsat se vám 5,5milionkrát (téměř bych soudil, že nenajdete ani jednoho…).
volby.idnes.cz/.../...
Když jde o odstranění kariérní hrozby, mohou jít takové věci jako ústavně konformní výklad a nadřazenost Ústavy, legislativní zkratky a miliony lidí stranou...
RSS kanál komentářů k tomuto článku